Наш технічний відділ взявся оновлювати сайт. Обіцяють до кінця літа багато цікавого. А поки що не все працює...
Просимо вибачення за незручності
Головна Ресурси бібліотеки Видатні постаті та події України 120 років від дня народження Євгена Маланюка

120 років від дня народження Євгена Маланюка

01.02.2017

Євген Филимонович Маланюк – український письменник, культуролог-енциклопедист, публіцист, літературний критик, сотник Армії УНР – народився 20 січня (1 лютого) 1897р. у м. Архангороді на Херсонщині (тепер містечко Новоархангельськ Кіровоградської області) у родині активіста-просвітянина.

Навчався в Єлисаветградській реальній гімназії з 1906 по 1914, з якою в різні часи пов'язали свої долі Євген Чикаленко, Панас Саксаганський, Микола Садовський, Юрій Яновський, Гнат Юра та інші відомі діячі.  Восьмирічне перебування у стінах закладу значно розширило світогляд Маланюка, пробудило в ньому творчі здібності, любов до літератури, живопису, театру. 

У1914р. вступив до Петербурзького політехнічного інституту, але не закінчив його. На перешкоді навчанню стала Перша світова війна. Того ж року юнак вступає курсантом до Київської військової школи, яку закінчує в січні 1916-го. 1917 рік приніс Євгенові Маланюкові чимало гострих вражень, потрясінь і втрат: жорстокі будні на фронтах Першої світової, Лютнева революція, демобілізація з російської армії й участь у творенні УНР, служба в чині старшини в Генеральному Штабі України. Після трьох літ відчайдушних битв за українську державність у жовтні 1920р. поет-патріот разом з іншими інтернованими захисниками УНР потрапляє до таборів у Стшелкові та Шипіорні, а згодом у Каліші (Польща). Потрапивши у табір у Каліші (1920), зосереджується на поетичній творчості. Бере участь у виданні журналу «Веселка» та альманаху «Озимина». Восени 1923р. переїздить до Чехословаччини. Стає лідером «Празької поетичної школи». Наступного року він закінчив Подєбрадську академію в Чехо-Словаччині, отримав диплом інженера, працював за фахом у Польщі.

У 1925р. у Подєбрадах вийшла поетична збірка Є.Маланюка «Стилет і стилос», у 1926р. у Гамбурзі вийшла книжка «Гербарій». У 1929р. Є. Маланюк очолив у Варшаві літературне угруповання «Танк». Протягом 1930-1939pp. у Парижі та Львові виходили збірки «Земля й залізо», «Земна мадонна», «Перстень Полікрата».

У 1945р. Є.Маланюк опинився в Західній Німеччині, увійшов до складу МУРу (Мистецький український рух). Через чотири роки переїхав до США, де прожив до самої смерті. У 1951-1966pp. вийшли його твори: збірки «Влада» (1951); «Поезії в одному томі» (1954); «Остання весна» (1959); «Серпень» (1964); поема «П’ята симфонія» (1953); два томи есеїстики: «Книги спостережень» (1962, 1966). У 1958 р. Є.Маланюк став почесним головою об’єднання українських письменників «Слово».

Світогляд Євгена Маланюка формувався в бурхливий період не лише української, а й світової історії. Спочатку – перехід з російської армії в українську, далі – Центральна Рада, Гетьманат і Директорія скристалізували його погляд на українську історію. А програна боротьба, табір інтернованих у Польщі й еміграція дали поштовх його особистому таланту. У творчості Є.Маланюка химерно переплітаються велика любов до Батьківщини і шалений гнів, жагучий сором, гіркий докір, кинутий в обличчя своєму приниженому народу. «У свідомості згоголізованих поколінь Україна стала синонімом бездержавної Аркадії, де тихі води і ясні зорі, де вічно співає соловейко, без перерви квітнуть вишневі садки. В них людність відпочиває по борщах і варениках, а в затишку мальовничі козаченьки невтомно кохають мальовничих дівчат», – з гіркотою іронізував Євген Маланюк. На переконання митця, причини безініціативності українців в одстоюванні Вітчизни – малоросійство, приземлений матеріалізм та патологічна нездатність до об’єднання. На жаль, поступливістю і неконфліктністю українців скористалися російські шовіністи, нав’язавши їм синдром меншовартості. Як наслідок, малоросійство призводить до «паралічу політичної волі і думки», «капітуляції ще перед боєм», як пророче писав Маланюк. Тоді він ще не мав прикладів Криму й Донбасу, де агресивна російська меншина нав’язала свою волю українцям, перетворивши їх на російськомовних перевертнів.

