Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

130 років з часу виходу з друку першої збірки поезій Лесі Українки «На крилах пісень»

19.06.2023 16:25

Українська поетеса, драматургиня, перша українська модерністка та громадський діяч Лариса Косач-Квітка, відома світові як Леся Українка. Одна із найвизначніших постатей в історії української літератури. Її ставлять в один ряд із геніальними Тарасом Шевченком та Іваном Франком. За своє коротке життя залишила нащадкам великий літературний доробок – полум’яну поезію, філософську драматургію, талановиту прозу, оригінальні публіцистичні та критичні статті, переклади. Вільно володіла українською, російською, польською, болгарською, давньогрецькою, латинською, англійською, німецькою, французькою та італійською мовами. Вивчала мови, щоб читати в оригіналі твори та перекладати українським читачам, зокрема й античних авторів. Шляхом наукового перекладу та досліджень французьких та німецьких східнознавців Леся переклала тексти Стародавнього Єгипту, Стародавньої Індії, Стародавнього Ірану, Вавилону, Ассирії та давньоєврейської літератури, уклала підручник «Стародавня історія народів Сходу». Сьогодні мало хто знає, що Леся Українка подавала надії як перша жінка-мариністка. На жаль, до сьогодні збереглася лише одна її картина.

Перша збірка Лесі Українки "На крилах пісень", була опублікована в 1893 році у Львові. Надихнула письменницю на створення цієї книги зустріч з І. Франком під час її подорожі до Відня. У листі Олені Пчілці від 13(25) листопада 1891року Іван Франко погоджується зайнятися виданням збірки поезій Лесі Українки і просить «панну Лесю присилати якнайшвидше, що у неї є, і заразом план її книжки, тобто порядок, в якім вона бажала б бачити уложені свої вірші, а ми вже тут надалі з новим роком розпочнемо друк». Леся Українка мала велику повагу до Франка як редактора. Надсилаючи йому 20 квітня 1892 р. частину віршів для збірки «На крилах пісень», вона написала: «Оце я врешті зладила до друку свої вірші. Ви-сьте були такі ласкаві, що згодились провадити се видання, отож тепер звертаюся до Вас. Побачили ми, що видавати щось за кордоном і корегувати тут річ дуже затяжна, отож мушу я добрих людей трудити своїм виданням. Збірник мій має видаватись моїм коштом, тільки вже Вашим заходом. Я б хотіла, щоб він був такого типу, як наше видання Гайне, що вже досі скінчене. Тільки останню коректу, будьте такі ласкаві, самі протримайте, то вже буде мені на певність, що хоч у моїх віршах і є помилки поетичні, та не буде друкарських. Самі знаєте, яка то біда ті помилки друкарські. Тільки два видання я бачила без помилок: «З вершин і низин» та «На новий шлях».

Вона прислухається до його поради видавати тільки власні вірші: «Послухавши Вашої ради, я не містила сюди жодних перекладів, бо й справді їх окремо видавати. Та, може, без перекладів книжка як-небудь в Україну протиснеться, хоча й – надія мала! Ото усі мої умови, може, чого недомовила як слід, то вибачте, – я не досвідчена в видавецькому ділі. Тепер мені зостається перепросити Вас за прийдешні клопоти та подякувати за добру волю, з якою Ви беретеся мені помагати вийти на світ з моїми піснями». 14 травня 1892 р. Леся Українка дякувала у листі до Франка за допомогу та уважність до її текстів, обговорювала різні видавничі деталі – не залишати порожніх карток, не ділити тексти на групи тощо. Ця збірка містила вірші, які письменниця написала з 1884 по 1892 рік та мала шість поетичних циклів: «Сім струн» (посвята дядькові Михайлові Драгоманову); «Зоряне небо»; «Сльози-перли» (посвята Іванові Франкові); «Подорож до моря» (посвята сім’ї Михайла Федоровича Комарова); «Кримські спогади» (посвята братові Михайлові); «В дитячому крузі». Тридцять віршів були поза циклами (серед них «Contra spem spero», «Досвітні огні», «Мій шлях»), а також поеми «Самсон», «Місячна легенда» та «Русалка».

