Головна Ресурси бібліотеки Читай із нами! «Бісерна геометрія» Енгеліси Литвинець

«Бісерна геометрія» Енгеліси Литвинець

15.06.2020

Протягом століть розумом, руками і майстерністю людей створювалось народне мистецтво – невичерпне джерело фантазії, смаку, форм, поєднань кольорів та орнаментів.

Із глибин історії дійшло до нас і рукоділля. Здавна славились наші жінки майстерними вишивками і прикрасами. Багато поколінь майстринь створювали чудові орнаменти і технічні прийоми виконання, виробили сталі особливості національної творчості. Унікальним матеріалом для творчості, несхожим за своїми художніми характеристиками на жоден інший, став бісер.

Незвичайні декоративні властивості бісеру привертали увагу модельєрів у різні часи. Його дрібні намистинки зі скла, металу чи пластмаси, маючи велику гаму кольорів, використовувались у створенні ансамблів національного та вечірнього елегантного вбрання. В Україні виготовлення бісерних виробів має тривалу традицію, однією з яскравих сторінок якої є бісерні прикраси народного одягу. Бісерні прикраси українців привертали увагу таких відомих етнографів, як Володимир Шухевич (1899 р.), Федір Вовк (1916 р.), Казимир Мошинський (1929 р.), Олекса Воропай (1966 р.) та ін. Оздоби зі скла та скляних намистинок, як пам'ятки глибокої давнини,  були предметом зацікавлення археологів та істориків, найбільше інформації про цей вид мистецтва зібрано у працях М. Безбородова, Г. Корзухіної, М. Качалова, А. Островерхова, Ю. Щапової та ін.

Бісероплетіння як вид мистецтва за радянських часів було малопоширеним, особливо в центральній частині України. У технології виготовлення творів із бісеру найціннішим є доробок майстра народної творчості Енгеліси Литвинець. Відома мистецтвознавиця, майстриня художньої вишивки та бісероплетіння Енгеліса Микитівна Литвинець з ентузіазмом віддавала багато часу для збереження і розвитку цього виду мистецтва.

Народилася майстриня у місті Бердичеві, нині Житомирської області, у 1927 році, закінчила Київський гідромеліоративний інститут. Після закінчення вишу жила та працювала у столиці, переважно в науково-дослідних установах. Бісероплетіння і художня вишивка були її захопленням. Енгеліса Литвинець  брала участь у всеукраїнських, всесоюзних, закордонних мистецьких виставках. Об’їздивши всю Західну Україну по селам як інженер, намагаючись зрозуміти закономірності роботи з бісером і графічно їх оформити, вона однією з перших змогла схематично відтворити методи плетіння бісером. Є автором понад десяти навчальних посібників із бісероплетіння та вишивки, які видавалися в Києві, Москві та Мінську. Найплідніший період творчості майстрині – 1970-1980-ті роки. У 2004 році вийшов останній альбом «Укра­їнське народне мистецтво. Ручне вишивання і нанизування».

 Першим поштовхом для творчості багатьох сучасних майстринь стали її книги та статті «Чарівні візерунки», «Забуте мистецтво», «Намистинка за намистинкою», її методичні матеріали та натхнення від її робіт.

Відділ зберігання та реставрації бібліотечних фондів пропонує до вашої уваги з фондів книгозбірні літературу Енгеліси Литвинець:

 

1. Литвинец Э.Н. Изготовление украшений из бисера и стекляруса: Методическое пособие для руководителей клубных студий и кружков самодеятельного декоративно-прикладного искусства. – М.: ВНМЦ НТ, 1984. – 64 с. У книзі детально описані способи виготовлення прикрас: гайтанів і ґерданів, комірців, різноманітних ланцюжків, намист. Окремий розділ присвячено вишивці бісером та стеклярусом.
     Вимога
2. Литвинец Э.Н. Низание и ручное вышивание – Минск: Полымя, 1991. – 111 с.
Книга про історію і традиції рукоділля. Описана техніка виконання нанизування і ручної вишивки: ланцюжки та комірці; виготовлення ажурних прикрас з дрібного намиста, бісеру й стеклярусу; перезнімання та складання узорів.
     
3. Литвинец Э.Н. Забытое искусство (о бисере) // Сделай сам. ­– 1992. – № 2. – С. 3 – 44 с.
Стаття присвячена історії і традиції бісерного рукоділля, техніці бісероплетіння та нанизування, складанню узорів та плетіння ланцюжків.
    Вимога

Відділ зберігання та реставрації бібліотечних фондів

Список літератури

1. Глухенька Н.О. Литвинець Енгеліса Микитівна // Енциклопедія Сучасної України. – Т. 17. – Київ.: Інститут енциклопедичних досліджень, 2016. – С. 295.
2. Литвинец Э.Н. Забытое искусство (о бисере) // Сделай сам. ­– 1992. – № 2. – С. 3 – 44 с.
3. Литвинец Э.Н. Изготовление украшений из бисера и стекляруса: Методическое пособие для руководителей клубных студий и кружков самодеятельного декоративно – прикладного искусства. – М.: ВНМЦ НТ, 1984. – 64 с.
4. Литвинец Э.Н. Низание и ручное вышиваниею. – Минск: Полымя, 1991. – 111 с.

Календар подій

    1 2 34
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 3031 
Бібліотека працює:
з 9:00 до 18:00
п'ятниця – вихідний день
останній понеділок місяця –
санітарний день