Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Library today

Гончарівка – один із найбільших інформаційних та культурних центрів півдня України, який вже півтора сторіччя відіграє значну роль у житті регіону.

  • Історія бібліотеки починається наприкінці ХІХ століття. Вона була заснована 18 червня 1872 року за ініціативи історика-краєзнавця та драматурга Григорія Миколайовича Ге.

    У 1897 р. за проєктом архітектора М. К. Толвінського було побудовано спеціальне приміщення, де книгозбірня розташовувалася 90 років. Ця будівля й досі вважається однією з найкрасивіших у місті (вул. Торгова, 24).

  • Читачами і друзями бібліотеки в різний час були: письменник Борис Лавреньов, артист Юрій Шумський, академік ЄвгенТарле, місцеві діячі Йосип Пачоський, Віктор і Михайло Гошкевичи та ін.

    На початку 1987 року бібліотека переїхала в нову будівлю на мальовничому березі Дніпра, а у 1997 р. їй присвоєно ім’я видатного українського письменника Олеся Гончара.

    Детальніше про історичне минуле книгозбірні можна почитати тут.

Щорічно послугами книгозбірні користуються до 40 тис. мешканців міста й області. Затишні читальні зали, сучасний інтер'єр, наявність комп’ютерів та Інтернету, доброзичливий персонал забезпечують читачам умови для ефективної роботи і відпочинку. Відвідувачі будь-якого віку знайдуть у Гончарівці щось цікаве для себе.

У бібліотеці можна не лише почитати, а й навчитися працювати з новітньою технікою, взяти участь у літературно-мистецьких заходах, послухати музику, подивитися відео або пограти в настільні ігри, відвідати курси, майстер-класи, художні виставки тощо. 

Любителі читання знайдуть книги на будь-який смак від класики до модерністської літератури, велику колекцію періодики, а також колекції рідкісних і цінних видань, грамплатівок, видань образотворчого характеру тощо. Для людей з проблемами зору є книжки шрифтом Брайля та колекція аудіо книг, а для тих, хто прагне вдосконалити знання англійської мови – колекція відеофільмів мовою оригіналу з субтитрами.


Наші раритети

Серед майже 1 мільйона документів, що зберігаються в бібліотечному фонді, є і такі, що зацікавлять навіть найвибагливіших колекціонерів. Наприклад, книжка-крихітка «Лучше всяких лекарств, питья да яств»  - найменший за розмірами документ у фондах Гончарівки (усього 17х20 мм), або найбільший за розміром (55х35 см) «Атлас світу», виготовлений німецьким королівським картографом Тобіасом Конрадом Лоттером (Аугсбург, 70-ті роки ХVIII ст.), який ще очікує своїх дослідників.

У фонді бібліотеки є колекції видань з автографами відомих літераторів ХХ ст., книг з екслібрисами, мініатюрних видань, унікальних взірців поліграфічного мистецтва, колекція зарубіжної україніки (книги та періодика, видані українською діаспорою (1919-1998 рр.) в Канаді, США, Австралії), а також велика колекція краєзнавчих видань та місцевих творів друку.

Проєкт «Виїзний абонемент»  надає можливість замовити та отримати необхідну літературу безпосередньо на робочому місці користувача. Ця послуга вже надається працівникам Державного архіву Херсонської області, Херсонського водоканалу,  обласного діагностичного центру та ін.


Сьогодні в бібліотеці завдяки фінансовій підтримці Посольства США в Україні, Посольства Королівства Норвегії в Україні, Міжнародного фонду «Відродження», Міжнародного благодійного фонду «FORCE», Посольства Королівства Норвегії в Україні, Канадсько-українського товариства приятелів України і співробітництву з міжнародними та вітчизняними громадськими організаціями створено і успішно працюють:

  • На базі відділу рідкісних і цінних видань створено віртуальний «Музей книги», який знайомить із найбільш цікавими виданнями і колекціями з фонду відділу, висвітлює історію їх появи, розказує про авторів книг, власників колекцій і специфіку окремих зібрань, надає загальні відомості з історії книги та книговидавничої справи, а також відображає діяльність самого відділу.

