Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Бериславський район

Бериславський район розташований у центральній правобережній частині області, на правому березі річки Дніпро та Каховського водосховища. Територією протікають річки Дніпро та Інгулець. На північному сході межує з Нововоронцовським районом, на сході по руслу Дніпра з Великолепетиським, Горностаївським і Каховським районами, на півдні з містом Нова Каховка, Цюрупинським і Білозерським районами, на заході з Снігурівським районом Миколаївської області.

Берисласький район належить до дуже посушливої, помірно-жаркої агрокліматичної зони з м’якою зимою. Пересічна температура січня -3,9˚С, липня  +22,8˚С. Період з температурою понад +10˚С становить 180 днів.

Район заснований у 1923 році. Загальна площа становить 1,7 тис. км2. Населення району: 48,8 тис. осіб станом на 2012 рік (за даними Головного управління статистики у Херсонській області). Районний центр – м. Берислав, засноване у 1784 році.

Бериславщина є справжнім географічним та історичним центром краю. Це обумовлено її вигідним розташуванням на перехресті стародавніх торгових шляхів. Саме тут проходила найзручніша переправа на лівий, або кримський берег, яка пов'язувала Подніпров'я з Кримом. Тому на землях сучасної Бериславщини знаходилися столиці пізніх скіфів - Метрополіс, готів - Данпарстадир, остання резиденція золотоординського хана Тохтамиша-Доган-Гечід. І литовці, і турки-османи, і запорозькі козаки прагнули опанувати цю територію, адже хто володів нею - контролював Крим.

Тож не дивно, що саме Бериславський район є найбагатшим в Херсонській області за кількістю пам'ятників археології, історії та архітектури - створює виняткові умови для розвитку науково-пізнавального туризму. Залишки давніх поселень, пізньоскіфських городищ, турецьких фортець Казикермен і Тягин, унікальні православні та лютеранські храми, поєднані з мальовничими скелястими берегами Каховського водосховища та зеленими плавнями, справляють на мандрівників незабутнє враження.

У районі - понад 300 пам'яток історії та культури, серед яких - Свято-Григоріївський (Бізюків) монастир XVIII ст. у селищі Червоний Маяк, Свято-Введенська дерев'яна церква XVIII ст. у м. Бериславі, Покровська церква початку XX ст. в селі Качкарівка, залишки Кам'янської Січі в селі Республіканець, руїни палацу Петра Миколайовича Трубецького в смт Козацькому, кам’яний трипролітний арковий міст Катерининського тракту XVIII ст. біля села Бургунка, залишки фортеці Тягин та пам'ятник Богданові Хмельницькому в селі Тягинка. Неподалік Берислава розкинулося мальовниче село Зміївка, яке називають маленькою Європою на півдні України - у ньому проживають шведи, німці, фіни, поляки, молдавани, українці та інші національності.

Гордість району – “Виноробне господарство Князя П. Н. Трубецького” в с-щі Веселому, єдине історичне шато в Україні, що сьогодні успішно продовжує виноробні традиції, закладені ще в 1896 році. У 2003-2011 рр. була проведена повна реконструкція виноробні, висаджені нові виноградники загальною площею 200 га з кращих саджанців європейських сортів винограду.
Традиції, закладені Трубецьким, сьогодні продовжує відкрите акціонерне товариство “Кам’янський” в селі Одрадокам’янка

Любителі порибалити зможуть чудово відпочити в садибі “У діда Карася” в с. Ольгівці, де їх привітно зустріне господиня Єрьоменко Світлана Богданівна. У розпоряджені туристів буде не лише приватна садиба, але й музей рибальства. Телефон: +38(050)60-52-772.

У 2012 році в селищі Козацьке на Бериславщині був відкритий перший річковий термінал найбільшого вітчизняного товаровиробника, інвестора та експортера ТОВ СП “Нібулон”.

Джерела:
1. Бериславський район // Географія Херсонщини: навч. посіб. - Херсон, 2007. - С. 189.
2. Бериславський район // Херсонщина = Kherson region: альбом. - Херсон, 2004. – С. 140-143.
3. Бериславський район // Херсонщина запрошує [Изоматериал] = The Kherson region invites you: фотоальбом. - Херсон, 2008. – С. 80-81.
4. Бериславський район // Херсонщина - колиска дитячого оздоровлення, відпочинку та туризму. - Херсон, [2013]. - С. 12.

Назад до меню

Calendar

      1
2 3 45 6 78
910 11 12 13 14 15
16 17 18 19202122
23 24 25 26 272829
3031