МІСТО БЕРИСЛАВ
[1784]
(До 240-річчя з часу заснування)
Берислав – місто районного підпорядкування в Херсонській області, адміністративний центр Бериславського району.
Його територія була заселена з давніх часів. Поблизу міста знайдено бронзові речі II тисячоліття до н. е., а на околиці виявлено залишки поселення доби пізньої бронзи. У перших століттях н. е. на цьому ж місці виникло скіфо-сармато-слов’янське поселення, на якому розкопано залишки 6 великих житлових і культових кам’яних будівель.
На початку XV ст. на місці сучасного Берислава стояла литовська митниця, відома під назвою Вітовтової. У XVI ст. татари і турки, що захопили цю територію, спорудили замість митниці фортецю Кизикермен (“Дівоча фортеця”), яка стала їх плацдармом для нападів на лівобережні українські землі і одночасно мала не пропускати козацькі чайки униз по Дніпру. Запорозькі козаки раз у раз влаштовували засідки біля острова Тавань, розташованого напроти фортеці, і громили татарські орди. У 1695 році козацьким полкам гетьмана Івана Мазепи все ж таки вдалося захопити її.
Через десять років після закінчення російсько-турецької війни (1774 рік) на руїнах фортеці Кизикермен було засновано Берислав. Наприкінці XVIII ст. в ньому мешкало 630 осіб, переважно селян, переселених сюди з Полтавської та Чернігівської губерній. У 1824 році чисельність населення складала 2900 мешканців.
Розташоване біля важливої переправи на шляху до Криму, місто у першій половині XIX ст. стає значним перевалочним пунктом на Дніпрі і набуває дедалі більшого значення в торгівлі хлібом. За рік через Берислав на Каховку й далі на Крим переправлялося до 100 тисяч підвід та від 50 до 75 тисяч голів рогатої худоби. Чумаки приїздили сюди весною і на міському вигоні тижнями чекали черги на переправу.
Наприкінці XIX ст. у населеному пункті функціонували: більше 100 майстерень та невеликих підприємств напівкустарного типу, 2 цегельні заводи, завод з переробки риби, ковальські, слюсарські, бондарські, колісні та інші майстерні, склади лісу, 118 мануфактурних, галантерейних, бакалійних, продуктових та інших лавок, 4 оптові склади, 4 початкові школи, міське 2-класне чоловіче училище, жіноче народне училище, морехідний клас, 2 приватних училища, 1 лікарня. У 1901 році відкрито завод з ремонту сільськогосподарських машин.
Від 1923 року населений пункт став адміністративним центром Бериславського р-ну.
У 1938 році Берислав отримав статус міста.
У XXI столітті населений пункт мав розвинуту промисловість: машинобудівний, масло-сироробний заводи, промкомбінат (виробництво цегли, черепиці та інших будівельних матеріалів), харчокомбінат.
У Бериславі збереглися залишки фортечних мурів XV-XVII ст., унікальна пам’ятка дерев’яного культового зодчества запорозьких козаків – Свято-Введенська церква, збудована у першій половині XVIII ст. У 1996 році на місці Кизикермена встановлено пам’ятний знак на честь здобуття фортеці козаками (1695). У 2016 році в населеному пункті відкрито пам’ятник на честь захисників незалежності України.
З 2001 року місто включено до списку історичних населених місць України як найдавніше поселення Херсонської області.
З 24 лютого 2022 року Берислав був окупований російськими військами. З травня по серпень цього ж року через місто в сторону с. Давидового Броду Бериславського р-ну проліг неофіційний маршрут евакуації громадян на підконтрольну владі України територію. Співробітники міської школи №1, ризикуючи життями, розміщували у навчальному закладі подорожніх, які не встигли за день пройти перевірку на блокпостах окупантів. Деякі переселенці в невдалих спробах виїхати залишалися у школі тривалий час. Завдяки цій допомозі тисячам жителям окупованого правобережжя Херсонщини вдалося безпечно дістатися вільної території. 11 листопада 2022 року населений пункт було звільнено Збройними силами України після 260 днів окупації.
