Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Новітні технології в публічних бібліотеках області

Новітні технології в публічних бібліотеках області

Приємною несподіванкою стало відкриття Інтернет-центрів у Старозбур′ївській  та Великокардашинській бібліотеках-філіях Голопристанської ЦБС за підтримки місцевої влади. Завдяки використанню всесвітньої мережі  збільшився потенціал бібліотек в наданні різноманітної інформації і, звичайно, значно зросла якість  задоволення  запитів сучасного читача. Користувачам Інтернет-центрів надавалися послуги із запису інформації на дискету і оптичний диск, роздруку матеріалів, набору тексту, пошуку рефератів, наукових робіт, тематичних добірок тощо. В разі необхідності, відвідувачі мали нагоду отримати допомогу бібліотекарів, крім того, опанувати простими навичками роботи в Інтернет-ресурсах.

Центральна  бібліотека для дітей  Новокаховської ЦБС отримала приємний, а головне, необхідний подарунок від депутата обласної ради, бізнесмена Олександра Сидоренка. Він виконав обіцянку, яку дав юним читачам, коли вручав їм подарунки в рамках конкурсу «Найкращий читач України – 2011». Три новеньких комп’ютера з веб-камерами підключені до Інтернету. Тож тепер діти зможуть долучитися до використання глобальної мережі. Дніпрянській селищній бібліотеці О. Сидоренко подарував два комп’ютера. Тепер будь-яку інформацію користувачі бібліотеки мають можливість “качати” із Інтернету. Міській бібліотеці № 2, між іншим, О.Сидоренко презентував п’ять веб-камер до вже діючого комп’ютерного залу. Крім того, завдяки благодійній допомозі О. Сидоренка читачі міської бібліотеки № 4 в м. Таврійську теж отримали Інтернет-центр. Тепер кожен читач бібліотеки, попередньо записавшись, зможе впродовж години безоплатно мандрувати Інтернетом, спілкуватись з однолітками.

Візитною карткою Інтернет-центру Комунального закладу “Каховська районна об’єднана бібліотека” залишається веб-сайт бібліотеки www.kcrb.com.ua. На сайті відкрито сторінки “Методична скарбничка”, “Віртуальні виставки”, “Конкурси”. До послуг користувачів: бібліотечні новини, інформаційний бюлетень нових надходжень, віртуальні виставки, відомості про визначних людей Каховщини.
Відкрито блог “Каховщина бібліотечна”, де відображаються новини бібліотечного життя регіону. За рік  блог продивилося  545  чоловік. Відвідувачів сайту за звітний період - 9100  чоловік. В опитуванні на сайті “Чи подобається Вам сайт?”  взяло участь 25 чоловік. Результати виявилися наступні:
• 12 чоловік (48%) - нормальний, головне зручний;
• 6 чоловік (24%) -  дуже гарний та зручний;
• 4 чоловіка (16%) - мені байдуже, головне інформація;
• 3 чоловіка (12%) - не поганий.
Якщо раніше найактивнішими відвідувачами Інтернет-центру були учні, студенти і молодь, то зараз найбільший інтерес Інтернет викликає в дорослого населення: працівників державної служби, редакцій місцевих газет, освіти, культури, медицини,  підприємців, безробітних і, звичайно, молоді. Оскільки  це єдиний в місті безкоштовний діючий  Інтернет центр, то його часто відвідують гості Каховщини  з Америки,  Росії і України (Нова Каховка, Таврійськ, Донецьк, Харьків та ін.).
Послугами Інтернет-центру користуються  750  користувачів. За рік Інтернет-центр відвідує біля  8000 користувачів. Користуються послугами Інтернет-центру різні категорії користувачів.           
Постійними користувачами мережі стали медичні працівники. До їх послуг добірка сайтів, присвячених новинам медицини, лікарським препаратам, медичному обладнанню, новим методикам лікування. Лікарі ведуть активне спілкування  з колегами та медичними фірмами, використовуючи електронну пошту. Інформація з мережі Інтернет допомагає вдосконалювати кваліфікацію лікарів районної лікарні.
Для пошуку правової інформації звертаються до Інтернету працівники правоохоронних органів. Необхідні право-нормативні документи записують на флешку або роздруковують.
Працівниками Інтернет-центру налагоджено тісні зв'язки із соціальними службами, проводиться робота по інформаційному забезпеченню людей з особливими потребами. В основному це пошук клінік для лікування, санаторно-курортних і реабілітаційних центрів не тільки в Україні, а й в европейських країнах. Люди з обмеженими функціональними можливостями є пріоритетною категорією користувачів Інтернет-центру. Вони змогли скористатися пошуком необхідної інформації в мережі Інтернет. В Інтернет-центрі вони оглядають спеціальні сайти, українські електронні періодичні видання, для них готують веббібліографію. Їх цікавить панорама соціальних подій України, краю, правові документи, що стосуються людей з обмеженими можливостями, рішення органів місцевої влади. Для них проводяться огляди веб-сайтів, віртуальні подорожі, екскурсії країнами світу. Інтернет-центр співпрацює з Каховським геріатричним пансіонатом та Каховським територіальним центром соціального обслуговування, з психологом Сіліч З.М.,  для якого готуються цікаві теми та матеріали для розмови з людьми з обмеженими можливостями.

