Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Генічеськ

Генічеськ - місто районного значення в Херсонській області, адміністративний центр Генічеського району.

Генічеськ розташований в північно-західній частині побережжя Азовського моря на місці злиття північного закінчення Арабатської Стрілки з протокою Тонкий, який сполучає Утлюкський лиман з Сивашем. Місцевість ця була заселена ще з часів сивої давнини. Легендарні амазонки, скіфи, сармати, арії, кіммерійці, греки, татари - всі вони жили в цих краях в різні часи.

Помірний клімат Генічеська носить приморсько-степовий характер. На цій території сухе і сонячне літо з середньою температурою +24 °C. Але завдяки морю створюється досить приємний м'який мікроклімат. Багатокілометрові піщані пляжі Генічеська відкривають купальний сезон вже на початку травня. У розпал літнього сезону вода в досить мілкому Азовському морі прогрівається до +28 °C, а в Сиваші до +42 °C.

Своїм народженням Генічеськ зобов'язаний хану Мухаммед-Гірею IV, який для захисту північно-східних кордонів Кримського ханства заснував у середині XVII ст. біля протоки Тонка Вода фортецю Ченішке. Під час російсько-турецьких війн 1735-1739 та 1768-1774 років російські війська та запорозькі козаки неодноразово оволодівали фортецею.

У 1784 році, після приєднання Криму до Росії, Ченішке перейменували на Генічеськ, який пізніше перетворився на, хоч і невелике, але багате портове місто. Зокрема, тут діяли два театри "Гігант" та "Ренесанс"...

Грецькі, італійські, татарські мотиви в архітектурі старих кварталів надають Генічеську неповторного південного колориту.

Храм Різдва Пресвятої Богородиці - єдина вціліла в Генічеську православна святиня. Його історія тісно пов'язана з ім'ям місцевого старця Созонтія, відомого своєю набожністю та прозорливістю. Саме він першим звернувся до Генічеської земської управи з проханням виділити йому ділянку землі для заснування чоловічого монастиря. Спочатку ніхто не сприйняв це питання серйозно, але згодом ініціативу подвижника підтримали всі православні мешканці Генічеська та навколишніх сіл. 1905 року завершилося будівництво храму Різдва Пресвятої Богородиці. Так у Генічеську постав чоловічий монастир.

У роки радянської влади святиню двічі закривали. Храм Різдва Пресвятої Богородиці був відновлений як парафіяльна церква.

Невелика, проте змістовна експозиція Генічеського краєзнавчого музею розповідає про стародавні кочові племена, що проходили степами Приазов'я, виникнення та становлення Генічеська, героїчну оборону міста під час Кримської війни 1853-1856 років, побут місцевого населення на межі XIX-XX ст., а також про рослинний і тваринний світ району. Справжня гордість музейної колекції - ніс середньовічного корабля, знайденого неподалік Генічеського узбережжя.

Та  сучасний  Генічеськ - це  насамперед  відомий дитячий курорт. Завжди тепла вода Азовського моря, піщані пляжі, безліч лікувальних соляних озер, цілющі грязеві джерела - все це вабить до міста численних відпочиваючих.

Щороку наприкінці серпня Генічеськ перетворюється на суцільне місто-свято, адже починається Всеукраїнський фестиваль "Таврійська родина". Українці, росіяни, поляки, німці, євреї, греки, кримські татари, турки-месхетинці та представники інших етносів, що становлять єдину дружню родину півдня України, демонструють тут мистецтво народної пісні, танцю, національні обряди. А от витвори етнічної кухні, які також представляють учасники фестивалю, не залишать байдужими навіть гурманів.

Джерело:
1. Генічеськ // Херсонщина запрошує [Изоматериал] = The Kherson region invites you: фотоальбом. - Херсон, 2008. – С. 158-171.

 

Назад до опису Генічеського району                                   Назад до меню

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 2223 24
25 26 27 28 29 3031