Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Кінбурнська коса

Мало хто знає про такий дивовижний об’єкт як Кінбурнська коса, тим паче мало хто бував там. У той же час ця надзвичайна місцевість є ідеальним місцем для охочих повністю відпочити від цивілізації та любителів екстремального відпочинку…

Кінбурнська коса – унікальний півострів-заповідник з піщаними пляжами, зеленими лісами та первозданною природою, який знаходиться на межі Дністрово-Бузького лиману та Чорного моря. Назва виникла від тюркського “кін” – волос та “бурун” – мис.

Недоторканість коси, її захищеність від великої кількості туристів, зумовлюється відсутністю доріг та суцільними пісками, адже добратися туди можна лише на катері з м. Очаків чи на автомобілі підвищеної прохідності.
Найбільш цікаві і визначні особливості природного різноманіття Кінбурнської коси - невеличкі дубово-березові, осикові й вільхові гайки, розкидані по зниженнях і улоговинах серед піщаних просторів півострова. Це рештки знаменитої Гілеї - країни лісів у пониззі Дніпра, яка існувала тут, за описами давньогрецького історика Геродота, у V ст. до нашої ери. Вільховий гай Ковалівська сага, один з найбільших на Нижньому Дніпрі, знаходиться на північній околиці села Ковалівка. На поверхні Кінбурнської коси налічується понад 400 озер - прісних, солоних, солеродних, грязьових, кефальних, коропових.

На території парку знаходиться унікальне "Орхідейне поле", яке представляє собою неперевершеної краси приморську рівнину, густо заселену сімома видами орхідей-зозулинців.

Кінбурнська коса - не лише природничий об'єкт. З нею пов'язані важливі події вітчизняної військової історії. Сучасна межа Херсонської та Миколаївської областей, що проходить по Кінбурнській косі, колись була кордоном між володіннями Запорозької Січі та Кримського ханства. Ще 1696 року турки збудували на косі фортецю Кіл-бурун, яка 1775 року відійшла до Росії під назвою Кінбурн.

Під час російсько-турецької війни 1787-1791 років тут двічі вирішувалася доля Херсона. Турецькі війська намагалися оволодіти Кінбурном, що відкривав шляхи на Крим та Херсон, але обидва рази були відбиті спочатку чудо-богатирями Суворова, вдруге - Чорноморською козацькою флотилією Сидора Білого.

1855 року, в ході кримської війни, Кінбурн захопили англійська та французька ескадри. Згодом фортеця, що втратила своє значення, була розібрана, а з її каміння насипали штучний острів Майський, де розташувалася Свято-Миколаївська батарея.

До нашого часу від Кінбурна збереглися залишки східного земляного валу та берегової батареї. Поруч у селі Покровка височить надзвичайно цікава в архітектурному відношенні церква Покрови Пресвятої Богородиці, збудована у вигляді корабля. Біля будинку відпочинку "Зоря" встановлені пам'ятники Олександру Суворову та Сидору Білому.

Джерела:
1. Кінбурнська коса // Херсонщина запрошує [Изоматериал] = The Kherson region invites you: фотоальбом. - Херсон, 2008. - С. 214-219.
2. http://7chudes.in.ua/node/9399

Назад до опису Голопристанського району                                   Назад до меню

Calendar

12 3 4 567
8 9 10 11 121314
1516 17 18 19 2021
22232425262728
2930