Великоолександрівська ЦБС взяла участь в ярмарку бібліотечних ідей в рамках фестивалю “Бібліотечна палітра Херсонщини”, на якому ідея створення при бібліотеці бібліотечної агенції віртуального туризму “Всі шляхи ведуть до бібліотеки” відзначена перемогою. Можливість доступу до мережі Інтернет, використання ІТ-технологій дало змогу систематизувати і наповнити новим змістом організацію віртуального туризму для користувачів бібліотек.
На сьогоднішній день Інтернет-центр центральної бібліотеки - це сучасна інформаційна установа, що сприяє професійному та особистісному розвитку громадян. Кожний користувач бібліотеки має можливість безкоштовно користуватись Інтернетом.
Для тих користувачів, які не вміли користуватись комп’ютером  та інтернетом,  надавались такі послуги:
- навчання  комп’ютерній грамотності: (тренінги, консультації),
- створення електронних та скайп-адрес,
- реєстрація для спілкування у соціальних мережах.
Тематика запитів користувачів найрізноманітніша: освіта, зайнятість населення, пошук роботи, підготовка до навчального процесу, новини, електронне та скайп-спілкування. Школярі використовують Інтернет для пошуку рефератів, реєстрацію на ЗНО і просто грають в ігри. Працівники районного Будинку культури - для скачування відео, музичних фонограм, пошуку сценаріїв до свят. Слід відзначити значний інтерес у користувачів до соціальних мереж: Вконтакте, Однокласники. Бібліотекарям ІЦ надає можливість ознайомитись з досвідом  бібліотек України, порівняти та оцінити свою роботу. Вже традиційним стало проведення в ІЦ віртуальних подорожей для учасниць клубу за інтересами “Недільна світлиця”.
У приміщенні ІЦ доповнено постійно діючу інформаційно-ілюстративну виставку “Скарбничка інтелектуала” та виставку-пораду “Технологія  нового життя. Підвищуємо комп’ютерну грамотність”.
Користувач бібліотеки Кобець Г.Г. - відомий в селищі меломан, має велику кількість грамплатівок, дисків, касет з музичними творами - як класичними, так і естрадними (за 1960 – 2000рр.). За допомогою ІЦ відшукує і поповнює свою колекцію творами відомих виконавців 20-х – 60-х років. Пенсіонер отримує дуже велике задоволення: заощаджуючи власні кошти, поповнює свою фонотеку.
Користувач ІЦ, безробітний з вищою  технічною освітою Григорій Кузьмін, скориставшись послугами центру, видав три номери чоловічого журналу “Kuzmin”.
Центральна бібліотека розробила та впроваджує  інноваційний проект “Замов письменника”. Цей проект був реалізований завдяки громадській організації “Книжковий простір” та столичній книгарні “Є”. В бібліотеці на скайп-зустріч з українським письменником Антоном Санченко та Андрієм Кокотюхою були запрошені учні та вчителі загальноосвітньої школи та шанувальники української сучасної прози.
Протягом року продовжували свою роботу і центри вільного доступу до мережі Інтернет в трьох бібліотеках ЦБС: Білокриницькій, Борозенській, Малоолександрівській. За цей період в Білокриницькій бібліотеці-філії з’явились нові читачі, які раніше послугами бібліотеки не користувались.  Житель  селища Козак В.І. за допомогою Інтернету зміг відшукати та придбати для своїх потреб за помірною ціною автомобіль марки КАМАЗ.
Досягненням Центральної бібліотеки стало створення краєзнавчого блогу “Відкрий для себе Великоолександрівщину”. Створювати власний блог довелося самотужки, без спеціальних технічних знань, а доповнювати його різними елементами – після навчання по Веб 2.0 в Регіональному навчальному центрі. Блог дав можливість бути не тільки засобом фіксування подій, він став носієм інформації про рідний край, знаменитих та творчих людей, цікаві заходи, а також платформою для професійного спілкування та обміну інформацією.

По-сучасному рекламує  бібліотеки  Каланчацька ЦБС  у web-просторі. Як наслідок – в бібліотечній системі створено  бібліотечні блоги в центральній районній бібліотеці, в районній бібліотеці для дітей та в трьох  бібліотеках-філіях. 

Центральна міська бібліотека ім. Лесі Українки Херсонської ЦБС продовжувала створювати на сайті електронну версію “Рейтингу 10 найпопулярніших книг”.  Віртуальні книжкові виставки були створені на теми “Україна будує суспільство соціальної справедливості”, “Вогонь життєдайний, майбутнє й надія”.
В бібліотеках-філіях  в ході  проектно-програмної діяльності з’явилися нові інформаційні форми роботи: віртуальні екскурсії, веб-мандрівки, соціальні путівники, віртуальні виставки, соціальні послуги через Інтернет, оn-line спілкування, буктрейлери, віртуальний фотоконкурс тощо.
Для користувачів похилого віку бібліотека-філія № 9 успішно практикувала техно-години, індивідуальні навчально-практичні заняття з використанням ІТ, Інтернет-огляди. В рамках проекту “Острів доброти” для дітей з вадами слуху бібліотека-філія № 13 використовувала ІТ: слайдові презентації, віртуальні уроки, веб-лоцію.
Для різновікової аудиторії користувачів і бібліотекарів щорічно проводиться  День Інтернету. Складовою частиною останнього став бібліотечний квест “Книга там, де молодь…” з використанням QR-кодів, SMS-естафети.
П’ятий сезон має попит у молоді  он-лайн гра “Розумний народ”, учасниками якої є учні шкіл та коледжів Херсона.
Інтернет-центр  разом з “Центром сприяння інформаційним технологіям” в рамках проекту “Інформаційний простір Херсонщини — місток до громадянського суспільства” провели Конкурс громадських журналістів-блогерів. Переможцем став студент Херсонського державного університету, організатор першої в Херсоні конференції користувачів соціальної мережі мікро-блогів Twitter (https://twitter.com/DearOldAndrew).

Calendar

      1
2 3 45 6 78
910 11 12 13 14 15
16 17 18 19202122
23 24 25 26 27 28 29
3031