Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Свято української книги – у Херсоні відбувся ІІ Південний фестиваль книги і читання «Книжковий Миколай»

This material is in Ukrainian

18.12.2017 11:14

Для Херсонщини вже стало традицією наприкінці року вітати на своїй землі відомих письменників зі всієї України. 15-17 грудня 2017 року, напередодні святкування Дня Святого Миколая Чудотворця, у м. Херсоні проходив ІІ Південний фестиваль книги і читання «Книжковий Миколай». Метою фестивалю є привернення уваги до книги, надання можливості дізнатися про книжкову продукцію українських видавництв, поспілкуватися з авторами, отримати автограф улюбленого письменника, придбати книгу, яка може стати найкращим подарунком для дітей та дорослих.

Урочисте відкриття фестивалю відбулося у приміщенні ККЗ «Ювілейний» 15 грудня о 12.00. З привітальним словом на святкову сцену вийшов Голова Херсонської обласної державної адміністрації – А. Гордєєв. Керівник області наголосив на важливості читання як для дітей, так і для дорослих, а також закликав усіх дарувати своїм дітям саме книжки. Далі присутніх привітала в. о. заступника міського голови, начальник управління соціальної політики Херсонської обласної ради О. Рузгіс: «Ніколи не прощайтеся з книгою, але відкривайте нові враження, які вона приносить». Звернулася до присутніх та привітала з відкриттям фестивалю його організатор – начальник Департаменту культури, туризму та курортів ОДА С. Думинська. Вона подякувала гостям та учасникам фестивалю за любов до книги і прихильність до читачів Херсонщини.

Ну і яке ж урочисте свято без його винуватця? Зі сцени з благословеннями та щирими вітаннями до гостей свята звернувся сам Книжковий Миколай.

Після урочистого відкриття на гостей фестивалю чекала насичена програма. Херсонці та гості міста мали змогу відвідати автограф-сесію у форматі ток-шоу з нашими земляками, переможцями конкурсів «Гранослов» (Юлією Чернієнко) та «Коронація слова – 2017» (Віктором Михайловим). У залі книжкову продукцію презентували гості з Тернополя, Львова та Херсона. Вони представляли літературу для дітей та підлітків від провідних українських видавництв, і кожен бажаючий мав змогу придбати книжку. Паралельно з цим свої твори презентували письменники, які із задоволенням спілкувалися з читачами та роздавали автографи. Гостей заходу закликали взяти участь у благодійній акції «Подаруй книгу дітям кримських політв’язнів». А родзинкою заходу стали виступи творчих колективів, конкурси з подарунками для дітей, майстер-класи від майстрів обласного центру народної творчості, які радували гостей не лише у день відкриття, але й протягом усього фестивалю.

Звісно, наша книгозбірня не могла залишитися осторонь такої важливої для Херсонщини події. Адже Гончарівка завжди підтримує заходи, спрямовані на популяризацію книги та читання. Саме тому на базі бібліотеки 16 грудня відбулися творчі зустрічі з письменниками.

Вже о 10.00 користувачі книгозбірні мали змогу поспілкуватися з Тетяною Грунською – прозаїком та художницею, автором збірок новел, повістей та романів. Завдяки народницькому стилю, який обрала авторка, послуговуючись усіма прошарками української лексики, не оминаючи діалектизмів, вона підтримує своїх героїв – звичайних людей, які можуть бути вашими сусідами, знайомими, приятелями. Письменниця презентувала свої твори, героїні яких – прості жінки. У своїх книгах авторка торкається тем кохання, стосунків між чоловіком та жінкою. Т. Грунська зачитала уривки зі свого роману «Кохання по-чоловічому», який дуже зацікавив присутніх. Так як герої творів письменниці прості люди, книги сповнені життєвих ситуацій, що описані з великою долею гумору. Крім письменницького таланту, Тетяна має неабиякий художній хист, а малюнки авторки навіть прикрашають обкладинки деяких її книжок. До речі, ознайомитися із творчістю Тетяни Грунської можна, відвідавши Гончарівку, адже у фондах бібліотеки наявні видання її книг.

