Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Фото: EspresoTV

Російсько-українська війна – це не лише протистояння за території, а й масштабне зіткнення старих і нових підходів ведення боротьби. Завдяки стрімкому технологічному розвитку бойові дії вийшли на новий рівень. Особливо виразно це простежується у застосуванні дронів, які виконують не лише функції спостереження, а й завдають точкових ударів та координують артилерійський вогонь. Безпілотники вже зараз впроваджено майже у всі сфери військового протистояння. ЗСУ в черговий раз продемонстрували прорив у сфері застосування БпЛА, здійснивши першу у світі успішну атаку на військовий ешелон ворога. Ця операція стала безпрецедентним прикладом точно спрямованого удару по критично важливій логістиці ворога.


7 червня 2025 року на південному напрямку фронту ЗСУ здійснили високоточну операцію з виведення з ладу ворожого залізничного ешелону. Під час атаки було знищено російський локомотив, яким противник перевозив значні обсяги військової техніки. За попередніми даними, втрати противника склали:

1 залізничний локомотив;
13 танків;
7 артилерійських систем;
103 одиниці автомобільної та броньованої техніки;
10 цистерн;
1 зенітно-ракетний комплекс «Бук М3»;
10 мотоциклів;
1 засіб радіоелектронної боротьби;
9 антен безпілотників;
5 антен зв’язку;
5 генераторів;
4 склади боєприпасів;
2 пункти зберігання паливно-мастильних матеріалів;
1 місце зберігання матеріально-технічного забезпечення.

Знищення локомотива спричинило масштабну пожежу та затримку транспортування військових ресурсів, що значно ускладнило оперативне забезпечення російських підрозділів на південному фронті.

Момент атаки на російський локомотив. Фото: EspresoTV


Російські Telegram-канали вже охрестили цю операцію «Павутиною 2.0» і підтвердили безпрецедентну втрату техніки внаслідок нестандартної атаки. За їхніми словами, удар здійснено за допомогою FPV-дронів, які почали несподівано вилітати і прицільно бити в техніку ворога, розташовану на платформах залізничного потягу. Дрони з бойовим зарядом були заховані у хопери (ємності із зерном). А ті, у свою чергу, входили до складу того ж поїзду, що й платформи з військовою технікою.

Операцію було продумано з максимальною точністю та виконано у два етапи:

  • 1-й етап: дрон влучив безпосередньо у локомотив, змусивши його знизити швидкість і зрештою зупинитися;
  • 2-й етап: після зупинки ешелону бронетехніка на платформах залишилася нерухомою ціллю, що значно полегшило її подальше ураження наступними ударами.

Такий підхід став несподіванкою для ворога та дозволив завдати максимальної шкоди окупаційним військам.

«Перший удар прийшовся по локомотиву. Потяг почав втрачати хід і зупинився. Після цього наш ешелон безперешкодно знищили», – цитата невідомого блогера з російського пабліку.

Ці слова підтверджують масштаб ураження та провал захисту ворожих сил. Росіяни визнали, що не змогли вчасно виявити дрони в контейнерах, хоча ешелон рухався у глибокому тилу.

Пошкоджені бронетехніка й танки російських окупантів. Фото: РБК-Україна


Українська сторона поки що не розкриває деталей удару, але офіційно підтверджує сам факт ураження. Подробиці, як саме дрони потрапили у вагони, не повідомляються з міркувань безпеки. Офіційна назва цієї операції наразі не озвучена, як і не опубліковані її кадри.

Військові аналітики вже називають операцію новим рівнем української тактичної інноваційності, це натяк на ретельно сплановану та влучну засідку, яка знищила значну частину ворожої логістики. Це вперше в історії, коли автономні повітряні засоби змогли ефективно знищити бронетехніку під час транспортування залізницею.

Атака стала можливою завдяки злагодженій роботі підрозділів безпілотної розвідки, артилерійського коригування та операторів дронів, які працювали в складних погодних умовах та на значній відстані від лінії фронту.

Окупанти зазнали значних втрат у техніці. Фото з відкритих джерел


Наразі росіяни здійснюють відновлення залізничних шляхів на тимчасово окупованих територіях Запорізької області. Нове залізничне сполучення Ростов-на-Дону – Крим росіяни прокладають через окуповані території, зокрема, через місто Бердянськ. Його мета – зменшити залежність від Кримського мосту та передбачити безпечніше транспортування військових вантажів для поповнення своїх сил на території України технікою та покращеною логістикою. Крім того, росіяни планують запуск вантажного сполучення з Мелітополем та вдосконалення гілки Маріуполь – Ростов-на-Дону до окупованого Криму.

