Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Чаплинський район

Чаплинський район розташований у південній частині Херсонської області. На півночі межує з Каховським, на сході – з Новотроїцьким, на заході – з Цюрупинським, південному заході – з Каланчацьким районами, на півдні омивається водами солоного Сиваського озера.

Чаплинський район належить до дуже посушливої, помірно жаркої агрокліматичної зони з м’якою зимою. Пересічна температура січня -3,0˚С, липня +23,0˚С. Період з температурою понад +10˚С становить 220-230 днів.

Район заснований у 1923 році. Загальна площа становить 1,722 тис. км2. Населення району: 35,8 тис. осіб станом на 2012 рік (за даними Головного управління статистики у Херсонській області). Районний центр – смт Чаплинка, засноване у 1794 році.

Чорний Шлях, Чорна Долина, Юлкан-Чупли... Давні топоніми Чаплинського району воскрешають пам'ять про ті часи, коли степи Північного Причорномор'я звалися коротко й промовисто - Дике Поле. Життя тут вирувало давно. Підтверджують це курганні поховання епохи бронзи.

"На людей у травах полювали ніби на вовків чи сайгаків. Полював хто хотів. Злочинець у дикому степу ховався від закону, озброєний пастир стеріг череду, лицар шукав пригод, лихий чоловік - здобичі. Козак-татарина тарин-козака... Степ ніби безлюдний все ж був не пустельним; тихий, але зловіщий, спокійний, але повний небезпек, дикий Диким полем, але ще й дикістю душ. Часом прокочувалася ним велика війна. Тоді хвилям подібно пливли татарські чамбули, козацькі полки, польські та волоські хоругви...".

Ці рядки з яскравого, хоч і тенденційного роману класика польської літератури Генріка Сенкевича "Вогнем і мечем" якнайкраще характеризують становище Таврійського краю за часів турецько-татарського панування.

Пристрасті Дикого поля згасли лише наприкінці XVIII століття. Землі Таврії поєднали у дружню родину нащадків колись непримиренних ворогів - запорозьких козаків та польської шляхти. На теренах Чаплинського району чимало не лише українських, але й польських сіл. А ландшафт Дикого поля нині можна побачити хіба що у славнозвісному творінні Фрідріха Едуардовича Фальц-Фейна – біосферному заповіднику "Асканія-Нова". Чаплинський район є одним із небагатьох всесвітньовідомих місць Херсонської області, завдяки розташованому тут біосферному заповіднику з найбільшим у Європі типчаково-ковильним степом. Заснувавши його в 1874 році, Фрідріх Фальц-Фейн підкреслив унікальність таврійської землі, назавжди прославив свій рід та зробив прізвище Фальц-Фейн однією із візитівок Херсонської області.

Сучасний адміністративний центр району - селище Чаплинка - виникло на Чумацькому шляху від Каховки до Перекопа. Його заснували 25 сімей полтавських селян, засланих царською владою в степи Північної Таврії за участь у повстаннях.

Під час Кримської війни 1853-1856 років селище було одним із пунктів забезпечення продовольством російських військ.

На півдні Чаплинський район омивається водами солоного озера Сиваш. У його розсолах є хлористі сполуки натрію, калію та магнію, бромистий магній, сульфат магнію та інші солі. На базі мінеральних багатств озера споруджено кілька хімічних заводів. Солоне озеро користується надзвичайною популярністю серед місцевих мешканців та туристів, адже його багаті на мінерали грязі мають цілющі властивості.

Привертає увагу туристів ще одне диво – солона яма поблизу с. Григорівки, грязі якої мають лікувальні властивості. Любителі сільського зеленого туризму також можуть гарно провести час в садибах цього мальовничого села.

Багато цікавого знайдуть для себе любителі релігійного туризму, відвідавши села Преображенку та Строганівку Чаплинського району. Це храм Святого Олександра Невського, зведений у 1869 році, костьол 70-х рр. XIX століття та православна церква святих Іоакима та Анни, яка чарує своєю архітектурною майстерністю.

Отже, ласкаво просимо відвідати район, де ви з насолодою проведете свій час.

Джерела:
1. Чаплинський район // Географія Херсонщини: навч. посіб. - Херсон, 2007. - С. 206.
2. Чаплинський район // Херсонщина = Kherson region: альбом. - Херсон, 2004. – С. 184-187.
3. Чаплинський район // Херсонщина запрошує [Изоматериал] = The Kherson region invites you: фотоальбом. - Херсон, 2008. – С. 352-353.
4. Чаплинський район // Херсонщина - колиска дитячого оздоровлення, відпочинку та туризму. - Херсон, [2013]. - С. 25
.

Назад до меню

Календар подій

      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 272829
3031