Заводной апельсин
Берджесс Энтони (псевд. Джозеф Келл)
В44557
84(0)6я43
Б 48
84(0)6я43
Б 48
Берджесс Энтони.
Заводной апельсин/ сост. Ю. П. Тюрин
- М. : Патриот, 1993. - 381 с., ISBN 5-7030-0668-6
Аннотация библиотекаря:
Вперше я познайомилася з химерним світом роману «Механічний апельсин» (в оригіналі «A Clockwork Orange») на сторінках журналу іноземної літератури Всесвіт. Твір написаний у 1962, в його основу увійшли трагічні події із життя письменника та його дружини.Автор занурює читача у похмурий світ антиутопії. Твір написаний від першої особи, у центрі сюжету перед нами постає 15-річний Алекс, жорстокий та цинічний підліток, ватажок невеликої вуличної банди. Таке життя в решті решт приводить нашого героя на лаву підсудних. Спочатку він потрапляє до в’язниці, але в обмін на амністію йому пропонують експериментальне «лікування». Експерименти, через які проходить Алекс доволі жорстокі, але все ж таки вони дають бажаний для суспільства результат, при цьому сам герой стає слабким та не може вести звичне для будь-якої людини життя. Читач мимоволі задає собі риторичне питання, що гірше - ті жахливі вчинки, які вчинив протагоніст чи те, що робить система з такими як він, чи можливі інші варіанти боротьби з підлітковою злочинністю, і взагалі, що гуманно, а що ні?
Роман має 2 абсолютно різних закінчення – існують так звані «британська» та «американська» версії. Звісно, «Механічний апельсин» слід сприймати не тільки як розповідь про життя окремо взятого хлопця. Події та ситуації, у які потрапляє Алекс можна сміливо масштабувати на будь-яке суспільство, в якому панує соціальна нерівність, злочинність, невігласи й популісти серед можновладців, лицемірство та святенництво.
Роман «Механічний апельсин» (у російському перекладі «Заводной апельсин») був неодноразово екранізований, найбільше глядачів та кінокритиків вразила екранізація режисера Стенлі Кубрика.