Література
Про утворення та ліквідацію районів : Постанова Верховної Ради України від 17 лип. 2020 р. // Відом. Верхов. Ради України. – 2020. – №33. – С. 7-24.
Верховна Рада України постановляє: утворити, в т. ч. Бериславський р-н (з адміністративним центром у м. Бериславі) у складі територій Бериславської міської, Борозенської сільської, Великоолександрівської селищної, Високопільської селищної, Калинівської селищної, Кочубеївської сільської, Милівської сільської, Нововоронцовської селищної, Новоолександрівської сільської, Новорайської сільської, Тягинської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Гуржій Олександр Іванович. Історія козацтва: держава – військо – битви / О. І. Гуржій, Т. В. Чухліб ; іл. тексту О. І. Гуржій. – Київ : Арій, 2015. – 462, [1] с.
Про похід козацьких полків з Лівобережної та Правобережної України на турецьку фортецю Кизикермен (нині – територія м. Берислава) у 1690 р., с. 276.
Кабачій Роман. Вигнані на степи : повернення іст. пам’яті про українців Закерзоння : депортація українців із Польщі на Південь України в 1944-1946 рр. / Роман Кабачій ; авт. передм. Вікторія Поліненко ; наук. ред. Катерина Липа ; коректорка Наталя Петринська ; Укр. культур. фонд. – Київ : Люта справа, 2019. – 621, [2] с.
Відомості про м. Берислав, с. 415.
Орлова Зоря Соломонівна. З історії морехідної освіти на Херсонщині (кінець XIX – початок XX ст.) : огляд фондів №№18, 190, 213 / Зоря Орлова ; упоряд. О. І. Стукалова ; Держ. архів Херсон. обл. – Херсон : Айлант, 2012. – 35 с. – (Бібліотечка архіву).
Огляд, в т. ч. фонду №18 “Бериславська двокласна морехідна школа”, який зберігається у Державному архіві Херсонської області.
Берислав // Малі міста України. Херсонська область : бібліогр. покажч. – Київ, 2017. – С. 9-32 : іл.
Берислав – місто Херсонської області, райцентр // Енциклопедія сучасної України. – Київ, 2011. – Т. 12. – С. 237-238.
Петролюк Юрій Петрович. З історії Свято-Введенського храму міста Берислава / Юрій Петрович Петролюк // Минуле і сучасність: Таврія. Херсонщина. Каховка : зб. матеріалів II Всеукр. наук.-практ. краєзнав. конф. з міжнар. участю, 14-15 верес. 2017 р., [м. Каховка]. – Каховка ; Херсон, 2017. – С. 51-52.
Батурін Олег. Реорганізували лікарню / Олег Батурін // Новий день. – 2019. – 11 верес. (№37). – С. 6.
Про реорганізацію комунальної установи “Бериславська центральна районна лікарня” шляхом перетворення на комунальне некомерційне підприємство “Бериславська центральна районна лікарня”.
Берислав став пунктом арткаравану “Чумацький шлях” // Маяк. – 2021. – 3 верес. (№35).
Відомості про етнофестиваль в рамках київського проєкту “Шлях/Yol”, присвяченого культурі кримських татар.
В Бериславе открыли памятник киборгу // Гривна. – 2019. – 24 квіт. (№17). – С. 19.
Повідомляється про відкриття пам’ятного знаку на честь учасника антитерористичної операції на Сході України С. В. Кочемазова.
Дем’янова К. Берислав перший в області втілює відразу два екологічні проєкти / К. Дем’янова // Маяк. – 2021. – 24 верес. (№38).
Публікація про презентацію проєкту “Відродимо Берислав разом”, розробником якого є громадська організація “Відродження Берислава”. Завдання проєкту – відновлення каналізаційної системи та очисних споруд, будівництво доріг та комплексу з сортування сміття.
Дем’янова К. Бериславський зерновий термінал: місце зберігання змінити не можна / К. Дем’янова // Маяк. – 2017. – 22 лип. (№29).
