Перші каталоги бібліотеки

Важливим напрямком роботи бібліотеки, в тому числі краєзнавчого спрямування, було видання бібліотечних каталогів.

Каталог Херсонской общественной библиотеки. – Херсон: Тип.Херсон.губерн.правл., 1874. – 63 с

Перший друкований каталог Херсонської громадської бібліотеки вийшов вже в 1874 р.,  наступний - у 1882 р, а в 1892 р. - 1-е доповнення де нього.

В 1896 р. завершилося складання каталогу за картковою системою.

 

Це була спільна праця членів дирекції  Бєлявської, Є.Є. Диканської, М.Є. Беккера бібліотекарів К.О. Шипинської і А,А. Попової, члена бібліотеки А.П. Делятицької на чолі з членом дирекції В.К. Шенфінкель. Згодом у 1901, 1905, 1911 рр. вийшли 1-е 2-е та 3-є доповнення до основного каталогу. 4-е видання доповнення представлено в рукописному вигляді та включає літературу з 1911 по 1919 рр.  За своїм призначенням каталог виконував функції реєстраційного, але з елементами рекомендаційного характеру, використовуючи принцип галузевого розташування матеріалу. Важливою особливістю даного каталогу було внесення до його складу статей з журналів, що переплачувала книгозбірня.

Систематический указатель отдела имени Михаила Евгеньевича Беккера. I. По вопросам городского самоуправления (книги и журнальные статьи): В 2-х ч. / Херсон. обществ. б-ка; сост. В.К.Шенфинкель; предисл.Л.Г.Осинского. – Херсон: Паровая типо-литогр.О.Д.Ходушиной, 1911.

В 1911 р. В.К. Шенфінкель склала двотомний Систематичний покажчик відділу імені Михайла Євгеновича Беккера. Перший том відображав книги та журнальні статті з питань міського самоврядування. Він включав літературу про діяльність Херсонського міського самоврядування і літературу про міське самоврядування в Росії та за кордоном з окремою пагінацією. У другому томі відображені книги та журнальні статті по земським питанням, класифікація яких сформована за Систематичним покажчиком Б.Б. Веселовського, вміщеним у додатку до 1-го та 4-го томів його чотиритомної Історії земства за 40 років /СПб, 1909-1911/. Але другий том Систематичного покажчика відділу Беккера, як і 1-е доповнення до першого тому не були надруковані. Вони зберігаються в фондах ХОУНБ у машинописному вигляді з особистими позначками укладача.
У 1913 р. бібліотека видала Покажчик книг і статей відділу імені кн. Г.О. Потьомкіна з історії та сучасного стану Новоросійського краю.
У ньому представлено близько 1500 назв книг, збірників, періодичних видань, брошур, статей, рукописних матеріалів, карт, планів, фотографій тощо, систематизованих за розділами: бібліографія; література, що відноситься до життя і діяльності Г.О. Потьомкіна; історія, археологія і біографія; географія, етнографія, статистика і подорожі; природознавство; торгівля, промисловість і шляхи сполучення; сільське господарство і землеробство, галузі сільського господарства; морська і річна справа, суднобудування і судноплавство; діяльність просвітницьких товариств і установ; санітарія і медицина та інші. Описана колекція медалей, монет і карт, яку подарував бібліотеці колекціонер Платон Осипович Бурачек. Видання доповнює Алфавітний покажчик авторів та Алфавітний покажчик творів, виданих без вказування імені автора. Покажчик отримав найвищу оцінку спеціалістів  і сьогодні є важливим виданням краєзнавчої бібліографії.

 

Календар подій

 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Бібліотека працює:
з 9:00 до 18:00
п'ятниця – вихідний день
останній понеділок місяця –
санітарний день