Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Білозерський район

Білозерський район розташований у південно-західній частині Херсонської області. Його розділяє на дві частини обласний центр - південну і північну. З півдня і сходу його омивають води Дніпро-Бузького лиману і Дніпра, на північному сході - Інгульця, що впадає тут же в Дніпро. Межує з Цюрупинським та Бериславським районами Херсонської області, а також з Миколаївською областю.

Білозерський район належить до дуже посушливої, помірно-жаркої агрокліматичної зони з м’якою зимою. Пересічна температура січня -3,2˚С, липня +23˚С. Період з температурою понад +10˚С становить 185 днів.

Район заснований у 1939 році. Загальна площа становить 1,5 тис. км2. Населення району: 67 тис. осіб станом на 2012 рік (за даними Головного управління статистики у Херсонській області). Районний центр – смт Білозерка, засноване у 1780 році.

Високі береги Дніпро-Бузького лиману, з’єднує Борисфен - Дніпро з Понтом Евксінським - Чорним морем, здавна приваблювали різноманітних шукачів щастя. Від кінця V ст. до нашої ери тут почали селитися вихідці з сонячної Еллади. Грецькі колоністи заснували на берегах лиману цілу низку укріплених землеробських поселень. Серед них - Глибока Пристань, Золотий Ріг, Скелька, що знаходилися на місці сучасних Софіївки, Широкої Балки, Олександрівки Білозерського району і входили до Ольвійської сільської округи-хори. У II ст. Римська імперія з метою утвердження у Північному Причорномор'ї розмістила тут свої гарнізони, котрі вивела лише через сто років, програвши "готські війни"...

Тут зустрілися два світи: античний еллінський та степовий скіфський, які, зрештою, утворили нову народність - калліпіди...

Наприкінці XVIII ст. урочище Глибока Пристань ледве не стало місцем побудови Херсонської фортеці. Тут було обладнано корабельню, де оснащували та доозброювали побудовані у Херсоні кораблі.

Землі над Дніпровським лиманом залишалися в полі зору можновладців й у середні віки: Великий князь Литовський Вітовт та гетьман України Богдан Хмельницький планували будувати тут портові міста.

Протягом XIX ст. на території району з’явилися іноземні колоністи, зокрема поляки-однодворці, переселені сюди після ряду національно-визвольних повстань. Вони заснували село Цареводар (нині Правдине).

Любителі сільського зеленого туризму зможуть відпочити в садибі “Білі зорі” в селі Новотягинка, а також в садибі “Рибальський стан” в селищі Велетенське. Для шанувальників рибалки є цілий комплекс, який називається “Дельта Дніпра”. А розташований він в селищі Дніпровське.

Знаменита Білозерщина й своїм чудотворним Касперівським образом Божої Матері - найвідомішою православною реліквією Півдня України. Перлиною села Токарівка є храм Святої Рівноапостольної княгині Ольги, який зачарує своєю красою шанувальників релігійного туризму.

Білозерка стала батьківщиною славнозвісного художника Миколи Львовича Скадовського та геніального кінорежисера Сергія Федоровича Бондарчука. А у селі Станіслав, як вважають дослідники, народився Герой Вітчизняної війни 1812 року, згодом отаман Чорноморського козацького війська Олексій Данилович Безкровний.

Село Садове зацікавить любителів історичного туризму, бо тут до сьогодні зберігся пам’ятник герою російсько-турецької війни 1787-1791 рр., генерал-майору Івану Максимовичу Синельникову.

У мальовничій долині річки Інгулець, на високому березі поблизу села Микільське, щорічно навесні проходять обласні змагання зі скелелазіння та спортивного туризму.

Джерела:
1. Білозерський район // Географія Херсонщини: навч. посіб. - Херсон, 2007. - С. 190.
2. Білозерський район // Херсонщина = Kherson region: альбом. - Херсон, 2004. – С. 144-147.
3. Білозерський район // Херсонщина запрошує [Изоматериал] = The Kherson region invites you: фотоальбом. - Херсон, 2008. – С. 112-113.
4. Білозерський район // Херсонщина - колиска дитячого оздоровлення, відпочинку та туризму. - Херсон, [2013]. - С. 13.

Назад до меню

Calendar

      1
2 3 45 6 78
910 11 12 13 14 15
16 17 18 19202122
23 24 25 26 272829
3031