Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Нижньосірогозький район

Нижньосірогозький район розташований у східній частині Херсонської області. На півночі межує з Верхньорогачицьким районом, на сході - з Веселівським районом Запорізької області, на півдні – з Іванівським та Новотроїцьким, на заході - з Каховським, Горностаївським і Великолепетиським районами Херсонської області.   

Нижньосірогозький район належить до дуже посушливої, помірно жаркої агрокліматичної зони з м’якою зимою. Пересічна температура січня -4,2˚С, липня +23,0˚С. Період з температурою понад +10˚С становить 177 днів.

Район заснований у 1923 році. Загальна площа становить 1,209 тис. км2. Населення району: 16,4 тис. осіб станом на 2012 рік (за даними Головного управління статистики у Херсонській області). Районний центр – смт Нижні Сірогози, засноване у 1812 році.

Історія Сірогозького краю така ж давня, як і весь скіфсько-сар­матський рід. "У нас є батьківські могили. Спробуйте зруйнувати їх і побачите, чи станемо битися з вами!" - так відповів скіфський цар Іданфірс перському цареві Дарію І, який звинувачував степовиків в ухиленні від бою та боягузтві. Про царський некрополь у місцевості під назвою Герри згадує у Vст. до н. е. Геродот. Можливо, саме до неї належав і сучасний Нижньосірогозький район.

Тут розташовані найбільші на Херсонщині скіфські кур­гани, серед яких - найбільший царський курган Таврійського краю Огуз, який датується III ст. до н.е. Наприкінці ХІХ-початку XX ст. навколо нього вибухнула справжня "золота лихоманка" - місцеві селяни розпочали полювання на дорогоцінні прикраси, якими курган був просто нашпигований. Лише з великими труднощами поліція вилучила сотні золотих речей, які потрапили до Ермітажу. Одна з них - прикраса до вуздечки у вигляді свас­тики з кінських голів - нині стала символом Нижньосірогозького району. Знахідки з кургану також прикрашають скіф­ські колекції Ермітажу та Національного музею коштовностей.

Знахідки із кургану Козел, виготовлені у формі свастики, взяті за основу не тільки герба Нижньосірогозького району, а й використову­ються в сучасних брендингових символах усієї Херсонської області.

Своїм же ім'ям районний центр завдячує татарам. У перек­ладі з тюркської "Сари-огуз" означає "жовтий бик". Карта Річчі Занноні фіксує на цих землях кочовища родів Івак і Теллак.

На Сірогозщині - щирі та привітні люди, з великою душею та святим віруванням у Бога. І хоча різноплемінна Таврія не відзнача­лася великою релігійністю, кожна громада вважала справою честі збудувати свій найбільший і найкрасивіший храм. Завітайте до села Новопетрівка, у якому Вас вразить історичне минуле костьолу - не просто пам'ятки архітектури, яка після реставрації засяяла, наче са­моцвіт, а частини історії, символу духовності Сірогозького краю.

Нижньосірогозький район - це насамперед чудова природа та щедра земля. Розлога рівнина, над якою височать вічні вартові часу - степові піраміди-кургани, - ось краєвид, притаманний Нижньосірогозькому району. Також тут на Вас чекають пам'ятки природи - Півникова та Гіацинтова галявини, Ковиловий берег.

 Джерела:

1.Нижньосірогозький район // Географія Херсонщини: навч. посіб. - Херсон, 2007. - С. 201.
2.Нижньосірогозький район // Херсонщина=Kherson region: альбом. - Херсон, 2004. – С. 174-175.
3.Нижньосірогозький район // Херсонщина запрошує [Изоматериал] = The Kherson region invites you: фотоальбом. - Херсон, 2008. – С. 284-285.
4.Нижньосірогозький район // Херсонщина - колиска дитячого оздоровлення, відпочинку та туризму. - Херсон, [2013]. - С. 22.

Назад до меню

Calendar

     1 23
45 6 78 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
252627282930