  • Тим, хто бажає досконало знати історію рідного краю, допоможуть інтернет-проєкт «Херсонщина: час, події, люди» та вебпортал «Арткавун», на яких висвітлена різнобічна інформація про Херсонщину.

    Усі бажаючі можуть відвідати інтерактивні екскурсії, на яких фахівці Гончарівки знайомлять з історією Херсонського краю в рамках проєкту «Міфи та бувальщини міста "Річкової зірки"».

  • Центр для користувачів з особливими потребами Гончарівки відомий далеко за межами нашої області. Адже він не лише надає послуги людям із вадами зору, але й на його базі діє перший в Україні інклюзивний театр при бібліотеці «Звичайна роль – особливий актор», учасниками якого є діти з особливими потребами.
    На постійній основі тут також проходять сеанси каністерапії з унікальною собакою породи акіта-іну Кіміко Такарою.

Гончарівка – ідеальне місце для відпочинку. У комфортних релакс-зонах можна провести час за переглядом цікавих телепередач, погортати сторінки модних журналів, пограти в настільні ігри або поспілкуватися з друзями.

Відвідувачі можуть відвідати різноманітні заходи та художні виставки, прослухати лекції та поспілкуватися з гостями книгозбірні (літераторами, митцями, журналістами, колекціонерами та ін.) взяти участь у тренінгах і майстер-класах, а також зустрітися з однодумцями на засіданнях клубів за інтересами.

Для наймолодших читачів діє бібліосалон «Казковий диванчик», в якому батьки можуть залишити свою дитину під наглядом бібліотекаря, доки самі працюватимуть із фондом книгозбірні.

Для творчої молоді зі спільними ідеями та поглядами існує проєкт «Арт-підвал», у рамках якого проходять: розважальні програми, рок-вечірки, виставки сучасного мистецтва, молодіжні тусовки.


Якщо ви маєте літературний хист, захоплюєтеся вивченням історії або просто прагнете знайти однодумців, ласкаво просимо на засідання наших клубів за інтересами («Кулішева криниця», «Парус надії», «Елінг», «Дивослово», «Кліо», «Talk club», «Ракурс», «D and G», «Дивосвіт», «КОМ» та ін.) та артлабораторії «Українська хата – талантами багата».

Якщо ж прагнете особистого розвитку – бібліотека пропонує відвідати мовні курси, заняття у «Школі інформаційного комфорту», різноманітні тренінги та майстер-класи.

Необмежений простір для творчого натхнення

Гончарівка добре відома серед мистецької спільноти як центр, де регулярно експонуються художні виставки, проходять літературно-музичні вечори та інші культурно-мистецькі заходи.

  • До послуг користувачів Гончарівки – новітні технології: 3D-сканер, 3D-принтер та 3D-ручки, інтерактивний столик, творчий майданчик Maker Space, де у відвідувачів є унiкaльнa мoжливicть peaлiзувaти cвoї кpeaтивнi зaдуми, пoзнaйoмитиcя з cучacними дeвaйcaми.

  • Усіх, хто бажає ближче познайомитися з Гончарівкою, запрошуємо на екскурсії бібліотекою. Ми розкажемо вам цікаві факти з минулого книгозбірні, покажемо найцінніші видання та продемонструємо технологічні можливості.

  • Відкритий регіональний фестиваль «Таврійський тиждень мистецтв/Zабалка» був започаткований у 2013 році з метою зменшення бар'єру між таврійським та європейським культурним продуктом і для розвитку творчої взаємодії між херсонським митцями, колективами, організаціями.

Гончарівка – сучасна та креативна бібліотека, яка йде в ногу з часом і відповідає вимогам своїх користувачів.
Бажаєте переконатися у цьому? Ласкаво просимо до нас!

Calendar

     1 23
4 5 6 7 8910
11 12 13 14 151617
18192021222324
25262728293031