Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

м. Цюрупинськ

Цюрупинськ (до 1928 року - Олешки) – місто районного підпорядкування, центр району, розташоване на березі річки Конки. Відстань до обласного центру – 12 км, до залізничної станції Раденське на лінії Херсон – Джанкой – 20 км. Сполучається із обласним центром найдовшим в Україні мостовим переходом через Дніпро і Конку.

Народження міста Олешки (сучасний Цюрупинськ) пов'язане з однією з найтрагічніших сторінок історії запорозького козацтва, коли 1711 року під натиском карателів Петра І запорожці-учасники національно-визвольного руху, очолюваного гетьманами Іваном Мазепою та Пилипом Орликом і кошовим отаманом Костем Гордієнком, були змушені відступити у володіння кримських ханів та заснувати на пісках у гирлі Дніпра Олешківську Січ. Втім, ця козацька столиця проіснувала доволі недовго: невигідне географічне розташування на безплідних землях та утиски з боку ханської адміністрації змусили запорожців у 1728 році покинути її. Відтоді Олешки залишалися запорозьким селом.

1784 року до Олешок прибули 50 родин державних селян, а 1802 року село отримало статус містечка й стало центром Дніпровського повіту Таврійської губернії. У 1876 році Олешки перетворилися на повітове місто.
До старовинних церков Олешок доля не була поблажливою: і Введенський храм, і Успенський монастир зникли з лиця землі в епоху "войовничого атеїзму". Збереглася лише невеличка каплиця, зведена на початку XX століття у стилі неокласицизму коштом місцевих купців, відомих доброчинців Панкеєвих.

У 1997-2001 роках у центральній частині міста збудовано дзвіницю з малою церквою Покрови Пресвятої Богородиці. Поруч має постати великий храм Святого архістратига Михаїла.

За радянських часів на Олешки чекала ціла низка перемін, зокрема перейменування у Цюрупинськ на честь місцевого уродженця, народного комісара продовольства Олександра Дмитровича Цюрупи.

У Цюрупинському краєзнавчому музеї, розміщеному в будинку, що належав відомому в Олешках земському діячеві Дмитру Павловичу Цюрупі, розгорнуто цікаву етнографічну експозицію. Тут же можна оглянути картини місцевих художників.

Козацькі традиції живуть у давніх Олешках і нині. Тут діє районне козацьке товариство "Олешківська Січ", а щороку на початку вересня відбувається фестиваль "Козацькі розваги". Місто вирує справжнім запорозьким духом: українські пісні, танці, витвори народних майстрів і найголовніша родзинка - змагання козацьких чайок у плавнях Дніпра. Іноді серед гостей свята можна зустріти й зірку світового масштабу. Так, 12 вересня 2004 року сюди завітав геніальний польський режисер, творець художніх фільмів "Вогнем і мечем", "Потоп", "Пан Володийовський", "Коли Сонце було Богом", та ряду інших шедеврів кінематографії Єжи Гоффман.
Нині Цюрупинськ – цілком сучасне місто. Нечисленні пам’ятки архітектури XIX століття, поєднані з новобудовами та затишними алеями й парками, сприймаються як самоцвіти у дорогоцінній оправі.

Відвідавши Цюрупинськ, напевно, мало хто утримається від спокуси завітати до клубу любителів коней "Буцефал", аби відчути справжню радість від спілкування з цими надзвичайно чарівними створіннями. Тут можна прогулятися верхи сосновим лісом або ж опанувати "ази" верхової їзди на манежі. Крім того, до послуг відпочиваючих - сауна та літнє кафе під відкритим небом.

Джерела: 1. Цюрупинськ // Херсонщина запрошує [Изоматериал] = The Kherson region invites you: фотоальбом. - Херсон, 2008. – С. 332-343.

Назад до опису Цюрупинського району                                   Назад до меню

Календар подій

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 1718192021
22232425262728
2930