Новини > «Восхождение к истине» – вечір історичного портрету, приурочений до 570-ої річниці від дня народження Алішера Навої (1441-1501), узбецького поета

«Восхождение к истине» – вечір історичного портрету, приурочений до 570-ої річниці від дня народження Алішера Навої (1441-1501), узбецького поета

Всі новини
22.02.2011

 

То море плещет, ценный дар скрывая,

Все капли в нём – как бы вода живая.

Его равняют с царскою казной,

«Сокровищницей мыслей» называя.

 

Алішер Навої (перс. علیشیر نوایی, узб. Alisher Navoiy) (Нізамаддін Мір Алішер Навої) (9 лютого 1441, Герат - 3 січня 1501, там же) – видатний поет Сходу, філософ суфійського напрямку, державний діяч тімурідського Хорасана. Під псевдонімом Фані писав мовою фарсі, однак головні твори написав під псевдонімом Навої (мелодійний) літературною чагатайською мовою, в розвиток якої зробив вагомий внесок. Його творчість дала потужний стимул еволюції літератури на тюркських мовах, в особливості чагатайської та узбецької.
Ось уже не одне століття геній великого Навої і блискуче сузір'я філософів, поетів, художників, каліграфів, орнаменталістів, що творили поруч із ним і створили чудові твори, хвилюють уми дослідників, творців і цінителів мистецтва.
Їх творчість назавжди залишилася в анналах світової художньої культури. Вони створили свої школи, напрямки, у них з'явилися свої послідовники, імітатори, інтерпретатори.
І сьогодні, на початку XXI століття, – століття інформатизації, комп'ютеризації, іншими словами, швидкісної динаміки техногенної цивілізації, ми звертаємося до спадщини Алішера Навої і його епохи, тим самим не тільки вшановуючи основоположника узбецької мови і узбецької літератури, а скоріше знаходячи в його творах відповіді на вічні питання людського буття: про сутність людини, її пошуки гармонії у взаєминах із природою, суспільством, про прагнення до духовності, краси.
Відтворити історичний портрет Алішера Навої членам Об'єднання вільних художників «Ракурс», чергова зустріч яких і була присвячена 570-му  ювілею від дня народження поета, допоміг художній фільм Ташкентської кіностудії «Алішер Навої» 1947 року випуску (режисер-постановник
Каміль Ярматов), який став органічним доповненням до усних розповідей про життя і творчість митця. Відкрити для себе художню силу поетичного слова Навої присутні змогли, прослухавши газелі у виконанні членів об'єднання. Адже саме в ліриці поета тюркський вірш досяг досконалості. Він вражає філігранною обробкою деталей, віртуозною відповідністю формальним правилам, семантичною грою, свіжістю образів, алегорій та метафор.

Календар подій

     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Бібліотека працює:
з 9:00 до 18:00
п'ятниця – вихідний день
останній понеділок місяця –
санітарний день