Дем’янова К. Енергія жінок – м’яка сила, що може все / К. Дем’янова // Маяк. – 2021. – 17 верес. (№37).
Про I Міжнародний жіночий форум “Консолідація жінок для реалізації масштабних проєктів”, який відбувся у м. Бериславі. Головна мета заходу – обговорення успішного досвіду розвитку жіночого підприємництва, об’єднання активних жінок бізнесу, політики та соціальної сфери для налагодження тісної співпраці та обміну досвідом.
Дем’янова К. На Бериславському машинобудівному заводі багато зроблено, та ще більше в планах на майбутнє / К. Дем’янова // Маяк. – 2020. – 25 верес. (№39).
Дем’янова К. На Бериславському машинобудівному заводі освоїли виробництво нової продукції / К. Дем’янова // Маяк. – 2019. – 11 жовт. (№41).
Описується робота нової дільниці з випуску великих зубчастих коліс і зубчастих вінців для тепловозів, електровозів і моторвагонного рухомого складу.
Дем’янова К. Освітній форум пройшов атмосферно, змістовно, перспективно / К. Дем’янова // Маяк. – 2021. – 27 серп. (№34).
Відомості про захід, який відбувся у приміщенні Центру культури та дозвілля ім. Тараса Шевченка м. Берислава.
Дем’янова К. Писалась слава Берислава у лагіднім промінні “Маяка” / К. Дем’янова, О. Іванчук // Маяк. – 2019. – 4 січ. (№1). – С. 4.
Сторінки історії районної газети.
Дем’янова К. У Бериславі запрацював мамограф / К. Дем’янова // Маяк. – 2021. – 28 трав. (№21).
Інформація про відкриття кабінету мамографії в Центральній районній лікарні.
Директор педколеджу Андрій Костюк про підготовку майбутніх вчителів / записав О. Іванчук // Маяк. – 2021. – 19 лют. (№7).
Інтерв’ю з керівником Бериславського фахового педагогічного коледжу ім. В. Ф. Беньковського.
Дідик О. Визволення Берислава / О. Дідик // Маяк. – 2020. – 20 берез. (№12).
Висвітлюються події 1943-1944 рр.
Дідик О. Скільки років Бериславу? / О. Дідик // Маяк. – 2018. – 17 листоп. (№46). – С. 3.
З історії заснування міста.
Іванчук О. Бериславські вартові миру, волі й незалежності / О. Іванчук // Маяк. – 2021. – 5 лют. (№5).
Інформація про Д. Індіченка та В. Лі, учасників антитерористичної операції на Сході України з районного центру.
Іванчук О. Бериславські медики на передовій боротьби з COVID-19 / О. Іванчук // Маяк. – 2021. – 4 черв. (№22).
У статті розповідається про роботу інфекційного та реанімаційного відділень Центральної районної лікарні.
Іванчук О. 9 серпня – День працівників ветеринарної медицини / О. Іванчук // Маяк. – 2020. – 7 серп. (№32).
Автор розповідає про роботу Бериславської районної державної лікарні ветеринарної медицини.
Іванчук О. Рятують людське життя та допомагають з’явитись новому / О. Іванчук // Маяк. – 2021. – 11 черв. (№23).
Стаття про роботу хірургічного та акушерсько-гінекологічного відділень Бериславської центральної районної лікарні.
Кічич Іван. Вшанували пам’ять “кіборга” / Іван Кічич // Новий день. – 2019. – 1 трав. (№18). – С. 3.
Повідомляється про відкриття в м. Бериславі пам’ятного знаку на честь учасника антитерористичної операції на Сході України С. В. Кочемазова.
Корибут С. Історія Бериславської загальноосвітньої школи №1 у постатях / С. Корибут, Л. Черняк // Маяк. – 2017. – 21 жовт. (№42).
До 80-річчя з часу заснування навчального закладу.