Збірка «На крилах пісень» починається циклом «Сім струн», який Леся Українка присвятила своєму дядькові – українському історику, літературознавцю, фольклористу Михайлу Драгоманову.

Леся Українка та Михайло Драгоманов

«Сім струн» – це чарівне злиття слова з музикою. Семирядкова строфа символізує сім нот у музиці, сім віршів у циклі – сім струн, що їх торкає героїня на кобзі. Кожен вірш циклу позначений назвою чергового ступеня звукоряду («До», «Ре», «Мі», «Фа», «Соль», «Ля», «Сі»), причому перше слово кожного вірша розпочинається відповідним складом та має додаткову вказівку на певний музично-поетичний жанр (гімн, пісня, колискова, сонет, рондо, ноктюрн, сеттіна), окремі з них вказують на характер (урочисто, весело), а також на спосіб виконання (акорди на арфі). Поетеса була музикально обдарованою, вважала, що з неї, якби не хвороба руки, міг бути «далеко кращий музика, ніж поет».

Відкриває цикл поезія «До тебе, Україно» (це нота «До»), а цикл відкриває збірку, а збірка відкриває всю творчість Лесі Українки. Ось чому принципове, виняткове значення цього вірша. Тому що піднесено звучить звернення геніальної українки до народу, до України. Бо для України найперша струна, і мелодія її від щирого серця, з самих глибин.

Цикл «Сльози-перли» присвячено Іванові Франкові. Це триптих, об'єднаний патріотичною ідеєю, невимовною тугою поетеси, викликаною багатовіковим стражданням роздертої чужинцями, пограбованої і поневоленої рідної землі. Франко писав, що в цьому циклі звучить голос болю за забитий у кайдани народ.

Перша сторінка автографа циклу поезій Лесі Українки «Сльози-перли»

Ще один цикл збірки — «Дитячі поезії в дитячому крузі», які відобразили дивовижне сприйняття і відтворення письменницею світу дитинства.Цикли «Зоряне небо», «Кримські спогади» і «Подорож до моря» – це інтимна і пейзажна лірика. Світ природи поетеса зобразила у вигляді чудової країни золотистої блакиті і сонця. У циклі «Подорож до моря» Леся Українка описала рідну країну, її рух до кращого майбутнього та її природу. Всі ці враження були почерпнуті письменницею з її подорожей, адже вона часто їздила на лікування у різні частини України, а частіше усього – до Криму. Саме там були написані поезії «Кримські спогади», які Леся Українка присвятила своєму братові Михайлу.

Леся Українка з братом Михайлом 1880…1881рр.

Один з найвідоміших віршів поетеси «Contra spem spero» (contra spem spero від лат. – без надії сподіваюсь) написаний Лесею Українкою 2 травня 1890 року. 6 січня 1881 року в Луцьку Леся пішла на річку Стер подивитись як святять воду і в неї дуже померзли ноги. Ця застуда призвела до тяжкої хвороби, яка змінила все життя поетеси. Що інтенсивніше наступала хвороба, то непоборнішим ставав дух, незламнішою воля і жадоба до життя. Саме тому у цьому вірші Л. Українка проголосила своє життєве кредо:

Іван Франко у журналі «Зоря» у статті «Наше літературне життя» в 1893 висловив думку, що ця збірка «становить, без сумніву, найважливіший здобуток поетичний нашої літератури оригінальної за 1892 рік» та так визначив місце письменниці в українській літературі: «Від часу Шевченкового «Поховайте та вставайте...» Україна не чула такого сильного, гарячого та поетичного слова, як із уст сеї слабосилої, хороброї дівчини...»

Одним із перших на збірку відгукнувся Осип Маковей – український поет, прозаїк, публіцист, критик, перекладач, редактор багатьох періодичних видань.

Поезія Лесі Українки вразила його мистецькою красою поетичної форми, глибиною почуттів, образністю. Маковей зазначив: «…Ось в ряди наших нечисленних письмовців, а особливо жінок-авторок, прибуває сила молода ще, дуже молода, а замітна».

«Мені судилося жити й працювати у тяжку добу, писала Леся Українка Михайлові Старицькомуа, хтозна, чи діжду я кращої. Я знаю, яка тяжка й терниста путь українських літераторів».

