
… Але сам я … не почував більше зв'язку з тією фікцією, якою видавалися оці шість літер – «людина».
Станіслав Асєєв
Війна – це тінь, що проходить крізь покоління, залишаючи по собі спустошення, біль і пам’ять. Журналіст, український письменник, правозахисник та військовослужбовець Станіслав Асєєв написав цю відверту, емоційну, глибоку книгу під назвою «“Світлий шлях”: історія одного концтабору» *, в якій питань більше, аніж відповідей, бо життя людей після звільнення з полону назавжди розділилося на «до» і «після». Це не просто історія, це подорож крізь темряву до світла; це про силу духу, що не згасає, навіть коли навколо гримлять гармати; про вибір залишитися людиною там, де зникає людяність. Цей шлях – важкий, але саме ним ідуть ті, хто мріє про мир.
Після окупації Донецька у 2014 році С. Асєєв залишився в місті та під псевдонімом Станіслав Васін співпрацював із виданнями «Дзеркало тижня», «Український тиждень» та «Радіо Свобода», висвітлюючи ситуацію на окупованих територіях. За словами однокурсника Станіслава, колишнього народного депутата Єгора Фірсова, «…не всі можуть знати, що відбувається на території окупованого Донбасу, не всі можуть описувати ту ситуацію, яка там відбувається. А Стас міг і описував».
2 червня 2017 року Асєєв зник безвісти. Пізніше стало відомо, що він був затриманий «Міністерством державної безпеки ДНР» за звинуваченням у шпигунстві. Як зазначила мати, яка остання змогла з ним побачитись: «Стас тримається добре, розуміє, що на справедливий суд сподіватися не варто. Його єдина надія – це обмін полонених». Його утримували в неофіційній в'язниці «Ізоляція» в Донецьку, де зазнав нелюдських умов та катувань. Він провів 962 дні до звільнення 29 грудня 2019 року в рамках обміну полоненими між Україною та проросійськими силами.
Саме про «Ізоляцію» – один із найстрашніших концтаборів – розповідає книга. Росіяни влаштували його на території колишнього культурницького простору «Ізоляція» в окупованому Донецьку, на вулиці Світлий шлях. Він функціонує з 2014 року. Увесь спектр катувань у традиціях радянського НКВД тут спрямований на те, щоб зламати людину і фізично, і, головне, – морально. Як вижити в цьому пеклі та зберегти себе? Що робити, щоб навіть за таких умов залишатися людиною? На ці питання можна знайти відповідь у книзі, що на сьогодні перекладена 13 мовами. Це свідчить про її важливість та актуальність, адже вона проливає світло на реалії сучасних воєнних конфліктів та порушення прав людини. Це особистий досвід, який викриває воєнні злочини, що досі відбуваються...
Автор став амбасадором усіх українських полонених. У своїй книзі Асєєв детально описує прибуття до «Ізоляції», внутрішній устрій цього місця, постійний страх, біль та розпач, які стали буденністю для в'язнів. Зі слів автора, «…не минало і дня, щоб у цих стінах когось не катували і вночі не повертали напівмертве тіло, з глибокими опіками на руках та ногах». Особливості психологічного життя в’язнів «Ізоляції» багато в чому визначалися рівнем впливу на них адміністрації та інших в’язнів, а також місцем в тамтешній ієрархії. Спостерігаючи за тими, до кого в «Ізоляції» застосовували найжорстокіші форми фізичного і психологічного насильства, можна було помітити, що вони як особистості змінювалися на очах, цілком набуваючи тієї форми, яку вділяли їм обставини.
Частину матеріалів книги журналіст написав ще в полоні та вивіз з окупованого Донецька, іншу частину – відтворив у пам'яті після звільнення. Після 29 грудня 2019 року і до початку повномасштабної війни Станіслав жодного разу не бував на Донеччині. «У мене була велика психологічна проблема: я боявся Донбасу й мені чомусь здавалось, що тільки-но я приїду у Донецьку область, як мене знову заарештують і кудись кинуть», – зазначив автор.
