Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Гончарівка відправила ліки на утилізацію

This material is in Ukrainian

20.04.2021 10:41

Люди поступово формують нові «екологічні» звички: багато хто з нас вже використовує текстильні торбинки замість пакетів, ми намагаємося сортувати сміття та здаємо пластик і макулатуру на переробку. Хтось окремо відсортовує органічні відходи й робить із них компост. Але ще є сила-силенна речей, які ми щодня викидаємо на смітник, навіть не замислюючись над тим, як це позначиться на стані навколишнього середовища.

Виявляється, ліки та медичні препарати також можна і треба правильно утилізувати! «Навіщо?», – спитаєте ви. Усе просто: дуже часто, як у медзакладах, так і в самих громадян, залишаються препарати, термін дії яких добіг кінця. Також інколи до нашої аптечки потрапляє так званий «фуфломіцин», тобто медпрепарати сумнівної якості або просто підробки, «лікування» якими не дасть позитивних результатів (за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожна 10 упаковка ліків є фальсифікатом). Пігулки, ампули, мікстури, сиропи, порошки та мазі українці викидають, як заманеться: хтось на смітник, а хтось примудряється ще й змивати в унітаз. Насправді таке недбале ставлення до медичних відходів – це страшний сон еколога, адже в ліках є небезпечні речовини, які отруюють водойми та ґрунти. Із 713 фармацевтичних препаратів, на наявність яких робили аналіз, 631 виявили у воді, ґрунтах та організмах тварин. Близько 20-ти з них потрапляють до питної води! «У Чорному морі у великій концентрації і досі є пестицид ДДТ, також ібупрофен та антибіотики», – з сумом констатують екологи.   

На довкілля ліки також впливають негативно – антибіотики сприяють утворенню стійких до них патогенів, синтетичні гормони викликають руйнування ендокринної системи у риб та амфібій, штучний жіночий гормон естроген порушує зір та пригнічує інстинкт самозбереження, і як наслідок, окремі живі організми стають більш вразливими перед хижаками. 

У Києві є чудова ініціатива «Екологічні Інвестиції» – організація збирає ліки на утилізацію. Якщо ви не з Києва, то найкращим варіантом буде спільна відправка. Вартість такої послуги – 24 грн/кг. Для цього треба зібрати усі непотрібні медикаменти та зважити їх, потім написати у приват сторінки Екологічні Інвестиції та повідомити вагу. Активісти надішлють вам рахунок для оплати та адресу, на яку відправляти посилку. Утилізація ліків та інших небезпечних речовин – процес складний та відбувається у декілька етапів: подрібнення, спалення при температурі +1500 градусів, наостанок – охолодження до -300 градусів. І це ще не все – далі відбувається процес очищення вихідних газів.

Співробітники Центру екологічної інформації Гончарівки відправили «Новою Поштою» ліки загальною масою 902 г – коштувало це 22 грн.

Подібні ініціативи є дуже важливими, особливо для тих міст, які збудовані на берегах річок та морів. Якщо кожен із нас робитиме такі маленькі кроки, можливо, нам вдасться призупинити руйнування екосистеми Дніпра та наших морів.

Calendar

     1 23
45 6 78910
11121314151617
18192021222324
252627282930