«Найплідніша письменниця України», «гранд-дама української літератури», «чортик, що вискочив із табакерки», – так сучасна критика оцінює творчість Марії Матіос, що стала помітним явищем у сучасній українській літературі. Її книги сьогодні – це «виклик дистильованій макулатурі, що заповнила книжковий ринок», «...вона не вміє писати погано чи нецікаво», її письмо «завжди стильне, розкішне і конкурентне». За словами самої письменниці, її літературним амплуа є написання прози, яку «можна читати без токсикозу і ... при світлі сімейної лампи».
Одні називають її другою Лесею Українкою, інші – Стефаником у спідниці, ще порівнюють з Акуніним, навіть з Габріелем Гарсіа Маркесом. Але їй подобається вислів Михайла Шевченка, який колись сказав, що Марія Матіос пише, як Марія Матіос. Штрихи біографії Марії Матіос показують її становище в літературному середовищі і дещо пояснюють спрямованість її творчості. Марія Матіос – корінна гуцулка з Буковини. Має унікальне дослідження своєї родини, що корінням сягає 1790 року.
Її книги світові критики назвали «ударом і викликом» сучасності. Твори письменниці перекладені сербською, румунською, російською, польською, хорватською, білоруською, азербайджанською, японською, китайською, єврейською мовами. Друкувалися у Канаді, США, Китаї, Хорватії, Росії, Сербії.
Найвідоміший і найпопулярніший роман Марії Матіос «Солодка Даруся» справедливо назвали «трагедією, адекватною історії ХХ сторіччя», а саму Дарусю – «образом майже біблійним».
Докладніше про історію написання роману в рамках віртуального проєкту «Історія однієї книги» можна ознайомитись на сайті біблотеки.