Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Бібліотеки зруйновані війною

Починаючи з 24 лютого 2022 року і до сьогодні, Росія обстрілює театри, будинки культури та бібліотеки. Руйнування бібліотек було неминучим, враховуючи інтенсивні обстріли українських міст, але деякі свідчення вказують на те, що російські війська цілеспрямовано обирали бібліотеки.Ворог послідовно й наполегливо знищує українську ідею, культуру, книги. Книги — наш код і скарб, а також — правда, що відображає нашу історію. Бібліотеки Україні сьогодні борються за збереження інституційних сховищ пам’яті країни, за які вони несуть відповідальність.

Чернігівщина

З початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україні 26 бібліотек Чернігівської області постраждали від рук окупантів. Бібліотеки 12 громад зруйновані, або пошкоджені.Три бібліотеки знищені повністю, шість – частково зруйновані. 21 приміщення зазнало незначних пошкоджень (вибиті вікна, двері, потрібен ремонт даху, фасаду).11 закладів переміщені в інші будівлі, вісім втратили свої фонди.Збитки складають майже 42 мільйони, втрати книжок оцінюють у майже 682 тисячі гривень.

Згоріли приміщення, фонди, документація у Количівській, Лукашівській бібліотеках-філіях.

В деяких бібліотеках Сновської громади проживали окупанти, брали літературу та документи на розпал, писали свої надписи в приміщеннях бібліотек.

У селах Велика Вісь та Вишневе Ріпкінської ТГ частково знищений фонд.

В Городнянській громаді п’ять бібліотек мають пошкодження будівель.

Була зруйнована обласна бібліотека для юнацтва (бібліотека розташована у будівлі – пам`ятці архітектури Будинок Тарновського із 1978 року).

Будівля зведена наприкінці XVIIІ століття, пережила обстріли більшовиками у 1918—1919 роках і вціліла у Другу світову війну. З 1902 року тут відкрили Музей українських старожитностей, один із перших і найвідоміших музеїв України, що носив ім’я мецената і колекціонера Василя Тарновського — в основу експозицій лягла його унікальна колекція історичних і культурних реліквій, зокрема Шевченкіана, пам’ятки археології первісних суспільств і Київської Русі, автографи і портрети видатних історичних осіб, рідкісні рукописи, стародруки.

Під час артилерійського обстрілу міста Чернігова збройними силами РФ постраждала і універсальна наукова бібліотека ім. В.Г.Короленка. Бібліотека розміщується у будівлі яка є пам’яткою архітектури місцевого значення початку XX століття стилю український модерн "Будинок дворянського та селянського поземельного банку". Пошкоджені були дах, вікна, комунікації, інтер’єри, фасад.

Внаслідок ракетного удару зруйнована міська бібліотека ім. Михайла Коцюбинського.Через це у будівлі пошкоджено дах, стіни, відсутні вікна, вибито внутрішні перегородки та двері.Також наслідком руйнування стало знищення системи опалення, через пошкодження втрачено і частину фондів бібліотеки.

Зруйновані та пошкоджені бібліотеки Чернігівської області:

Херсонщина

Плануючи відступ з Херсона, російські війська вивозили не тільки техніку, а й культурні цінності. Окупанти пограбували Херсонську обласну універсальну наукову бібліотеку імені Олеся Гончара, зокрема вивезли дореволюційні видання.

19 листопада, близько 11-ї години постраждала будівля обласної бібліотеки, від вибухової хвилі вибиті вікна. Військові РФ ймовірно цілили у найвищий в області флагшток, розташований поруч.

У серпні 2023 року російська арміядвічі обстріляла Херсонську обласну універсальну наукову бібліотеку ім. Олеся Гончара. Наразі у крівлі бібліотеки 2 вирви, кожна в діаметрі понад квадратний метр. Пошкоджені вікна, двері, стіни, зруйноване перекриття між другим і третім поверхом.Влучили в один з відділів на третьому поверсі.

Крім цього, 11 серпня приміщення бібліотеки постраждали внаслідок зливи: через пошкодження будівлі вода потрапила всередину.

В Бериславській територіальній громаді повністю знищена Урожайненська бібліотека, центральна бібліотека потребує ремонту підлоги, стелі, даху, заміни вікон. Заміни вікон потребують ще дві сільські бібліотеки.

В Білозерській територіальній громаді повністю неможливо на даний момент описати всі руйнування, що зазнала Білозерська бібліотека імені Петра Григоренка: вирвані двері в 12 кабінетах, вирублені 2 дірки в стіні для снайперів, всі дроти до комп'ютерів, охоронної сигналізації, газової сигналізації зруйновані. Вирублені 2 проходи з бібліотеки до сусідньої організації, зірваний лінолеум, поламані стільці, столи, стелажі, сейфи. 7 сільських бібліотек пограбовані та пошкоджені.

У Великоолександрівській територіальній громаді 2 бібліотеки згоріли, в 11 бібліотеках пошкоджені дах, стеля, вікна, стіни, двері.

У Високопільській територіальній громаді, Новопетрівська сільська бібліотека вигоріла повністю.

У Станіславській територіальній громаді 4 з 5 бібліотек зруйновані, Олександрівська бібліотека знищена повністю.

В Чорнобаївській територіальній громаді зруйновані дві бібліотеки.

Бібліотеки звільненої частини Херсонщини майже всі пограбовані: вкрадена оргтехніка, зламані меблі, стелажі тощо. Втрати книжкового фонду бібліотек можна визначити лише після переобліку, але наразі немає можливості провести інвентаризацію.

На сьогодні немає повної інформації про всі звільнені територіальні громади. З багатьма бібліотеками немає зв’язку з різних причин. Тому кількість зруйнованих та пошкоджених бібліотек на правобережжі області буде більшою.

