Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Бібліотека вшанувала Великого Українця

This material is in Ukrainian

03.04.2013

Дні Олеся Гончара (2-6 квітня) з нагоди 95-річчя від дня народження письменника  в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара відкрилися літературно-мистецьким вечором «Лицар Таврійських просторів», адже життя і творчість майстра тісно переплелись з нашим південним краєм. Святковий захід став визначною подією для культурного життя регіону. Ювілейна дата об’єднала усіх шанувальників творчості Великого Українця, зокрема діячів культури, архівних та музейних працівників, науковців, студентів факультету філології та журналістики ХДУ, студентів Херсонського морехідного училища рибної промисловості, учнів Херсонського ліцею Херсонської обласної ради, учнів Цюрупинської спеціальної ЗОШ Херсонської обласної ради, учнів херсонських загальноосвітніх шкіл №13 та №47.  На вечір завітав увесь письменницький загал, зокрема голова Обласної спілки письменників Загороднюк Василь Степанович, поет і прозаїк Микола Василенко, поет та журналіст Валерій Кулик, поет Василь Мелещенко, письменниця та краєзнавець Таїсія Щерба, які поділилися своїми спогадами.  Про неоціненний внесок видатного митця в культурні та духовні процеси України розповіли дослідники й знавці творчості та життєвого шляху Олеся Гончара: кандидат філологічних наук, доцент Херсонського державного університету Павло Кіндратович Параскевич; кандидат філологічних наук, автор дисертаційної роботи під назвою «Наратив малої прози Олеся Гончара» Козакова Лідія Олександрівна.
Саме на громадській діяльності Олеся Гончара акцентував увагу голова міської організації Народного руху України Гавриш Павло Олександрович, адже мудрістю та прозорливістю Олеся Гончара благословлялася діяльність Народного руху, Товариства української мови та «Просвіти». Збірник документів та матеріалів «Провісники свободи, державності та демократії», серед яких і промова Олеся Гончара, бібліотека отримала в дарунок від міської організації Народного руху.
Олена Олексіївна Марущак, ініціатор створення в бібліотеці музейної кімнати «Гончарівська вітальня», розповіла про  її відкриття у 1998 році з нагоди 80-річчя від дня народження О. Гончара.  Присутні дізналися, що цінні документи, особисті речі, які експонуються у «Вітальні»,  були отримані саме з рук Валентини Данилівни, дружини Олеся Терентійовича.
Під час заходу демонструвалися уривки з фільмів про Олеся Гончара, фотографії з його особистого архіву, звучав голос письменника.
Завдяки обласному херсонському радіо, зокрема радіо-журналістці Ірині Євстаф’євої, яка завітала напередодні ювілею до Валентини Данилівни Гончар, гості свята  мали радість почути інтерв’ю з вірною дружиною та берегинею творчості Олеся Терентійовича.
Головний спеціаліст відділу використання інформації документів Державного архіву Лопушинська Ірина Володимирівна розповіла  про архівні документи, які зберігаються в їхніх фондах. Її цікава презентація «Вітання степам і морю» надала можливість переглянути унікальні та цінні матеріали, які ніколи не демонструвалися широкому загалу: витяги з протоколів, що характеризують Гончара  як громадського діяча, депутата Верховної Ради УРСР від Херсонського округу, унікальні фотографії про перебування Олеся Терентійовича на Херсонщині, зустрічі з письменниками, колгоспниками, а також листи херсонців до митця та їх спогади про нього.
Старший науковий співробітник літературного відділу краєзнавчого музею Музейко Вікторія Вікторівна ознайомила гостей з  віртуальною виставкою  «Співець сонця та степів». Рукописи майстра художнього слова,   різноманітні фотографії Олеся Гончара (на зустрічі зі студентами Херсонського педагогічного інституту, з молодими письменниками біля видавництва «Зоря» у  Дніпропетровську, з командиром роти Прасолом  у 1945 р.), посвідчення депутата Верховної Ради СРСР О. Гончара – усе це дало змогу присутнім ознайомитися з маловідомими сторінками життя видатного письменника, що пов’язані з нашим краєм.
Найулюбленіші пісні  Олеся Терентійовича «Ой чий то кінь стоїть» та «Цвіте терен» проникливо виконали солісти обласної філармонії: лауреат всеукраїнського конкурсу імені Оксани Петрусенко Максим Мозговий та лауреат міжнародних конкурсів, викладач музичного училища Наталія Стрілецька. Окрасою вечору став  виступ ансамблю бандуристів «Чарівні струни»  музичної  школи  №3, у виконанні якого  лунали українські мелодії та пісні.
Закінчився вечір відомими словами Олеся Гончара: «Вітаю красу Херсона, вітаю його чудових людей. Бажаю вам, друзі, радісної творчої праці і щастя в житті. Вічного квітування цьому сонячному місту нашої прекрасної України».

Calendar

     1 23
45 6 78 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
252627282930