Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Каталог місцевого друку «Видано в Херсоні. 1842-1942»

Видано в Херсоні. 1842-1942 : кат. місцевого друку / ХОУНБ ім. Олеся Гончара; авт. - уклад. Лянсберг О. В.; відп. ред. Зелена Л.І. – Херсон, 2009. – 199 с.

«Надрукований в провінції твір завжди чекає та сама доля – забуття… З огляду на таке сумне положення справ, ми привітаємо всяку спробу відновити й систематизувати матеріали, що відносяться до історії друку в провінції» . Складання фундаментальної бібліографії з історії Новоросії та Одеси – таке завдання ставило перед собою Одеське Бібліографічне товариство, створене в 1891 р.

Минуло більш ніж сто років. Потреба в бібліографічному виданні, яке відображало б книжкову продукцію херсонських друкарень з вичерпною повнотою, ставала все гострішою. Без виявлення та систематизації місцевих видань було неможливо відтворити цілісну картину розвитку книжкової справи в Херсоні. Адже це величезний прошарок культури міста - історія місцевих видавництв і видавців, друкарень, палітурних майстерень, книгарень і їхніх власників. Багато сторінок цієї історії й до сьогоднішнього дня не досліджено. Тому, вихід в світ каталогу місцевого друку «Видано в Херсоні. 1842-1942» є дуже своєчасним. Це видання висвітлює основні етапи розвитку книговидавництва в Херсоні з середини XIX до середини XX століття.

Каталог містить 1634 бібліографічних записи. До нього входять книги, альманахи, збірники, навчальні посібники, довідкова література, словники, передруки та відбитки, які були видані у Херсоні російською і українською мовами.

Основним джерелом для відбору матеріалу до каталогу стали фонди і каталоги наукових бібліотек міста Херсона – обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара, обласної наукової медичної бібліотеки, Державного архіву Херсонської області, обласного краєзнавчого музею, приватні книжкові зібрання.

У процесі роботи над створенням каталогу були використані книги і статті провідних українських і російських книгознавців. Першоджерелом, що служить для цілей дослідження, стала безпосередньо книжкова продукція. Також були переглянуті місцеві газети «Юг», «Родной край», «Южная Русь» за всі роки їх видання, які містять інформацію про події, пов’язані з діяльністю херсонських видавців, друкарень, виходом у світ книг, періодичних видань. Цінним матеріалом, що характеризує суспільний резонанс, викликаний появою окремих місцевих видань, є рецензії, опубліковані на сторінках столичних російських журналів («Русский библиофил», «Городское дело», «Голос Москвы»).

Переважну більшість книг було переглянуто de visu та описано за титульною сторінкою, додаткові відомості взяті з обкладинки або інших джерел, у т.ч. архівних. Ці видання мають сиглу, яка вказує місце їх зберігання.

Багато книжкових видань не збереглися до наших днів. Відомості про них були знайдені в друкованих каталогах бібліотек, бібліографічних джерелах, рекламних оголошеннях у місцевих газетах, журналах і т.п., тому в бібліографічному описі цих видань можуть бути відсутні окремі елементи (назва друкарні, видавництва, кількість сторінок і т.п.). В такому разі в області приміток вказується джерело інформації, в якому було знайдено відомості про видання.

Для різноаспектного розкриття змісту каталогу та зручності користування ним подаються допоміжні покажчики: іменний, систематичний та покажчик друкарень, видавничих організацій та установ, видавців і видавництв.

Історія видавничої і друкарської справи, книжкової торгівлі Херсонщини - це найцікавіший історичний досвід для фахівців галузі, широке поле для наукових пошуків і узагальнень, які так потрібні вітчизняному книгознавству. Каталог адресований науковцям різних галузей знання, перш за все історикам, філологам, книгознавцям, працівникам бібліотек, інформаційних служб і видавництв, краєзнавцям.
 

Каталог є в друкованому вигляді. Запрошуємо ознайомитись з цим виданням у стінах бібліотеки.

Календар подій

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031