Однією з найяскравіших сторінок сучасної літератури є творчість Ірен Віталіївни Роздобудько, найпопулярнішої української письменниці й журналістки, майстрині сценарної фільмографії та переможниці багатьох літературних конкурсів. У творчому доробку Ірен – кілька десятків дуже різних книжок, серед яких: легкі детективи, любовні, психологічні, сатиричні романи та навіть дитячі книжки.
Ірен Роздобудько – переможець Всеукраїнського конкурсу «Коронація слова» (2005, 2011), конкурсу «Книга року Бі-Бі-Сі» (2006), конкурсу імені Князя Юрія Долгорукого, премії імені Нестора Літописця, а також Міжнародного конкурсу дитячої літератури «Портал», член асоціації українських письменників, яка стала володаркою престижної відзнаки «Золотий письменник України».
У списку нагород письменниці є й спеціальна відзнака «Коронації слова – 2011» у номінації «Кіносценарії» за «Садок Вишневий…». Загалом у сценарному доробку авторки – більше десяти відзнятих фільмів, серед яких: серіали «Родинні зв’язки», «Вирок ідеальної пари», «У неділю рано зілля копала», повнометражний фільм «Поводир» та багато інших. Вона працювала з відомими українськими режисерами Володимиром Тихим, Олесем Саніним, Ахтемом Сеїтаблаєвим.
Книги Ірен Роздобудько є навіть у бібліотеці Американського конгресу.
Письменниця у своїй творчості не обмежується якимсь одним жанром, вона також сміливо експерементує зі стилями, темами та героями і вибудовує власну оригінальну манеру: «Якби був такий жанр – божевілля… Пишу так, як хочу, і про те, що хочу. Не обмежую себе».
«Гра в пацьорки» вийшла друком у 2009 році. Це збірка оповідань, написаних у різні роки. Пацьорки – дрібний різнокольоровий бісер. Ним можна вишити гарну картину, а можна розсипати по підлозі й ніколи не зібрати до купи. Власне, все наше життя є гра в пацьорки. І від того, як ти використовуєш ці «дрібниці шиття», залежить, чи складуться вони у візерунок.
Написання збірки оповідань «Гра в пацьорки» було зумовлене особистими переживаннями Ірен Роздобудько, її спостереженнями за сучасним суспільством і культурними змінами, які відбувалися в Україні на початку 2000-х. Авторка звернула увагу на молодіжну культуру, проблеми самоідентифікації, пошуку свого місця в житті, а також на складні стосунки між людьми. Авторка черпала натхнення з власного досвіду та спостережень. Її герої часто є відображенням молоді, з якою вона взаємодіяла. Ця особиста складова надає текстам емоційної глибини та щирості, а також робить їх ще більш близькими й зрозумілими для читача.
Стиль написання Роздобудько відзначається емоційністю, простотою і водночас глибиною. Творче використання мови, дотепні діалоги та іронічний підхід додають оповіданням особливого шарму.
Зрештою, «Гра в пацьорки» стала результатом бажання Роздобудько розповісти історії, які відображають реалії та виклики сучасності, показуючи, як важливо вміти грати в цю «гру» життя, з усіма її складнощами та радощами.
У збірці «Гра в пацьорки» читач знайде не лише захоплюючий сюжет, але й глибокі роздуми про людські стосунки та життєві цінності.
Ці оповідання підкреслють важливість самоідентифікації та прийняття себе, що є актуальним сьогодні для багатьох молодих людей.
Твір здобув позитивні відгуки критиків і читачів, закріпивши ім’я Роздобудько в українській літературі.
НайкращІ цитати Ірен Роздобудько:
«У житті взагалі не буває випадковостей. Це ми їх вигадуємо, коли не можемо пояснити незбагненних речей».
«Голова – ворог кохання. Ми занадто багато думаємо, аналізуємо. А звірі знаходять одне одного за запахом».
«Мишоловка відкривається тільки один раз».
