Ви шукаєте роботу, і ось, випадково, знаходите вакансію своєї мрії… Великий офіс, цікава діяльність, достойна заробітна платня, але роботодавець пропонує неофіційне працевлаштування... Чи варто погоджуватися? Які ризики нелегальної праці? До чого потрібно готуватися, якщо ви погодилися працювати неофіційно?
Про переваги та недоліки нелегального працевлаштування в Україні та за кордоном учора говорили в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара на семінарі «Нелегальна робота: чи є переваги?», що проходить у рамках проекту «Шлях до успіху». Інформаційно-освітній проект, який існує вже три роки завдяки плідному партнерству бібліотеки та Херсонського міського центру зайнятості, покликаний підвищити конкурентоспроможність осіб на ринку праці, що тимчасово залишилися без роботи, а також сприяти підвищенню особистісної ефективності людини.
Під час інформаційного заходу учасники дізналися про види неофіційного працевлаштування та ризики, які очікують людину, що погодилася на працю без підписання трудового договору, ознайомилися з основними етапами офіційного оформлення на роботу.
Особлива увага була приділена актуальному питанню сьогодення – нелегальній роботі за кордоном. Слухачі семінару дізналися, як розпізнати нечесну агенцію із працевлаштування, як правильно оформити документи, куди звертатися за інформаційною та юридичною допомогою, якщо закордонний роботодавець порушує права робітника-мігранта.
Отримана інформація, перш за все, допоможе кожному захистити себе від одного з найстрашніших злочинів сучасності – торгівлі людьми. Цій темі був присвячений невеликий інформаційний блок семінару, під час якого слухачі побачили сумну статистику Міжнародної організації з міграції, що протягом десяти років надає допомогу постраждалим від торгівлі людьми. Цікаво, що під час вправи «Портрет людини, яка найбільш ризикує потрапити в рабство» учасники намалювали словесний портрет, який був актуальний десять років тому: молода жінка, що поїхала працювати до Туреччини. Сьогодні ж, згідно статистичних даних, найчастіше до трудового полону потрапляють чоловіки з технічною освітою, які вирушили на заробітки до Російської Федерації.
Наприкінці семінару на гостей чекав невеликий сюрприз від книгозбірні: бібліотекар відділу наукової інформації та бібліографії Віжічаніна Лілія зробила чудовий огляд сучасних художніх творів української літератури, присвячених темі роботи за кордоном. Емоції, переживання, враження від нової країни, особливості менталітету іноземців та їх ставлення до мігрантів – все це можна знайти на сторінках рекомендованих книг. Після закінчення заходу кілька учасників одразу виявили бажання прочитати представлену літературу.
Сподіваємося, що під час семінару «Нелегальне працевлаштування: чи є переваги?» особи, що тимчасово втратили роботу, отримали корисну інформацію, яка допоможе уникнути шахрайства та трудової експлуатації під час пошуку роботи.