Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

«Українська мова» єднає

Українська мова – національна мова українців. Питання популяризації української мови вже кілька століть лишається актуальним, що зумовлено минулим України й українців. І сьогодні це питання не втрачає своєї актуальності, незважаючи на 27-річну незалежність та закріплення за українською мовою статусу національної в Конституції України.

У №3 журналу «Українська мова» за 2018 рік розміщено статтю доктора філологічних наук, професора С.О. Соколової та кандидата філологічних наук О.М.Данилевської  «Мовна ситуація в школах України».

У статті охарактеризовано специфіку реального використання української та інших мов у середніх школах різних регіонів України і різних типів населених пунктів на підставі даних загальноукраїнського опитування.     

Зокрема, автори визначили основні чинники мовної ситуації у сфері освіти: «Перший чинник – це успадкована від імперської та радянської епох загальнодержавна мовна ситуація, для якої характерний інерційний розвиток білінгвізму з нерівномірністю за регіонами та істотними відмінностями в населених пунктах з великою і малою кількістю мешканців (містах і селах)».

«Другий чинник – аморфність державної мовної політики, виявом чого варто вважати відірваність її заходів упродовж десятиліть від реальної мовної ситуації в освіті: ці заходи зводилися здебільшого до декларування загальних принципів забезпечення мовних прав, проте не мали на меті реально впливати на мовну поведінку мешканців великих міст, стереотипи якої сформувалися кілька поколінь тому».

«І, нарешті, третій чинник – це посттоталітарний характер системи освіти в Україні, що зумовлює, з одного боку, її формалізм, відірваність від потреб учнів і батьків, а з іншого боку – закритість, традиціоналізм, слабку здатність до оновлення й колективний опір освітньої бюрократії формальним заходам мовної політики, які суперечать її бюрократичним звичкам і стереотипам». 

Науково-теоретичний журнал «Українська мова» публікує вагомі статті про функціонування української мови в суспільстві, висвітлює теоретичні проблеми граматики, лексикології, термінології, стилістики, фонетики, історії української мови, взаємозв'язки літературної мови й діалектів, мовної культури, українського правопису, мовної ситуації в Україні, а також актуальні питання методології мовознавства.

Видання розраховане на науковців, працівників освіти, студентів, журналістів, усіх шанувальників українського слова. Сектор періодичних видань відділу обслуговування користувачів нашої бібліотеки передплачує  журнал з 2002 року.

Завітайте до книгозбірні та пориньте у світ українського слова разом із журналом «Українська мова».

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 192021222324
25262728293031