На лівобережжі Херсонщини після звільнення стан бібліотек може бути набагато гіршим, адже російська армія обстрілює населені пункти і окупованої частини області.

Харківщина

706 бібліотек є у Харківській області, 215 перебувають в окупації. Це маленькі, і великі, сільські, міські, селищні бібліотеки.Певна кількість бібліотек, хоча і не в окупації, але в зоні активних бойових дій, це близько 40 бібліотек.

На Харківщині поширена практика, коли бібліотеки розміщують у місцевих будинках культури, а їх часто обстрілюють росіяни.У містах Лозовій та Дергачах бібліотеки були у будинках культури, куди влучили ракети.

Згоріла майже до тла бібліотека в містечку Барвінковому, це була головна бібліотека громади. Після обстрілів почалась пожежа і бібліотека вигоріла практично повністю.

В перші дні війни була зруйнована міська бібліотека в Ізюмі, коли був ракетний обстріл п’ятиповерхівки в центрі міста, саме перший поверх будівлі — це 2 бібліотеки – для дорослих і для дітей.

Пошкоджені бібліотеки в передмістях Харкова, зокрема, у Вільхівській громаді. Постраждали близько 10 бібліотек. Не відомо, що з бібліотекою в Козачій Лопані чи Прудянці, там, де активні бойові дії.

Серед зруйнованих – кілька будівель бібліотеки Харківського університету імені Каразіна, яка зберігала понад 3 мільйони томів, зокрема багато стародруків і рукописів, а також важливі українські архівні колекції. У березні 2022 року в бібліотеці рідкісних книг вибухнула ракета, знищивши або пошкодивши понад 60 000 цінних томів, і поставивши перед співробітниками університетської бібліотеки складне завдання врятувати книги, пошкоджені вогнем, водою та осколками.

Миколаївщина

З початку повномасштабного вторгнення на Миколаївщині російські війська пошкодили 58 бібліотек. Вісім із них повністю зруйновані. Зокрема у будівлі Снігурівської центральної бібліотеки, в якій розташовувалися бібліотеки для дорослих і для дітей, окупанти організували свій штаб. Окупанти палили книжки, пошкодили меблі та викрали техніку.

Дніпроперовщина

До повномасштабної війни у Нікополі працювало сім бібліотек. Через постійні обстріли міста зі ствольної та реактивної артилерії військами РФ у будівлях бібліотек вибито вікна, двері, побито фасади.

Донеччина

У Сіверській громаді на Донеччині внаслідок артилерійських обстрілів російських військових будівлі бібліотек були суттєво пошкоджені, тож книги опинилися майже просто неба.Військовослужбовці вивезли п'ять тонн книжок зі знищених російськими військами бібліотек.

Книги вивезли до Краматорська, зокрема, з центральної бібліотеки міста та ліцею. Пізніше книги відправили до Дніпра. Колективи бібліотек релоковані у Дніпрі.

Бібліотечний фонд Маріуполя до повномасштабного вторгнення налічував 360 тисяч книжок. За попередньою інформацією, 50% видань згоріли під час обстрілів або були ліквідовані як “екстремістські”. Чотири будівлі бібліотек зруйновані або мають критичні ушкодження — ім. Лесі Українки, ім.О.Купріна, ім.В.Короленка та ім.Миколи Гоголя.

У вцілілі бібліотеки загарбники завозять літературу з території Росії та перейменовують назви.

Нині маріупольська бібліотека ім. Короленка працює в евакуації у Дніпрі. Директорка бібліотеки Вікторія Лісогор плідно працює над створенням нових фондів. Уже зібрано 2300 найменувань книжок. Їх дарують благодійні фонди, організації, волонтери. До деокупації Маріуполя книжки зберігатимуться у Дніпровській бібліотеці

У зруйнованому росіянами Маріуполі окупанти спалили всі книги з бібліотеки Храму Св. Петра Могили, який підпорядкований Православній церкві України.

Внаслідок російської агресії в Україні зруйновано близько 100 бібліотек, майже 4000 бібліотек виявилися в окупації. За інформацією Міністерства культури та інформаційної політики України, до початку повномасштабного вторгнення в Україні фактично функціонував 14 351 бібліотечний заклад (сільські, селищні, міські, обласні). Станом на кінець червня 2023 р. їхня кількість зменшилася на 2 560 закладів і наразі становить 11 791.Якщо ж говорити про знищення бібліотек через обстріли, то за інформацією Міністерства, станом на 30 червня 2023 року 617 бібліотек в Україні зазнали тих чи інших пошкоджень. З них:

Найбільше повністю зруйнованих бібліотек станом на 2023 рік — у Донецькій області: 38. Однакова кількість знищених бібліотек у Харківській та Херсонській областях — по 22. Іще 6 знищили у Миколаївській, 4 у Чернігівській, 3 у Запорізькій, 2 у Київській та 1 у Житомирській. Постраждалих внаслідок російської агресії бібліотек може бути значно більше, але поки що не всі місцеві органи самоврядування надали інформацію.

Україна бореться в жорстокій війні надзвичайного насильства. Але вона також веде війну за пам’ять та ідентичність. Попри воєнний стан, сьогодні бібліотеки залишаються осередком нашої духовності та культурної ідентичності. Вони відіграють вирішальну роль у битві за контроль над минулим країни – заради її майбутнього. Ми все відбудуємо і відновимо книжкові фонди, натомість Росія відповість у судах за свої злочини.

Використанні джерела:

Calendar

      1
2 3 45 6 78
910 11 12 13 14 15
16 17 18 19202122
23242526272829
3031