Це були часи, коли українська мова зазнавала утисків, переслідувань, заборон.

1863 рік – Валуєвський циркуляр заборонив друкування книг українською. Через три роки Урядовим указом заборонялося видання українською художніх творів, виконання українських пісень, публічне читання творів українських письменників, постановку українських п’єс.

До речі, саме Леся Українка ввела нові на той час слова «провесна», «пломінь», «строкатий», «прийдешність», «будучність» та інші і вони прижились в українській мові!

Сьогодні теж відбувається процес становлення української мови. Ми оновлюємо правила, позбуваємося русизмів, вчимося говорити грамотно своєю рідною мовою. І саме нам належить бути гідними провідниками української мови.

Українська поетеса та письменниця Ліна Костенко назвала Лесю «керманичем, котрий вів корабель національної культури в море культури світової».

Леся є одним із тих геніїв, котрі прийшли буквально один за одним, — Шевченко, Франко, Леся Українка. Це вони здійснили титанічну роботу духу, надолуживши багато віків, і забезпечили українській літературі майбутнє. Пам’ятаймо про це!

Пам’ятник у Сурамі (Грузія), де померла Леся Українка

Аудіо та відео матеріали

1. Леся Українка "Contra spem spero". Виконує Назар Захарко

2. Архіви історії. "На крилах пiсень". Леся Українка

3. Обличчя української історії. Леся Українка

4. Унікальний запис спогадів Ізидори Косач-Борисової, сестри Лесі Українки

5. Леся Українка "Contra spem spero". Аудіо вірш


Використані джерела:

  1. URL: https://nus.org.ua/articles/skromna-ironichna-i-skrupulozna-58-faktiv-pro-lesyu-ukrayinku-pro-yaki-ne-rozkazhut-u-shkoli/ (дата звернення 16.06.2023)
  2. URL:http://lesya.lukl.kyiv.ua/corresp/index.html (дата звернення 16.06.2023)
  3. URL:https://frankovi.com.ua/taras-franko-spogady-pro-lesyu-ukrayinku/ (дата звернення 16.06.2023)
  4. URL:https://arsenkaspruk.wordpress.com/2014/12/08/%d0%b1%d0%b5%d0%b7%d1%81%d0%bc%d0%b5%d1%80%d1%82%d0%bd%d0%b0-%d0%bb%d0%b5%d1%81%d1%8f/ (дата звернення 16.06.2023)
  5. URL:https://naurok.com.ua/prezentaciya-zbirka-poeziy-na-krilah-pisen-visoka-ocinka-i-frankom-neoromantizm-yak-osnova-estetichno-pozici-lesi-ukra-nki-contra-spem-spero-yak-svitoglyadna-deklaraciya-s-236996.html (дата звернення 16.06.2023)
  6. URL:https://suspilne.media/104488-so-potribno-znati-pro-lesu-ukrainku-sob-rozumiti-ii-tvorcist-do-150-ricca-pismennici/ (дата звернення 16.06.2023)
  7. URL:https://www.l-ukrainka.name/uk/Gallery/Works/Tears-Pearls1891.html (дата звернення 16.06.2023)
  8. URL:https://uinp.gov.ua/informaciyni-materialy/derzhsluzhbovcyam/informaciyni-materialy-dynastiya-do-150-richchya-vid-dnya-narodzhennya-lesi-ukrayinky (дата звернення 16.06.2023)
  9. URL:http://irinarogova.blogspot.com/2016/03/10_9.html (дата звернення 16.06.2023)
  10.  URL:https://chasdiy.org/society/sered-lykha-spivaty-pisni-biohrafiia-lesi-ukrainky.html (дата звернення 16.06.2023)
  11.  URL:https://chasdiy.org/society/sered-lykha-spivaty-pisni-biohrafiia-lesi-ukrainky.html (дата звернення 16.06.2023)
  12.  URL:http://heroes.profi-forex.org/ua/kosach-kvitka-larisa-petrivna-lesja-ukrayinka (дата звернення 16.06.2023)

Матеріал підготувала О.А.Пінчук

Календар подій

   1 2 3 4 5
67 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20212223242526
2728293031