Дорогі друзі Гончарівки, любителі історії!
Запрошуємо вас на черговий «Вечір історії з Гончарівкою», що відбудеться у форматі онлайн-презентації канадсько-українського видавничого проєкту «Запізніле вороття» та буде присвячено особистості Івана Огієнка.
ТЕМА ЗУСТРІЧІ: «ЧЕТВЕРТИЙ У СПИСКУ ЗАБОРОНЕНИХ: 12 МАЛОВІДОМИХ ФАКТІВ ІЗ ЖИТТЯ ІВАНА ОГІЄНКА».
Відомий в Україні та за кордоном учений, публіцист, громадський діяч, член національних спілок письменників і журналістів України, доктор філологічних наук, член центрального проводу Всеукраїнського товариства «Просвіта» професор Микола Тимошик представить свій 23-томний видавничий проєкт «Запізніле вороття». У його основі – досі не друковані в Україні, заборонені свого часу радянським режимом, твори видатного діяча українського відродження Івана Огієнка (митрополита Іларіона). Книги виходять друком у двох видавничих серіях – «Рукописна спадщина» та «Зарубіжні першодруки».
У першій серії вже побачили світ такі твори Огієнка (Іларіона): «Рятування України», «Тарас Шевченко», «Розп’ятий Мазепа», «Богдан Хмельницький», «Українське монашество», «Містечко Брусилів та його околиці».
Твори другої серії: «Історія української літературної мови», «Українська культура», «Свята Почаївська лавра», «Слово про Ігорів похід», «Українська церква за час Руїни», «Українська церква», «Історія українського друкарства», «Рідна мова», «Наша літературна мова», «Служити народові – то служити Богові», «Ідеологія Української церкви», «Любімо свою Українську церкву», «Дохристиянські вірування українського народу», «Світильники землі української», «Як Святе Письмо ставало українським», «Митрополит-мученик Арсеній Мацієвич».
Кожна із цих книг представляє цілі пласти з історії української культури, які потребують політично не заангажованого переосмислення й достойного пошанування сучасниками. Книги ці, що чекали свого повернення в Україну більш ніж пів століття, насичені колосальним фактологічним матеріалом, перепущені через небайдуже серце їх творця, спонукають думати і діяти.
Право на першовидання творів Івана Огієнка в Україні з канадських рукописних фондів професор Тимошик отримав від канадської сторони у 2000 році під час презентації у десяти найбільших містах Канади його нової книги «Лишусь навіки з чужиною: Іван Огієнко (митрополит Іларіон) і українське відродження». Книга обсягом більш ніж пів тисячі сторінок була написана на основі опрацювання автором колосального архіву митрополита Іларіона у Вінніпезі.
Видання проєкту здійснюється під маркою відродженого професором Тимошиком у Києві Огієнкового видавництва «Наша культура і наука», що діяло до і після Другої світової війни у Польщі, Швейцарії, Франції та Канаді.
Презентація «Запізнілого вороття» відбувається в рамках здійснюваного видавництвом «Наша культура і наука» всеукраїнського туру-презентації забороненої раніше Огієнкової спадщини в регіонах України.
Такі презентації вже відбулися:
- в Україні: у Києві, Полтаві, Дніпрі, Тернополі, Львові, Луцьку, Одесі, Миколаєві, Рівному, Черкасах, Умані, Чернівцях, Хмельницькому, Кам’янці-Подільському, Кропивницькому, Запоріжжі, Вінниці, Чернігові, Барі, Острозі, Брусилові, Радомишлі, Крем’янці;
- за кордоном: у Вінніпезі, Торонто, Гамільтоні, Саскатуні, Йорктоні, Едмонтоні, Ріджайні, Манреалі (Канада); Римі, Мілані (Італія); Стемфорді, Клівленді, Вашингтоні (США); Лондоні, Манчестері (Великобританія); Варшаві, Люблині, Сяніку (Польща). Остання – в жовтні 2024 року у Гельсінському університеті (Фінляндія).
Особливе емоційне і пізнавальне враження від такої зустрічі залишається ще й тому, що розповідь професора Миколи Тимошика супроводжується показом рідкісних документів та інших матеріалів.
Звучить живий голос Огієнка.
Також у рамках заходу буде презентовано НОВІ ПРАЦІ професора Миколи Тимошика ПРО ІВАНА ОГІЄНКА, ДОЛЮ СЕЛА ТА УКРАЇНСЬКОЇ ЕМІГРАЦІЇ:
- «Його бій за державність» (К., 2017, 378 с.)
- «Запізніле вороття» (К., 2017, 392 с.)
- двотомник «Село» (т. 1.: «Зійти з безпам’ятства» (К., 2017, 420 с.) та т. 2: «Трудний шлях відмосковлення» (К., 2017, 580 с.))
- «Українська книга і світ» (К.-Вашингтон, 516 с.)
- «Українська книга і преса в Італії» (К., 2015, 352 с.)
- «Як ти українець» (К.: Парламентське видавництво, 2019, 650 с.)
- Українська журналістка в діаспорі: Велика Британія (К., 2021, 560 с.)
- Українське книговидання в діаспорі: Велика Британія (К., 2021, 486 с.)
- Материн заповіт у рушнику 1933-го (К., 2022, 592 с.)
- Змосковлення Буковини. За документами архівів та матеріалами преси: у 2-х томах (К.: Академія, 2024). Кн. 1: Ментальність. Культура, література (490 с.). Кн. 2: Перо і мікрофон як зброя (568 с.)
- Тоталітарна журналістика. За документами архівів та матеріалами преси (К., 2024, 520 с.).
Чекаємо вас у СЕРЕДУ, 22 січня, о 17:00.
Дані для приєднання: https://us04web.zoom.us/j/4314357092...
Ідентифікатор конференції: 431 435 7092
Код доступу: 19862020
Гарантуємо змістовне й захоплююче спілкування!