Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Фото DailyLviv.com

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

У грудні 2022-го начальник генштабу Збройних сил Росії Валерій Герасимов заявив, що російські аеробалістичні ракети "Кинджал", які також можуть нести ядерний заряд, невразливі щодо систем ППО, розгорнутих в Україні та є «такими, які не мають аналогів у світі».

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Фото: рос. ЗМІ

А вже у  ніч на 4 травня 2023-го українські війська протиповітряної оборони у небі Київської області вперше збили російську гіперзвукову аеробалістичну ракету Х-47 "Кинджал".

Фрагмент російської ракети "Кинджал", збитої над Києвом 4 травня 2023 року. Фото: Іван Корж / Суспільне

Згодом це підтвердили й в Пентагоні, та додали, що українські військові це зробили з ЗРК Patriot.

Ракета була запущена  літаком Міг-31К, який спеціально призначений для переробленого "Іскандера" у якості балістичної ракети. Бойова частина вкладається в ракету Х-47, потім вона підвішується до літака, і він виходить на бойове завдання та запускає ракету.

Фото: Associated Press

 

Вона виходить на траєкторію й іде вниз на ураження. Усередині бойової частини знаходиться вибухівка у еквіваленті 400 кг. Пуск ракети відбувається на висоті понад 20 кілометрів. Росіяни говорять, що це гіперзвукова ракета. Проте деякі експерти вважають, що цей гіперзвук досягається за рахунок швидкості літака. Саме збитий екземпляр ракети Х-47 "Кинджал" був виготовлений у 2017 році.

Полковник Сергій Яременко, який очолює 96-ту зенітну ракетну бригаду повітряного командування "Центр", поділився, як військовим вдалося збити з Patriot аеробалістичну ракету. Він розповів, що військові спочатку не зрозуміли, що їм вдалося знищити, проте коли дізналися - не стримували емоцій. 

Він наголосив, що в Київській області й справді потужна система ППО, проте й вона не може дати 100% гарантії того, що ракету вдасться збити. С. Яременко наголошує, що вони не були впевнені, що американська система ППО здатна знищити ракету "Кинджал". 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Усі тренування із застосування комплексу Patriot за різними типами балістичних ракет, які є на озброєнні країни-агресора, проводили в режимі імітації. Та навіть під час симуляції повітряної обстановки результати не були 100-відсотковими. Наш підрозділ, перші розрахунки, які навчались менше ніж три місяці, зуміли знищити гіперзвукову ракету Х-47, яку Путін відніс до розряду "аналоговнєт". Відверто кажучи, я і сам усвідомив, що ми збили саме "Кинджал", тільки після дослідження уламків аналітиками-експертами", - пояснив військовий. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Фото: Іван Корж/Суспільне

Та вже 16 травня 2023 року наші бійці, за словами Сергія Яременка, довели всьому світу, що це була не випадковість. У той день майже одночасно з усіх напрямків на комплекс Patriot летіло аж 16 балістичних ракет. Проте військові не розгубилися й почали збивати цілі. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Після доповіді "Повітряний простір - чистий, усі цілі знищені" емоцій ніхто не стримував… Уже пізніше ми дізналися, що серед цих цілей було 6 "Кинджалів". Думаю, такі ж емоції, як у нас, були і в країн-партнерів. Кращої реклами для виробників не вигадаєш, їхній комплекс реалізував себе повною мірою, довів, що здатний знищувати цілі, які росіяни позиціонували неможливими для збиття", - сказав він. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Загалом Patriot за якийсь місяць роботи вже знищив понад 80 повітряних цілей.


Фото: Getty Images

Комплекс протиповітряної оборони Patriot, який збив російську аеробалістичну ракету "Кинджал", вразивши її на великій висоті, працював в автономному режимі.

Такі цілі як "Кинджал", як балістика, знищуються в автоматичному режимі. Включається кнопка "автомат" і все, що летить, — він буде знищувати. Радар засікає, і ракета летить назустріч падаючому "Кинджалу". Але працює все, під контролем людини. При цьому українські військові не мають інформації, куди летить ракета, її збивають на великій висоті. Російські ж військові застосовують "Кинджал" для ударів по цілях із заздалегідь відомими координатами, при цьому не маючи здатності наводитись на випромінювання від радарних систем.

Балістична ракета летить по координатах. Тобто їй задають чітку ціль, супутник все бачить. Вони летять точно. У них 10-20 метрів радіус попадання.

У США Patriot стоять стаціонарно і захищають аеродроми та об’єкти. Але на США ніхто не нападає і немає таких умов війни. Україна має різну багаторівневу розгалужену систему ППО: і західне і радянське. Воно потроху адаптоване і інтегровне в єдину систему повітряної оборони держави.

Зенітні ракетні комплекси Patriot в США почали розробляти 40 років тому. Перший раз Patriot використали в боях на початку 1990-х, під час війни в Перській затоці.

Батарея ЗРК Patriot складається з радара, пункту управління й пускових установок (до восьми), кожна з яких має по чотири ракети. Ціна однієї батареї близько мільярда доларів.

Характеристики системи радіолокаційної станції:

  • максимальна висота перехоплення цілі - 24 кілометри;
  • максимальна дальність перехоплення - 80 кілометрів;
  • мінімальна - три кілометри.

Вражає цілі ЗРК Patriot керованими ракетами "земля - повітря". Максимальна дальність ураження коливається від 40 до 160 км залежно від типу ракети. Одночасно Patriot може знищувати вісім цілей та здатен збивати не лише літаки та крилаті ракети, але й балістичні.

За інформацією британської розвідки, Путін був  шокований вразливістю розхвалених ракет "Кинджал".

Використані джерела:

          Інтернет ресурси:

            Відео ресурси:

Calendar

     1 23
45 6 78 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
252627282930