«Я вже давно затямила: виживати набагато складніше, ніж жити».
«Ми не знаємо, що нас чекає у майбутньому, тому тримаємося за минуле, вважаючи, що воно було найкращим, адже все у ньому вже є прочитаним і зрозумілим».
«Я завжди звикла бути чесною тільки з однією людиною у світі – сама з собою».
«У кожного своя міра страждань, свій поріг болю. І не треба перебільшувати, проєктувати!».
«Життя, зрештою, зводиться до деталей».
«Поганих жінок на світі не існує, такими їх роблять чоловіки, позбавляючи найважливішого – віри в любов, у порядність, відданість».
«Печальні молоді жінки нікому не потрібні. Треба усміхатися!»
«Людина не може жити з дірою в серці: рано чи пізно це закінчується дірою в голові».
«Живи в собі, тоді ніколи не відчуєш тісняви».
«Світ – маленька кулька, яка вміщується в долоні, а мрія – комета, яку ніколи не вхопиш за хвіст».
«За тим, про що і як розмовляє людина, можна визначити, які книжки вона прочитала за життя».
«Якщо любов минає, це провина обох».
«Фото – це мить солодкого обману на майбутнє…».
«Страждаючи, ти краще розумієш сенс всього: любові і здоров’я, розуму і безглуздя, миру і війни».
Використані джерела:
-
Ірен Роздобудько. Виливати лють у допомогу армії [Електронний ресурс] : [інтерв'ю] / [записав] Богдан Бондаренко // Ukrainian people: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://ukrainianpeople.us/%D1%96%D1%80%D0%B5%D0%BD-%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%83%D0%B4%D1%8C%D0%BA%D0%BE-%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D0%BB%D1%8E%D1%82%D1%8C-%D1%83-%D0%B4%D0%BE/. – Назва з екрана. – Дата публікації: 17.10.2023. – Дата перегляду: 01.11.2024.
-
[Рецензії в пресі на роман Ірен Роздобудько «Гра в пацьорки»]: [Електронний ресурс] // Проєкт Автура: Сучасна українська книгосфера: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://avtura.com.ua/book/256/reviews/. – Назва з екрана. – Дата публікації: 20.12.2010. – Дата перегляду: 01.11.2024.
-
Роздобудько, Ірен. Гра в пацьорки [Текст] : оповідання / Ірен Роздобудько. – К. : Нора-Друк, 2010. – 239 с.
-
Соколовська Ю. С. Творчість Ірен Роздобудько у контексті української масової літератури [Електронний ресурс] : [дисертація: PDF (1.3 МБ)] / Ю. С. Соколовська; Прикарпат. нац. ун-т ім. В. Стефаника. – Івано-Франківськ, 2017. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://shron1.chtyvo.org.ua/Sokolovska_Yuliia/Tvorchist_Iren_Rozdobudko_u_konteksti_ukrainskoi_masovoi_literatury.pdf?PHPSESSID=u4kl16atsgiepvtjkbk9ma3hb4. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 01.11.2024
- Чат з Ірен Роздобудько [Електронний ресурс] // Інтерв’ю з України: [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://rozmova.wordpress.com/2012/09/17/rozdobudko-chat/. – Назва з екрана. – Дата публікації: 17.09.2012. – Дата перегляду: 01.11.2024.
Відеоматеріали:
-
Письменниця Ірен Роздобудько: На Донбасі «руський мір» нікому не потрібен. Інтерв'ю [Електронний ресурс] // YouTube : [інтернет-відеохостинг]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=Q-sCEgHyGbs&ab_channel=Ukrinform. – Назва з екрана. – Дата звернення: 01.11.2024.
-
Українська письменниця Ірен Роздобудько. За Чай.com [Електронний ресурс] // YouTube : [інтернет-відеохостинг]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=aiMKphLnBZg. – Назва з екрана. – Дата публікації: 17.11.2017. – Дата звернення: 01.11.2024.