Помер Євген Маланюк 16 лютого 1968 року у Нью-Йорку. Похований на православному цвинтарі святого Андрія Саут-Баунд-Брук, штат Нью-Джерсі. Вже після смерті письменника у мюнхенському видавництві «Сучасність» з'явилася впорядкована ним самим збірка поезій «Перстень і посох» (1972), що стала його лебединою піснею.

Більше можна дізнатися, звернувшись до документів з наших фондів.

Про нього:

Войчишин, Юлiя. Ярий крик і біль тужавий... [Текст] : поетична особистість Євгена Маланюка / Ю.Войчишин ; іл. В.І.Лопати ; голов. ред. С.В.Головко. – К. : Либідь, 1993. –160 с.

Євген Маланюк: література, історіософія, культурологiя [Текст] : матерiали міжнар. наук. конф., присвяч. 100-річчю від дня народж. Є. Маланюка / Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка, Кiровоградський держ. пед. ун-т iм. В.Винниченка, Кiровоградська обл. держ. адміністрація. – [Б. м.] : Кіровоград [КДПУ], [199-] - .

Ч. 3 / Л. О. Ожоган [та ін.] ; голов. ред. Г. Д. Клочек. – 1998. – 64 с.

Куценко, Леонід Васильович. Боян степової Еллади [Текст] / Л. В. Куценко ; ред. С. Запорожан. – Кіровоград : Вечірня газета, 1993. – 55 с. : іл., портр. – Бібліогр.: с. 53-55.

Тищенко, Оксана Миколаївна. Метафора Євгена Маланюка [Текст] : (семантико-функціональний аспект) / О.М.Тищенко ; НАН України, Ін-т укр. мови. – К. : [б. в.], 2004 (Поліграф. д-ця Ін-ту історії України НАНУ). – 141 с.

Його твори:

Маланюк, Євген Филимонович. Книга спостережень / Є. Маланюк. – Торонто (Онт. Канада) : накладом Вид-ва "Гомiн Украiни", 1962. – 526 с. – (Бібліотека Видавництва "Гомін України" ; ч. 20). – Контртитул англ.

Маланюк, Євген Филимонович. Повернення : поезії, літературознавство, публіц., щоденники, листи / Є. Маланюк ; упорядкув., наук. ред., передм. Т.С.Салиги. – Л. : Світ, 2005. – 496 с. : фотогр. – (До джерел = Ad Fontes). – Бібліогр. в підрядк. прим.

Маланюк, Євген Филимонович. Нариси з історії нашої культури / Є. Маланюк ; Укр. нар. ун-т, Орг. оборони чотирьох свобід України, Спілка укр. молоді Америки. – Нью-Йорк : УНУ, 1954. – 80 с.

Маланюк, Євген Филимонович. Земна Мадонна [Текст] : вибране / Є.Ф.Маланюк ; прим., бібліогр., упоряд. М.Неврлий, іл. П.Колісник ; Фундація ім. О.Ольжича у Лондоні. – 1-е вид. – Братислава ; Пряшев : Словац. пед. вид-во, Від. укр. л-ри, 1991. – 444, [6] с., [8] арк. фотогр. : портр. – Бібліогр.: с. 438-443.

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

1 2 3 4 567
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 1819 20 21
22232425262728
293031    
Бібліотека працює:
з 9:00 до 18:00
п'ятниця – вихідний день
останній понеділок місяця –
санітарний день