Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Віват, Гончарівко (до 152-річчя з дня заснування бібліотеки)

This material is in Ukrainian

18.06.2024 15:08

18 червня 2024 року святкує свій 152 день народження найбільший інформаційний та культурний центр півдня України – Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара.

З нагоди дня народження Гончарівки також пропонуємо шановним користувачам пригадати, кому з українських культурних і громадських діячів, істориків-краєзнавців  ХIХ ст. належить ідея створення громадської бібліотеки 1872р. у Херсоні та хто із представників тодішньої місцевої влади підтримав цю пропозицію. Рекомендуємо довідатися прізвища першого складу дирекції, а ще дізнатися, скільки років виповнюється з часу спорудження першої будівлі Гончарівки та у якому році бібліотека переїхала в нове приміщення, розташоване на березі Дніпра. Сподіваємося, що бібліотечні «артефакти», що зберігалися у книгозбірні в різні періоди її існування, також зацікавлять читачів ХОУНБ імені Олеся Гончара. Відповідь  на ці та інші питання можна знайти у статті «Привіт із минулого» (до 145-річчя з часу заснування Херсонської громадської книгозбірні). Авторка цього матеріалу Ольга Сак багато років завідувала відділом рідкісних і цінних видань ХОУНБ імені Олеся Гончара.

Ділимося покликанням на матеріал: Привіт із минулого: до 145-річчя з часу заснування Херсонської громадської книгозбірні .

За період свого існування Гончарівка пережила злети і падіння. На початок повномасштабного вторгнення бібліотечний фонд книгозбірні складав 1 мільйон документів 45 мовами світу. Це  книги, періодичні та інформаційні видання, стародруки 1738-1830рр., рукописи, матеріали образотворчого спрямування, ноти, колекції грамплатівок, аудіокниг та інших документів на різних носіях. Її послугами користувалися до 40 тисяч мешканців міста-героя Херсона та Херсонської області.

У перші дні війни бібліотека стала домівкою для більше ніж 70 мешканців Антонівки і Кіндійки – селищ,  розташованих біля Антонівського мосту, за який точилися жорстокі бої. За період рашистської окупації Херсона Гончарівка пережила важкі часи. Пограбований фонд, вивезена оргтехніка і комп’ютери, вибиті двері, розтрощені меблі, купа сміття – ось що залишила по собі новітня орда. Але нацисти ХХІ століття не зламали вільнолюбний дух Гончарівки: переважна більшість трудового колективу бібліотеки на чолі із директоркою Н.І. Коротун відмовилася співпрацювати з окупантами.

12 листопада 2023 року стало чорною датою в історії Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара. Через черговий підступний ворожий обстріл приміщення книгозбірні майже зруйноване. Але, незважаючи на це, колектив Гончарівки продовжує наполегливо працювати.

На формування української ідентичності, популяризацію української мови і культури спрямована робота клубу шанувальників української мови «Розмова», курсу «Прокачай українську креативно», курсів з  української мови в загальноукраїнському проєкті «Єдині», проєктів «Мовні лелітки», «Вечори історії з Гончарівкою», «Літературні вечори  з Гончарівкою», «Вечори мистецтва з Гончарівкою»,  «Українська культура: пізнаємо своє», «Видатні постаті та події України».  Події повномасштабного вторгнення висвітлюють проєкти «Україна у вогні за свободу. Хроніка», «Херсонщина нескорена», «Арт Спротив», «Екологія в умовах війни», виступи працівників бібліотеки на конференціях, симпозіумах, статті в періодичних виданнях, зокрема зарубіжних тощо. Популяризаторську функцію бібліотеки виконують проєкти «Бібліотечна академія», «Школа інформаційного комфорту», «Майстерня радості», курси з вивчення англійської, німецької та французької мов; проведення заходів для ВПО в інших містах  України, де перебувають і працівники бібліотеки. Важливим напрямом роботи є збереження фонду та майна бібліотеки. З цією метою у безпечне місце вивезені архів бібліотеки, комп’ютерна техніка, найбільш цінна частина фонду: дореволюційні, рідкісні видання  (500 тис. прим.) вивезені до різних міст на півдні України; 250 тис. прим. – до іншого закладу культури в Херсоні. Бібліотечні працівники займаються  списанням видань та інвентаризацією фонду, роботою зі збереження майна бібліотеки, прибиранням  будівлі та прилеглої території. Не припиняє Гончарівка і проєктну діяльність. У 2023 році було подано 8 проєктів з подальшого розвитку. З них підтримано 2: «Книжкові гранти» (отримано нових видань на суму 30 тис. грн.); «Незламна бібліотека» (завдяки грантовій підтримці від «House of Europe» на суму понад 500 тис. грн.). Найближчим часом простір доповнить комплект техніки для незрячих, зокрема спеціалізований принтер для друку документів шрифтом Брайля (завдяки благодійній допомозі Ukraine Art Aid Center (Німеччина).

Важливою подією стало відкриття 21 березня цього року бібліотечного простору «Незламна бібліотека» (за підтримки House of Europe), що дозволило мешканцям херсонської громади задовольняти свої культурні, інформаційні, освітні та соціально-побутові потреби. У цьому просторі кожної п’ятниці організовуються цікаві заходи. Крім цього є можливість ознайомитися з новою українською літературою для дітей і дорослих. Ноутбуки, інтерактивна панель, зарядна станція, старлінк, 3d-ручки та гаджети-помічники у вивченні іноземної мови – ось неповний перелік можливостей майданчика. Отже, незламну Херсонську обласну універсальну наукову бібліотеку ім. Олеся Гончара підтримує вся Україна і цивілізований світ! 

Виступаючи на XIV Всеукраїнській науково-практичній конференції «Бібліотека і книга в контексті часу», що проходила у Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України та Української бібліотечної асоціації, директорка ХОУНБ імені Олеся Гончара, «Заслужений працівник культури України» (1998р.), повний кавалер «Ордена княгині Ольги» Н.І. Коротун зазначила, що «Гончарівка живе. Вона відновиться. Ми віримо, що через деякий час знову будемо зустрічати гостей у нашому сонячному Херсоні, в нашій Гончарівці… Гончарівка – приклад того, що у часи найскладніших викликів колектив не розгубився, а продовжив роботу, орієнтуючись на збереження бібліотечних цінностей та актуальні запити громади».

Родзинкою виступу незламної директорки став ролік-сторітелінг про головну бібліотеку Херсонщини. Подаємо покликання для перегляду цього змістовного матеріалу: https://www.youtube.com/watch?v=An8h9ilVJsY

 

Calendar

     1 23
45 6 78 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 2324
252627282930