Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Пам'ятні книжки Херсонської губернії

Part`s menu
ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСНА УНІВЕРСАЛЬНА
НАУКОВА БІБЛІОТЕКА ім. ОЛЕСЯ ГОНЧАРА
 
 
 
 
 
 
  
ПАМ’ЯТНІ   КНИЖКИ
ХЕРСОНСЬКОЇ   ГУБЕРНІЇ
 
 
Бібліографічний огляд і покажчик змісту
 
 
 
 
   
Херсон-2004
 
 

Автор-укладач                                            О.В.Лянсберг
Відповідальний редактор                           Л.І.Зелена 

 
Передмова
 
     У запропонованому   бібліографічному   огляді та покажчику змісту    “Пам’ятні   книжки Херсонської губернії” висвітлені питання історії їхнього видання, структура та зміст.
     Пам’ятні книжки Херсонської губернії - офіційні універсальні довідники, які видавалися губернським статистичним комітетом з 1864 по 1914 рік.
     На сьогоднішній день це також унікальне друковане джерело інформації про минуле нашого краю. Пам’ятні книжки дозволяють відтворити у всіх подробицях картину повсякденного життя Херсонської губернії з середини XIX до початку XX ст.: склад і заняття жителів, стан природи, економіки, побут населення та ін.
     Даний посібник – краєзнавче науково-допоміжне бібліографічне видання. Це перша спроба дослідити історичне джерело засобами бібліографїї, створити цілісне уявлення про Пам’ятні книжки як самостійний об’єкт вивчення.Воно адресоване історикам, бібліотечним працівникам, краєзнавцям і всім, хто займається вивченням і популяризацією знань про історичне минуле Херсонщини.
     Потреба в подібному виданні назріла у зв’язку з необхідністю розкриття однієї з найбільш цінних частин краєзнавчого фонду та вимогами до його збереження, які стали більш жорсткими. Усього в Херсонській губернії за піввіку було здійснено лише 8 видань Пам’ятних книжок. На сьогоднішній день всі вони стали бібліографічною рідкістю, лише у фонді Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара збереглися всі випуски Пам’ятних книжок Херсонської губернії.
     Складовими частинами посібника є розділ “Від Херсонської губернії до Херсонської області”, у якому висвітлені питання історїї адміністративно-територіального поділу територїї нинішньої Херсонщини в XIX-XX ст. та “Покажчик змісту Пам’ятних книжок Херсонської губернії (1864-1914)”.      “Перелік адміністративно-територіального подолу...” поданий за виданням “Памятная книжка Херсонской губернии на 1901 год” (Херсон, 1901) та документами Державного архівуХерсонської області.
     “Покажчик змісту Пам’ятних книжок Херсонської губернії (1864-1914)” дозволить зробити звертання до них більш цілеспрямованими, що буде сприяти збереженню цих унікальних довідників. Матеріал у ньому групується в систематичному, усередині основних рубрик - хронологічному порядку.
     Окрім Пам’ятних книжок Херсонської губернії, краєзнавчі відомості про Херсонщину містять Пам’ятні книжки Таврійської губернії (у фонді є одне видання), а також Новоросійський календар (у фонді є п’ять видань).
 

 

Calendar

1234 5 67
89101112 13 14
15161718192021
22232425262728
293031