Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

м. Каховка

Каховка - місто обласного значення Херсонської області, адміністративний центр Каховського району. Розташована на лівому березі Дніпра, в зоні Каховського водосховища, у центральній частині області, за 90 км від Херсона. Відстань до залізничної станції Каховка - 10 км.

У XV столітті на місце сучасної Каховки було перенесено золотоординську фортецю Аслан-Кермен. Відтоді турецько-татарська твердиня змінювала своє ім'я: Шагін-Кермен та Іслам-Кермен. Неодноразово здобута запорожцями, вона відновлювалася коштом кримських ханів Шагін-Гірея та Іслам-Гірея. Лише у 1695 році козацькі полки гетьмана Івана Мазепи зруйнували Іслам-Кермен, але до мирних часів було ще далеко...

Після ліквідації Кримського ханства в 1783 році територія від Дніпра до Чорного моря поступово заселяється підданими Російської імперії. Біля зруйнованої турецько-татарської фортеці Іслам-Кермен у 1791 році виникає населений пункт Каховка, названий на честь генерала Каховського - учасника російсько-турецьких війн другої половини XVIII століття і правителя Таврійської області.

Наприкінці XVIII ст. рало нарешті здобуло перемогу над мечем. Де колись дзвеніли шаблі, свистіли стріли, зазолотилися поля пшениці. А тричі на рік Каховка перетворювалася на справжню столицю Півдня України: 1 січня, 9 травня та 1 жовтня у містечку відбувалися славнозвісні ярмарки.

У серпні-жовтні 1920 року під Каховкою зійшлися в смертельному двобої Червона армія Михайла Фрунзе та Біла армія Петра Врангеля. Перші прагнули зберегти існуючий лад та стабільність, другі - здійснити глибокі соціальні перетворення і переділ власності... Це була найдовша та найкривавіша битва громадянської війни.

Каховка дала країні ряд видатних діячів науки та культури. Це меценати Панкеєви, які творили образ Каховки XIX ст., лінгвіст та академік Д. М. Овсянико-Куликовський, художник і поет М. І. Жук, композитор О. О.  Спендіаров, поет Є. П. Фомін та багато інших.

Де б ви не жили, у якій би галузі не працювали - машинобудуванні, металургії, будівництві - вам, напевне, добре відома виробнича марка "КЗЕСО". Саме під нею до 76 країн світу надходить електрозварювальна техніка, що виготовляється на Каховському заводі електрозварювального устаткування.

У 2011 році в Каховці був побудований логістичний центр з найбільшим овочесховищем в Україні “Грін Тім”.

В Каховці знаходиться одне з найбільших підприємств в Україні – компанія «Чумак».

Каховську філію Херсонського краєзнавчого музею по праву вважають однією з найкращих музейних збірок краю. Її експозиція розповість про найдавніше минуле таврійського степу, побут мешканців Каховки та навколишніх сіл на межі ХІХ-ХХ ст., знамениті Каховські ярмарки, що перетворювали скромне містечко на своєрідну столицю Півдня України.

Любителів релігійного туризму зацікавить Свято-Покровський кафедральний собор у Каховці. Він доволі молодий, але має надзвичайно цікаву передісторію. Ще 1771 року запорозький полковник Опанас Колпак облаштував у Шангірейському ретраншементі похідний храм. Двадцять років потому в Каховці з'явилася вже постійна церква. 1861 року таємний радник Микола Овсянико-Куликовський збудував мурований храм Покрови Пресвятої Богородиці, зруйнований у сумнозвісному 1937 році.

У 1996-1998 роках старанням благочинного Каховського округу отця Стефана Щербана у місті постав новий однойменний собор.

На території міста знаходяться 24 об`єкти історично-культурної спадщини, серед них найбільш відомі монумент “Легендарна тачанка”, занесений до Державного реєстру пам`яток монументального мистецтва та пам`ятник “Дівчина в шинелі”, споруджені на честь подій громадянської війни.

Однією з головних подій літа для байкерів, любителів музики та оригінального відпочинку є Всеукраїнський мотофестиваль “Тачанка”, який проходить щороку в Каховці. Фестиваль приймає шанувальників швидкості, активного відпочинку та музики на просторах Херсонської області поблизу однойменного пам'ятника.

Чудовим місцем для відпочинку вашої дитини є дитячий оздоровчий табір “Лісова казка”, який розміщується за адресою: м. Каховка, вул. Декабристів, буд.1. Тел.: (05536) 3-70-00(05536) 3-70-00, (05536) 3-62-06(05536) 3-62-06

Сучасна Каховка – це місто великих економічних, культурних і туристичних можливостей. Сьогодні тут з’являються нові промислові підприємства, будуються школи, започатковуються фестивалі… Тож нехай Каховка і надалі залишається гордістю і радістю її громадян.

Джерела:
1. Каховка // Херсонщина запрошує [Изоматериал] = The Kherson region invites you: фотоальбом. - Херсон, 2008. – С. 250-263.
2. Каховка. Історія - сучасність / уклад. О. Карасевич, О. Вакулич, С. Л. Сидьолкіна; заг. ред. О. Вакулич; іст. нарис С. Л. Сидьолкіна, фотогр. О. Катюха. - Херсон: Наддніпряночка, 2011. - 115 с.

Назад до опису Каховського району                                   Назад до меню

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 2627282930