Лікарі Херсонщини отримали державні відзнаки // Гривна. – 2020. – 24 черв. (№26). – С. 10.
Про нагородження орденом “За заслуги” III ступеня С. С. Кардави – головного лікаря Бериславської центральної районної лікарні.
На Херсонщині розпочали підготовку військових фельдшерів // Вісті. – 2019. – 12 верес. (№37).
Відомості про відкриття нової спеціалізації “Лікувальна справа (Військовий фельдшер)” на базі Бериславського медичного коледжу.
Найдьонова О. Голокост на Бериславщині: без права на забуття / О. Найдьонова // Маяк. – 2019. – 25 січ. (№4).
Спогади уродженки м. Берислава Т. М. Котлярової, якій вдалося вижити в період масового знищення євреїв.
Паталах Олексій Юрійович. Берислав – столиця Рейдготланда / Олексій Паталах // Новий день. – 2017. – 29 берез. (№14). – С. 18.
Висвітлюються події, які відбувалися у III-VI ст. н. е. на території готського міста Данпарстадір.
Пітоєв Олександр. Нові окружні прокуратури / Олександр Пітоєв // Новий день. – 2021. – 17 берез. (№11). – С. 2.
Автор повідомляє про відкриття, в т. ч. Бериславської окружної прокуратури.
Пітоєв Олександр. У Бериславі відкрили сонячну електростанцію / Олександр Пітоєв // Новий день. – 2018. – 31 січ. (№5). – С. 2.
Про фотоелектричну сонячну електростанцію “Таванська-2”.
Реуцький Іван. Кличе щедрий до життя / Іван Реуцький // Вісн. Олешшя. – 2019. – 11 квіт. (№29/30).
Розглядається туристична привабливість м. Берислава.
Скоріненко Ю. Берислав мого дитинства / Ю. Скоріненко // Маяк. – 2018. – 7 лип. (№27). – С. 5 : фот.
З історії районного центру.
Скоріненко Ю. Відпочинок і розваги бериславців у минулому / Ю. Скоріненко // Маяк. – 2021. – 19 берез. (№11).
Публікація про культурне життя мешканців м. Берислава у XX ст.
Сучасна стоматологія в Бериславі // Маяк. – 2017. – 10 черв. (№23).
Тертичний Дмитро. Нашому з Вами “Маяку” – 88 / Дмитро Тертичний // Маяк. – 2020. – 10 січ. (№2).
Історія та сучасність районної газети.
Тертичний Дмитро. Олексій Войчек свого слова дотримав / Д. Тертичний // Маяк. – 2019. – 25 жовт. (№43).
Інформація про відкриття у м. Бериславі пам’ятного знаку співробітникам органів внутрішніх справ, загиблим при виконанні службових обов’язків.
У Бериславі урочисто відкрили пам’ятник протитанковим “їжакам” // Маяк. – 2014. – 15 берез. (№11).
Яновський Сергій. Додалося пам’яток архітектури / Сергій Яновський // Голос України. – 2021. – 3 лют. (№19). – С. 6.
Про надання охоронного статусу 73 об’єктам Херсонщини, 5 з них розташовані у м. Бериславі.
Яновський Сергій. З’явився освітній холдинг / Сергій Яновський // Голос України. – 2019. – 16 січ. (№9). – С. 6.
Повідомляється про приєднання Бериславського педагогічного коледжу та Генічеського медичного училища до Херсонського державного університету з утворенням на його базі відповідних відокремлених структурних підрозділів.
Яновський Сергій. Штучні нирки відтепер є і в райлікарні / Сергій Яновський // Голос України. – 2021. – 9 черв. (№107). – С. 11.
Автор інформує про відкриття Центру нефрології, гемодіалізу та перитонеального діалізу на базі Бериславської центральної районної лікарні.
Художній твір про місто
Дідик Стефанія. Пророцтво Змії / Стефанія Дідик // Маяк. – 2018. – 6 жовт. (№40). – С. 5.
Легенда про штурм турецької фортеці Кизикермен (нині – м. Берислав).