Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Цюрупинський район

Цюрупинський район розташований у центральній частині Херсонської області, у нижній лівобережній частині Дніпра. По його руслу на півночі і заході межує з Бериславським, Білозерським районами і м. Херсоном, на сході – з Каховським і Чаплинським, на півдні – зі Скадовським і на південному заході – з Голопристанським районами.

Цюрупинський район належить до дуже посушливої, помірно жаркої агрокліматичної зони з м’якою зимою. Пересічна температура січня -3,2˚С, липня  +23,0˚С. Період з температурою понад +10˚С становить 182 дні.

Район заснований у 1923 році. Загальна площа становить 1,759 тис. км2. Населення району: 72,3 тис. осіб станом на 2012 рік (за даними Головного управління статистики у Херсонській області). Районний центр – м. Цюрупинськ (до 1928 року – Олешки).

Мальовничий район Херсонської області знаходиться поряд із Херсоном - на протилежному березі Дніпра та є по-справжньому унікальним з точки зору своєї природи. Тут висаджений найбільший у світі штучний ліс, посеред якого Ви можете потрапити до єдиної у Європі напівпустелі - Олешківських пісків. Місцевість багата на чарівні річкові лабіринти - дніпровські заплави, серед яких мешканці Херсона та Цюрупинська так люблять влаштовувати пікніки! Є тут і дивні невеличкі озера з водою, насиченою цілющим йодом.

А чи бували ви у справжній пустелі, серед золотих барханів? Не треба поспішати до Північної Африки, Середньої Азії чи Монголії, адже пустельний ландшафт можна побачити й на Херсонщині. Нижньодніпровські піски – унікальний куточок. Це єдина повноцінна піщана напівпустеля, яка займає більшу частину Цюрупинського району. Неозорі піщані кучугури лише де-інде прикрашають своєрідні оази - невеликі озерця, оточені вільховими гаями, які мають місцеву назву - саги. Саме від них отримали своє ім'я ландшафтний заказник та село, поблизу якого він знаходиться... Масив Нижньодніпровських пісків жартома називають "українськими Каракумами". Колись головною проблемою цих земель були піщані бурі, і тільки соснові ліси, насадження яких почалося близько ста років тому, ставали їм на заваді.

Втім, олешківські землі не завжди являли собою пустелю. У давнину тут буяв степ, але величезні отари овець, які випасали кочівники, врешті-решт зробили свою справу. Серед племен, що кочували на теренах сучасного Цюрупинського району, були й гуни, численні поховання яких знаходили під час оранки навколишніх земель. Цілком можливо, що саме тут народився великий полководець і державний діяч стародавнього світу грізний володар гунів Аттіла.

Тисячу років тому в цій місцевості кипіла справжня торгівля. Через територію району проходив відомий торговельний шлях «із варяг у греки», тут постав головний порт Київської Русі - Олешшя. Більш як 300 років тому, у 1711 році, на території району було засновано поселення, у якому люди жили за принципами першої у світі демократичної конституції. Створене із дозволу кримського хана поселення мало назву Олешківська Січ. Воно являло собою територіально-військову організацію запорозьких козаків України. Засновник Січі - кошовий отаман Кость Гордієнко був співавтором конституції Пилипа Орлика, укладеної 1710 року в Бендерах (зараз розташоване на території Придністров'я) та затвердженої шведським королем Карлом XII.

З містом Цюрупинськ були пов'язані долі знаменитих купців-доброчинців Панкеєвих, винахідника електричного трамваю Федора Аполлоновича Піроцького, українського драматурга Миколи Гуровича Куліша...

Колись запорожці називали нижньодніпровські плавні - Великий Луг - "батьком". Зелені лабіринти лиманів, єриків, проток, озер давали січовикам все необхідне для життя: сховок, їжу, воду. У середині XX ст. більша частина плавнів опинилася під водою Каховського водосховища. Але навіть вцілілі 50 тисяч гектарів, на базі яких утворюється Нижньодніпровський національний природний парк, поступаються за розміром хіба що плавням "Дунайської Дельти" та Астраханського заповідника.

Це справжній рай для рибалок: густера, тараня, карась, окунь, щука, судак і навіть двометрові соми можуть стати вашими трофеями, а юшка, приготована за місцевим рецептом з риби різних сортів, не залишить байдужими навіть найвибагливіших гурманів. На зелених островах серед очеретів можна зустріти чапель, качок, лисок, фазанів, лисиць, диких кабанів.
Подорож розгалуженою мережею дрібних проток серед царства білого латаття під солов'їний спів надовго залишиться у вашій пам'яті.

"Хто в Крим, а я у Кринки", - любив говорити український письменник-гуморист Остап Вишня, який віддавав перевагу риболовлі у плавнях біля села Кринки під Цюрупинськом над відпочинком в елітних санаторіях.

Насаджені на, здавалося б, безплідних пісках в околицях Цюрупинська хвойні ліси ваблять до себе всіх шанувальників відпочинку на природі, зокрема любителів "тихого полювання" - грибників. Адже тут можна "вполювати" не лише зеленушку чи маслюка, але й справжнього короля грибного світу - білого гриба. Втім, будьте обережні, не спокушайтеся на яскравий мухомор!

Любителі сільського зеленого туризму зможуть відпочити на базі “Чумацька криниця”, яка розташована в лісі серед кримської сосни та функціонує цілий рік…

На території Цюрупинського лісу також розташована зелена садиба “Казка Олешшя”. Тут обов’язково сподобається любителям активного відпочинку.

Золото пісків та зелень плавнів, густі соснові ліси та рясні виноградники - ось що таке Цюрупинський район.

Розповідь про перебування у Цюрупинському районі зробить Вас цікавим співрозмовником у будь-якій компанії на все життя.

Джерела:
1. Цюрупинський район // Географія Херсонщини: навч. посіб. - Херсон, 2007. - С. 205.
2. Цюрупинський район // Херсонщина = Kherson region: альбом. - Херсон, 2004. – С. 182-183.
3. Цюрупинський район // Херсонщина запрошує [Изоматериал] = The Kherson region invites you: фотоальбом. - Херсон, 2008. – С. 330-331, 344-351.
4. Цюрупинський район // Херсонщина - колиска
дитячого оздоровлення, відпочинку та туризму. - Херсон, [2013]. - С. 26-27.

Назад до меню

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 2223 24
25 26 27 28 293031