Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

1 січня

1 січня

БРАТАН МИКОЛА ІВАНОВИЧ
[1935-2010], поет, заслужений діяч мистецтв України
(До 80-річчя від дня народження)

Братан Микола Іванович народився у с. Семенівці Каховського району у родині сільського механізатора. Після закінчення Бериславського педагогічного училища та згодом філологічного факультету Одеського державного університету працював у районних газетах, в обласній телестудії (тепер ХОДТРК).
М.І. Братан як письменник дебютував у 1961 році збіркою віршів «Смаглява Таврія».
Він автор близько 100 книг віршів, художньої прози, драматичних творів, численних літературно-критичних статей, присвячених творчому доробку сучасних письменників, а також виставам різних театральних колективів. Життю і творчості Олеся Гончара присвятив нарис «Сила любові».
Творчість Миколи Братана різноманітна за тематикою та формою. Вражає жанрове розмаїття: вірші, сонети, оповідання, повісті, романи, драматичні поеми, експромти, літературознавчі та дитячі твори, пісні, переклади.
У своїх творах митець оспівує людей смаглявої Таврії, їхню хліборобську працю та найвищі моральні закони, які хвилюють читачів. Його вірші сповнені напруженого драматизму, що виникає від гострого прагнення гармонії в світі, у нашому суспільстві, у взаєминах поміж людьми.  Виходець із хліборобського роду, письменник добре знав життя селянства з його одвічними турботами, радощами і тривогами. І не дивно, що в більшості його творів відображено життя села двадцятого століття, свідком якого він був, і не простого сьогодення, а життя за часів незалежності України.

Хліборобська рідня, степові мої люди!
Ці привітні слова я не з дому припас –
Серед поля вдихнув з вітровієм у груди,
Виткав пісню із них у дорозі до вас.
«У дорозі до вас»

Микола Братан писав віршовані твори для дітей і про дітей. Дитячій аудиторії присвячені дотепні, щиросердечні і доступні дитячому світосприйняттю поезії збірок «Слон на стадіоні», «Равлик на пляжі», «Парасолька йде по місту», «Пригоди живої природи»...
Багато віршів поета покладено на музику відомими композиторами і які стали улюбленими піснями заслужених і народних артистів України: Наталі Лелеко, Харіса Ширінського, Віктора Гурби; Михайла Варгуна (керівника фольк-гурту «Свічадо»); співаків Івана Бурлаки, Олени Лютої; аматорських ансамблів, фольклорних колективів…
Лауреат премії ім. А. Малишка М.І Братан, за словами відомого українського письменника Л.П. Куліша, «вперто, твердо і надійно ввійшов в українську літературу. Перші віршовані твори засвідчували, що їх автор неординарний, непересічний поет, щиро закоханий в навколишнє життя з його радощами і прикрощами, болями й надіями... І в кожному творі гранично окреслювалась любов до степових людей, серед яких народився і виріс, творчо змужнів письменник. А ще характерною ознакою поетичних і прозових творів митця є колоритне, своєрідне, незашмуляне слово...».
Перекладацька робота – це ще один різновид літературної творчості М.І. Братана, який уособлював Таврію для письменників України, Білорусі, Росії, Дагестану, Узбекистану. Він переклав українською мовою антології поезій карачаєво-черкеських, чеченських та інгуських авторів, вірші з російської та білоруської мов, збірки єврейських, болгарських та угорських поетів. Видав книгу поетичних перекладів «Гостина» (2003 р.).
У експромтному доробку поета – політика і буденні справи, література, природа і спорт, реалії сьогоднішнього дня, сотні посвят державним урядовцям різних рангів, відомим землякам, друзям, знайомим, людям різних професій.

Людей не густо в магазинах.
І ті здебільшого смутні.
Догнали закордон – по цінах.
Догнати б ще – по зарплатні!

Микола Іванович Братан до останніх днів свого життя займався громадською діяльністю, активно популяризував рідну мову і культуру; очолював місцевий осередок Всеукраїнського товариства імені Тараса Шевченка. Поет – делегат з’їздів  СП СРСР та з’їздів СПУ, у 1971-2006 роках – голова Херсонської організації Національної спілки письменників України, нагороджений орденом «Знак пошани». У 2004 році йому присвоєно почесне звання «Заслужений діяч мистецтв України».
Мешканці Херсонщини свято шанують пам'ять відомого українського письменника, поета-пісняра, літературознавця, драматурга Миколи Івановича Братана. Йому встановлено меморіальні дошки у м. Херсоні (пр. Ушакова, 16) та на будівлях Каховської районної об’єднаної бібліотеки і навчально-виховного комплексу с. Семенівки Каховського району, його ім’я  присвоєне Каховській районній об’єднаній бібліотеці.

Життя й насправді –
наче зірки спалах,
Як і в поета
творчості вогонь:
Здається, вчора
в школах виступали.
Сьогодні ж бо
вшановуєм його.
Мій старший друже,
той вогонь палає
В книжках поезій,
прози і в піснях.
Меморіальна дошка
нагадає
Про твій життєвий,
творчо плідний шлях ...

Мелещенко В.М.

До 80-річчя від дня народження М.І. Братана Херсонською обласною універсальною науковою бібліотекою ім. Олеся Гончара підготовлено і видано бібліографічні покажчики (нижче наведені), в яких вичерпно представлені твори та література про відомого українського митця. Саме тому список літератури не включено.

Микола Братан: «Я зроду – віть сільського люду...» : біобібліогр. покажч. / ОУНБ ім. Олеся Гончара; уклад. Г.П. Мокрицька; вступ. сл. В.С. Загороднюка; відп. ред. Л.І. Зелена. – Херсон, 2014. – 240 с.: фот. – До 80-річчя від дня народження.

«Я без пісні і дня не прожив…» : бібліогр. покажч. / ОУНБ ім Олеся Гончара; уклад. Т.Л. Краснолуцька; вступ. сл. В.Д. Гребенюка; ред. Л.І.Зелена. – Херсон, 2014. – 115 c. : фот.

Calendar

      1
2 3 45 6 78
910 11 12 13 14 15
16 17 18 19202122
23 24 25 26 27 28 29
3031