Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Прихована історія

«Глибоке дослідження в’язниці сучасного шкільного навчання»

 

«Прихована історія американської освіти» розповідає про систему шкільного навчання у США від самих її витоків до сьогодення. Автор Джон Тейлор Гатто надзвичайно ґрунтовно аналізує різні періоди і філософські течії як безпосередньо в освіті, так і в американській (а почасти і світовій) історії загалом, адже всі процеси, що відбуваються у суспільстві, є тісно пов’язаними між собою. Він викриває проблеми сучасної освіти і показує, як, коли і чому саме вони виникли.

«Прихована історія американської освіти» може бути доброю основою для тих, хто хоче збагнути, а відтак подолати вади сучасного шкільного навчання – не тільки у США, а й в Україні, адже деякі проблеми є спільними, а дещо ми запозичуємо просто тепер.

Книга побачила світ на початку 2000-х, коли було розпочато серйозну дискусію про те, що сьогоднішня школа, яка перебрала всі механізми прусського шкільництва, потребує докорінних змін.

Ще в Античній Спарті робилися спроби замінити освіту муштрою і штучними обмеженнями, проте основні підвалини сучасної освітньої системи було закладено в Пруссії починаючи з 1800-х років. У цій країні існувала державна програма з «виховання армії усереднених, покірних людей з мінімальною ініціативою, якими в майбутньому можна буде добре керувати». Сумно, але прусська ініціатива поширилася по всьому світу.

Попри постійні звертання до фактів з американського життя, цей твір насправді не тільки про американську освіту. Він і про Україну, і про всі традиційні шкільні системи в різних країнах, де «вчителі XX ст. методами XIX ст. навчають учнів XXI ст.».

Гатто доводить, що до шкільної системи – як до примусової форми організації виховання дітей у ранньому віці й у віці становлення особистості – були закладені ПСИХОЛОГІЧНІ принципи, які призводять до формування дорослої особистості з певними характерними рисами, насамперед слухняного громадянина держави і людини, яка в основному потребує зовнішнього керування, без повноцінної власної думки і без потреби та можливостей її формувати і висловлювати.

У книзі безліч цікавих фактів. Проте автор «Прихованої історії американської освіти» не лише критикує і викриває, а й показує вихід із ситуації та переконує, що зміни – можливі. Ця книжка потрібна кожному, хто не задоволений сучасним шкільництвом (якщо звернутися до української статистики, то це понад 62% громадян України) і хто шукає виходу з глухого кута...

 

 

Гатто, Джон Тейлор. Прихована історія американської освіти: Глибоке дослідження в’язниці сучасного шкільного навчання / Джон Тейлор Гатто; керівник проекту М.Кондзелка; гол. ред. О.Єлагіна. – Львів: вид-во «ДІОР-К», 2016. – 448 с.

Calendar

12 3 4 567
8 9 10 11 121314
1516 17 18192021
22232425262728
2930