Нова залізниця має простягатися по новоокупованих територіях від Ростова-на-Дону до анексованого Криму. Фото: Радіо Свобода


Ціль операції зі знищення ешелону з російською технікою – не просто тактичний удар, а частина системної протидії логістичному проєкту, зокрема:

– прокладанню нової лінії Ростов-на-Дону – Крим;

– планам запуску вантажного сполучення з Мелітополем;

– вдосконаленню лінії Маріуполь – Ростов-на-Дону.

Це удар по новій логістичній осі, яку росія почала активно використовувати й перебудовувати для того, щоб:
– створити обхідні шляхи постачання на випадок знищення Кримського мосту;
– з'єднати південні окуповані території єдиним залізничним маршрутом, що проходить через Бердянськ, Мелітополь і далі до Чонгара.

 

8 червня 2025 року на супутникових знімках залізничних колій поблизу села Зоря в Бердянському районі Запорізької області з’явився невідомий об’єкт, якого раніше там не фіксували. За попередніми оцінками, це може бути уражений залізничний локомотив. Місце ураження та тип озброєння, яке використали українські військові, наразі не розголошуються з міркувань безпеки та оперативної доцільності. Однак поява нового об'єкта на знімках може свідчити про успішне ураження цілі.

Супутниковий знімок залізничної колії в Запорізькій області після атаки Силами оборони України. Фото: New Voice

Аналіз супутникових знімків із використанням технології SAR (Synthetic Aperture Radar) зафіксував характерні ознаки ураження: теплові сліди та структурні деформації на залізничній інфраструктурі. Ці дані підтверджуються також численними повідомленнями OSINT-аналітиків, які вказують на наявність масштабної пожежі в районі удару, поруч із об’єктом, що, ймовірно, є знищеним локомотивом. Отримані супутникові зображення дозволяють з високою точністю встановити геолокацію інциденту, масштаб руйнувань, а також підтверджують синхронізовану дію різних компонентів оборонного комплексу ЗСУ.

Маршрут логістичної гілки: Росія (Ростов-на‑Дону – Таганрог) Маріуполь – Бердянськ – Мелітополь – Чонгар – Джанкой (Крим). Фото з відкритих джерел

Дана мапа ілюструє, як залізнична гілка пролягає через територію Запорізької області, наскільки стратегічно важлива ділянка Чонгар – єдина перев'язка транспортного ланцюга до Криму. Удари по вузлових точках Комиш-Зоря та Чонгар мають довготривалий ефект на логістику ворога: підірвана інфраструктура несе за собою затримки і вимушену перебудову маршрутів.

Знищення цього ешелону має стратегічне значення: він мав доправити техніку на одну із ділянок фронту, де російські війська планували контрнаступ. Зрив доставки танків не лише унеможливив оперативне підкріплення, а й яскраво продемонстрував, що тилові логістичні маршрути росії в зоні бойових дій залишаються вразливими для українських ударних засобів. Атаки по вузлових точках доводять, що навіть нові транспортні артерії, які російська федерація намагається розгорнути на окупованих територіях, не гарантують безпеки і можуть бути оперативно уражені або виведені з ладу.

Застосування дронів для знищення важкої техніки під час її транспортування – це не просто вдала тактична операція, а справжній технологічний прорив. Подібні дії відкривають нову сторінку в історії воєн ХХІ століття, де пріоритетом стають не лише сила і кількість, а інтелект, точність та інновації.


Операція зі знищення російського військового ешелону продемонструвала, що сучасні технології у поєднанні з чітким плануванням і «ювелірною точністю» українських військових, яка демонструє не лише технологічну перевагу, а й винятковий рівень координації між підрозділами, здатні змінювати правила гри на полі бою. Це ще одне свідчення того, що Україна не просто тримає оборону, а й активно формує нову військову стратегію: мобільну, розумну і технологічно переосмислену.

Збройні сили України задають темп, впроваджуючи нестандартні рішення, які не мають аналогів у світовій військовій практиці. І кожна така операція наближає перемогу, підтверджуючи: майбутнє війни – за розумом, сміливістю і технологіями.

 

Використані джерела

          Інтернет-ресурси:

Calendar

  1 2345 6
78 9 1011 12 13
1415161718 19 20
21 222324252627
28293031