Мета-теги

3D-друк

До недавнього часу здавалося, що принтери, які друкують у 3D – це щось з області фантастики. Тепер на 3D принтерах можна надрукувати акустичну гітару, роботів, їжу і навіть вухо людини! У майбутньому, людина, яка здасть лише одну каплю своєї крові, зможе отримати нову печінку або серце. Давайте ж поринемо у світ тривимірного друку

Що таке 3D-друк?

Технологія працює за принципом пошарової побудови реального об’єкту, який нібито «вирощується» з будь-якого матеріалу. 3D-модель об’єкта міститься у комп’ютерному файлі. Потім він передається безпосередньо до принтеру. Такий друк дозволяє практично повністю виключити необхідність виготовлення креслень, а завдяки програмі можна оглянути всі ракурси моделі.


Історія розвитку

Чи знаєте ви, що 3D-принтеру вже більше ніж 30 років? Хоча технологія виготовлення фізичних тривимірних об’єктів набула своєї популярності відносно недавно.

Першим володарем патенту на це винахід став Чарльз Хулл у 1986 році. У той час такого поняття як «3D-принтер» не існувало, даний пристрій мав назву «приспособление для стереолитографии». У цьому складному слові міститься технологія виробництва речей з рідких фотополімерних смол. Для того щоб ця смола стала твердою відбувалася процедура випромінювання ультрафіолетовим лазером або іншим схожим джерелом енергії. Пізніше технологія отримала своїх першим клієнтів і почала етап удосконалення. У 1996 році світ побачив такі верстати, як «Genisys» - творіння компанії Stratasys, «Z402» - від Z Corporation і « Actua 2100» – 3D-Systems. Приблизно в цей же час і виникла сама назва «тривимірний друк».

Чи можливо надрукувати на 3D-принтері другий 3D-принтер?

Тільки вкінці 1990-х – на початку 2000-х років у продажі з’явився ряд відносно доступних моделей принтерів. Нове, 21 сторіччя стало піком популярності 3D-друку. Тут і революційна модель Spectrum Z510, яка вже має можливість кольорового друку, і проект Reprap, що відтворює деталі власної конструкції. І багато-багато інших прогресивних моделей, які тільки можливо відтворити 3D-друком.

Можливості 3D-принтеру не мають меж

Застосування тривимірного друку стало альтернативою традиційним засобам побудови 3D-макетів. На відміну від звичайного принтеру, який друкує 2D-малюнки та світлини на папері, тривимірний пристрій здатен створити об’ємний предмет. До того ж, обладнання такого рівня може працювати із харчовими матеріалами для випічки (навіщо ж тоді хлібопіч?), фотополімерними смолами та пластиковою ниткою, дозволяючи втілити навіть дуже сміливі задуми. Наголосимо, що якість роздрукованої моделі, її деталізація і структура вражає своєю точністю.


Класифікація 3D-принтеров

Основна різниця між тривимірними пристроями друку полягає у технології накладання шарів виробу і матеріалів що використовуються. Як сировина застосовується фотополімерна смола, порошок, силікон, різноманітні метали, віск, фотополімери і пластик.

У використані технологій існує класифікація:

  • FDM – найпопулярніша технологія, за допомогою якої можливо створити міцні компоненти, що характеризуються більш високою точністю, у порівнянні з будь-якою іншою технологією 3D-друку.
  • Polyjet або MJM – дозволяє друкувати шари товщиною 16 мкм, створюючи деталі з декількох матеріалів різного кольору і з різною ступеню міцності. Технологія знайшла своє застосування у медицині: виробництво медичних імплантатів, зубних протезів та зліпків.
  • SLS – технологія, що створює складні речі. За допомогою якої можна створити ювелірні вироби.
  • Достатньо популярними на сьогоднішній день також вважаються технології LENS, LOM, SLA та 3DP.

Практично кожен бренд пропонує два види верстатів, що друкують в 3D – домашні та промислові принтери. Домашній пристрій не займає багато місця, має середню швидкість друку біля 100 см3/год. та невеликий формат друку. Промисловий зразок має більшу швидкість (до 5 000 см3/год.), точність друку і багатофункціональність.


3D-друк у бібліотеці

Квітень 2017 року ознаменувався появою у бібліотеці нашого міста пристрою, який дуже давно використовують провідні країни світу. Це чудо техніки було придбано для бібліотеки посольством США в Україні за програмою «Вікно в Америку». Користуватися пристроями жителів міста вчать гості з Києва. Принцип роботи даного принтеру не складний: на початку створюється 3D модель, потім інформація передається безпосередньо до принтеру і відбувається «нарізка» об’єкту на шари. Такий принтер може бути корисним не тільки в області дизайну, але й у виготовлені харчової продукції, ювелірній промисловості, стоматології та будівництві.


Майстер-класи

Бібліотека організовує майстер-класи на яких всі бажаючі зможуть прийти, і навчитися працювати з цією новою для жителів Херсону технологією.

Перший майстер-клас був спрямований на ознайомлення співробітників бібліотеки з тонкощами роботи принтера. Представники фірми «SmartPrint» розповіли про можливості і переваги 3D-друку і ознайомили з принципом роботи 3D-принтера і 3D-сканера. Першим виробом, що роздрукували на тривимірному принтері, став свисток.

На наступному майстер-класі слухачами були студенти кафедри дизайну Херсонського національного технічного університету. Студенти мали багато питань до представників фірми «SmartPrint». За підсумком майстер-класу на світ з’явилася шестерня.

Третій майстер-клас був організований для студентів ХДУ, вихователів Херсонських ясел-садочку №22 компенсуючого типу для дітей з порушеннями зору, представників малого бізнесу і профорієнтаційного центру «Данила». Аудиторія була дуже зацікавлена, оскільки для них 3D-принтер розширює вже існуючі можливості та відкриває нові. Інтереси присутніх були різноманітними. Вихователі ясел-садочку зацікавились можливістю виготовлення прикладних навчальних моделей для дітей, представники малого бізнесу були більш практичними, їх більше цікавила вартість обладнання, матеріалів і готових моделей.

Поки ще не друк принтера на принтері, але все ж щось цікаве!

На 3D-принтері вже змогли надрукувати посібник для ознайомлення з тіфлографікою і навчання дітей з порушеннями зору просторової орієнтації. Також, надрукували англійський алфавіт шрифтом Брайля, який допоможе дітям вивчити англійську мову. В майбутньому планується надрукувати макет підземного переходу, світлофору та інших важливих речей для вивчення правил дорожнього руху.

Крім того, в майстерні MakerSpace діти зможуть помалювати 3D ручкою – це прибор, що здатний малювати у повітрі. Це не чари, а лише ще один технологічний прорив в області 3D моделювання.

Спеціально до Пасхи центр «Вікно в Америку» надрукував на 3D-принтері Пасхальні яйця - заготовки для наступного розмалювання і прикрашання. Ці модельки були подаровані учням Херсонської гімназії №1. Також виготовили, як здається, не дуже важливу для сучасної людини річ, як сонячний годинник. Що далі?

Курси 3D моделювання

Технологія 3D-друку – це пошарове створення об’єкту за його цифровою 3D-моделлю. Якщо ж цифрової моделі нема, то її необхідно створити. І тут не обійтися без допоміжних знань. Курси проводить центр «Вікно в Америку», а навчають майстерності спеціалісти у даній області. Один з випускників курсів вже розробив власну модель велосипеда і логотип профцентру. Обидва проекти надруковані на 3D-принтері


Календарь событий

     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Библиотека работает
с 9:00 до 18:00
пятница – выходной день
последний понедельник месяца –
санитарний день