У 2023 році Асєєв приєднався до Збройних сил України. У 2024 році отримав мінно-осколкове поранення шиї та грудної клітки під час бойових дій на Донбасі. Він продовжує свою діяльність, спрямовану на висвітлення правди про події на сході України та підтримку прав людини. Активно займається правозахисною діяльністю, заснував фонд «JusticeInitiativeFund», спрямований на підтримку жертв незаконних ув'язнень. Він також є членом Українського ПЕН.
«“Світлий шлях”: історія одного концтабору» продовжує привертати міжнародну увагу. У своїй книзі автор дає голос іншим в’язням «Ізоляції», які не змогли написати про свій біль. Через нього ми чуємо історії людей, що постраждали або загинули в нелюдських умовах. «Світлий шлях» – книга, яку потрібно прочитати, аби зрозуміти: війна – це не лише фронт, це – системне насильство, зламані долі і знецінені людські життя. Такі свідчення формують колективну пам’ять і допомагають запобігти повторенню трагедій. Книга показує, що навіть після катувань, ізоляції й тортур можна зберегти силу духу і написати правду. Це надихає і дає надію у найтемніші часи.
Важке, але потрібне читання для розуміння того, що відбувається поруч і чому це стосується кожного.
____________________________________________________________________________________________________________________________
* Асєєв Станіслав. «Світлий шлях» : історія одного концтабору / Станіслав Асєєв. – Львів: Вид-во Старого Лева, 2020. – 448 с. – ISBN 978-617-679-854-5.
Джерела:
- Асєєв Станіслав. «Світлий шлях»: історія одного концтабору [Електронний ресурс] : [є посилання на книгу в аудіоформаті] / Станіслав Асєєв // Вид-во Старого Лева : [вебсайт]. – Електронні дані. – Режим доступу : https://starylev.com.ua/svitlyy-shlyah-istoriya-odnogo-konctaboru?srsltid=AfmBOopk5FpDkp_2H_VOjRZCRtiXIMiIYDpqVUC4CzKfJiluQE9rxVmB. – Назва з екрана. – Дата звернення : 02.05.2025.
- Асєєв Станіслав. «Світлий шлях»: історія одного концтабору [Електронний ресурс] / Станіслав Асєєв // Наш формат: [вебсайт книж. інтернет-магазину]. – Електронні дані. – Режим доступу : https://nashformat.ua/authors/stanislav-aseev-books?srsltid=AfmBOoqBsuoe_X7hb46w90U1imJd7o4Hz95fZPEWTu2DrdDlllxF0XTP. – Назва з екрана. – Дата звернення : 02.05.2025.
- «“Світлий шлях”: історія одного концтабору» Станіслава Асєєва. Уривок [Електронний ресурс] / пер. Вікторія Стах // Lb.ua : [вебсайт]. – Електронні дані. – Режим доступу : https://lb.ua/culture/2020/11/08/470086_svitliy_shlyah_istoriya.html. – Назва з екрана. – Дата публікації : 08.11.2020. – Дата звернення : 02.05.2025.
-
Станіслав Асєєв презентував свою нову книгу про полон «“Світлий шлях”: історія одного концтабору» [Електронний ресурс] / Станіслав Асєєв // Детектор медіа: [вебсайт]. – Електронні дані. – Режим доступу : https://detector.media/community/article/183254/2020-12-11-stanislav-asieiev-prezentuvav-svoyu-novu-knygu-pro-polon-svitlyy-shlyakh-istoriya-odnogo-kontstaboru/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 11.12.2020. – Дата звернення : 02.05.2025.
-
«Якби я випадково не дізнався, що екскат “Ізоляції” спокійно мешкає у Києві, він би продовжував жити на Позняках», – Асєєв [Електронний ресурс] // Радіо Свобода : [вебсайт]. – Електронні дані. – Режим доступу : https://www.radiosvoboda.org/a/asyeyev-pro-denysa-kulykovskoho-i-izolyatsiyu/31576833.html. – Назва з екрана. – Дата публікації : 24.11.2021. – Дата звернення : 02.05.2025.
Підготувала Ірина Богданова
Фото: онлайн-журнал «Свої.City»; соцмережа «Facebook». Stanislav Aseyev