Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

«Країна стартапів: Історія ізраїльського економічного дива»

This material is in Ukrainian

14.09.2021

У 2019 році Ден Сенор, політичний консультант і колишній радник із питань зовнішньої політики Іраку, та журналіст Сол Сінгер написали книгу «Країна стартапів: Історія ізраїльського економічного дива», яка стала бестселером The New York Times і була переведена 30 мовами світу. Це історія про унікальну підприємницьку культуру Ізраїлю, яка, всупереч війнам і несприятливим умовам, змогла стати однією з найбільш інноваційних країн світу.

Ізраїль – маленька країна, для якої великі промислові галузі не дуже перспективні, тому акцент робиться на сфері створення штучного інтелекту, розвитку науки і нанотехнологій. Це особливо дивно у світлі того, що ще декілька десятиліть тому країна розвивала переважно сільськогосподарську галузь, аби прогодувати репатріантів. Ізраїль розвивається швидкими темпами, незважаючи на постійні військові конфлікти: біржа Тель-Авіва в останній день Ліванської війни стояла вище, ніж у перший, так само як і під час Тритижневої операції в Секторі Газа в 2009 році. У 2008 році інвестиції венчурного капіталу Ізраїлю були в 2,5 рази вищими, ніж у США, у 30 разів вищими, аніж в Європі, і в 80 разів вищими за китайські. В Ізраїлі найбільша у світі концентрація нових компаній: один стартап на 1844 мешканця. Країна є світовим лідером із процентної частки в економіці витрат на дослідження і розробку.

Окремо автори розглядають історичні, культурні та геополітичні особливості Ізраїлю, досліджують риси національного характеру, розповідають про роль політиків і бізнесменів у сучасній історії держави та наводять безліч прикладів, що ілюструють «ізраїльське економічне диво».

У книзі детально розповідається про імміграцію та її роль в економічному зростанні країни: «Іммігранти не проти почати все з нуля. Вони за визначенням йдуть на ризик. Нація іммігрантів – це нація підприємців. Держава Ізраїль ніколи не переставала бути країною імміграції: 9 з 10 євреїв-ізраїльтян сьогодні є іммігрантами або їх нащадками у першому чи другому поколінні. Ця специфічна демографічна група викликає фрагментацію громади, яка триває досі. Втім, це – відмінний стимул спробувати щастя, ризикнути, тому що іммігрантам нічого втрачати».

Автори стверджують, що головний фактор економічного зростання Ізраїлю можна знайти в культурі Армії оборони Ізраїлю, служба в якій є обов'язковою для більшості молодих громадян. На їх думку, служба дає потенційним підприємцям можливість розвивати широкий спектр навичок і контактів. Вони також вважають, що армія надає досвід відповідальності у відносно-ієрархічному середовищі, де високо цінуються творчість та інтелект. Солдати ЦАХАЛа «мають мінімальне керівництво зверху, і від них очікується, що вони будуть імпровізувати, навіть якщо це означає порушення деяких правил. Якщо ви молодший офіцер, ви називаєте своїх начальників по іменах, і якщо ви бачите, що вони роблять щось не так, ви так і говорите».

Хоча в книзі описуються численні успіхи Ізраїлю в області технологічних інновацій, вона також намагається пояснити, за словами одного рецензента, чому Ізраїлю досі не вистачає власних Nokia, Samsung або IBM. На думку авторів книги, частково це пов'язано з тим, що ізраїльські стартапи, як правило, скуповують великі іноземні компанії, а почасти тому, що ізраїльському бізнесу донині не вдалося розвинути зрілу управлінську культуру, необхідну для управління такими корпораціями.

Видання побудоване на інтерв'ю з успішними підприємцями та соціологічних дослідженнях.

У вас буде можливість:

- з'ясувати, якими факторами зовнішньої та внутрішньої політики обумовлений феномен Ізраїлю;
- розібратися в особливостях національного характеру на основі соціологічних досліджень;
- зрозуміти, як можна швидко розвиватися за вкрай обмеженими ресурсами і в стані постійної війни.

Самі автори відзначають, що ця книга – дискусійна, але, безсумнівно, містить корисний унікальний досвід, на основі якого можна будувати вже своє економічне диво.

Висновки, які роблять Сенор і Сінгер, є універсальними:

- Одним із кращих способів відновити втрачені робочі місця і згенерувати зростання – це стосується і розвинених країн, і країн, які ще розвиваються, – є інновації.

- Не варто боятися глобалізації. Країнам, в яких погано розвинений внутрішній ринок, потрібно робити ставку на експорт і тільки експорт.

- Економічне диво неможливе, якщо держава не виділятиме кошти на освіту та науку, не знайде способи зупинити «витік мізків».

- Технологічні стартапи здатні створювати ядро ​​процвітаючої економічної екосистеми.

Також ця нига буде цікавою для всіх, хто будує власний бізнес або тільки планує його створення:

Сенор Ден.

Країна стартапів: історія ізраїльського економічного дива / Д. Сенор; С. Синґер, С. Синґер; пер. М. Лузіна, ред. Б. Матіяш – Київ : Yakaboo publishing, 2019.

Calendar

      1
2 3 45 6 78
910 11 12 13 14 15
16 17 18 19202122
23242526272829
3031