Об 11.00 та о 15.00 у Залі каталогів відбувалося справжнє свято української пісні, музики та поезії. До книгозбірні двічі завітала Юлія Качула – українська співачка, автор пісень, журналістка, перекладач, громадський діяч, автор проекту «Слухай українською!». Юлія з великим трепетом ставиться до української мови та пісні. Бард приїхала на фестиваль з Криму, вона дуже болісно переживає окупацію своєї батьківщини, навіть виконала власну пісню «Зима», в якій висловила увесь жаль з цього приводу. Загалом Юлія презентувала авторські пісні та відомі музичні хіти, які самостійно переклала українською мовою. Треба зазначити, що Юлії вдалося налагодити діалог із публікою – жоден не всидів на місці, адже пісні дівчини піднімають настрій, змушують замислитися та пережити разом з автором її сум, радість, захоплення. А щодо нашого міста, співачка зазначила: «Я відчуваю, що Херсон – українське місто, яке буде стояти стіною за незалежність нашої країни». Обидві зустрічі зібрали чимало гостей – шанувальників мелодійної української пісні.

Об 11.30 відділ мистецтв зустрів Остапа Осмира – письменника, публіциста, дослідника Голодомору в Україні, автора творів «Томира», «Магура», «Скит. Іду на ви», «Невловимий лев» та ін. Письменник спеціалізується на написанні творів, сповнених достовірних історичних фактів. Під час зустрічі автор наголосив на тому, що зараз займається написанням великого історичного дослідження, яке стосується основ філософського світотворення Григорія Сковороди. До речі, Остап Осмир тепло ставиться до Херсонщини. Під час екскурсії бібліотекою він милувався краєвидами Дніпра та плавнів, а також зізнався, що в дитинстві багато часу проводив біля херсонських степів, які мали вплив на його особистість та творчість. Ще письменник зауважив, що головна героїня його твору «Батар» – херсонська дівчина.

О 14.00 у відділі мистецтв відбулася зустріч з двома особистостями. Присутні познайомилися з етнологом і педагогом, відомою львівською поетесою, авторкою наукових досліджень, членом Національної спілки письменників України, засновницею авторської українознавчої школи – Марією Чумарною, та українським скульптором, художником-керамістом, членом Національної спілки художників України, прозаїком, авторкою книжок «Іногда», «Кольорові оповідки» – Катериною Немирою.

Марія Чумарна зробила огляд своїх дослідницьких робіт, у яких вона розглядає зв’язок рідної мови з геном людини, вивчає історію вишивки та досліджує вишивку як цілу науку. Авторка вивчає мову на прикладі казок, досліджуючи їх історію і походження. Присутніх дуже зацікавила робота письменниці «Королівство мови», в якій вона розшифровує закодовані українські слова, що несуть у собі певний ключ до розуміння важливості рідного слова. Також авторка торкнулася теми знаків та символів, бо всі вони мають свій відбиток на енергетиці людини. Наприклад, зазначила, що тату – енергетичний символ, який, коли ви наносите його на тіло, створюється на рівні Всесвіту. І навіть якщо ви виведете татуювання, його енергія назавжди залишиться у тілі. Тому необхідно відповідально ставитися до вибору тату. Видання Марії Чумарної ви знайдете у фондах книгозбірні.

Далі гості поспілкувалися з Катериною Немирою, яка нещодавно дебютувала як письменниця. Вона познайомила гостей зі своїми творами – «Іногда», «Збірка кольорових оповідей». До речі, одна з героїнь твору «Іногда» родом з Херсона. Катерина, так само як і Марія, наголосила, що кожному необхідно берегти та примножувати генетичну красу, а це можливо лише у тому випадку, якщо ми не будемо забувати свою рідну мову – таку яскраву, багату та мелодійну. Наше місто справило дуже приємне враження на гостей, тому письменниці побажали херсонцям залишатися такими світлими та добрими, якими вони є сьогодні.

Паралельно, з 14.00, відвідувачі книгозбірні мали змогу поспілкуватися з Наталією Чернишенко. Наталія – херсонська письменниця, член Національної спілки письменників України. Вона – автор життєвої прози, позитивна, талановита та неординарна особистість зі своїм стилем письма та баченням сучасних життєвих проблем, жіночих доль. Її дебютом стала книга «Семь секретов личного счастья», а на сьогоднішній день на рахунку письменниці 15 книжок. На літературному чаюванні у відділі краєзнавства авторка розповіла про новий роман «Наперекір долі», який тільки-но готується до друку.

О 15.00 ми поспілкувалися з молодим письменником Тарасом Микітчаком – прозаїком, лауреатом літературного конкурсу «Коронація слова» за роман «Долина Єдиної Дороги» (2007). Працює в жанрі фентезі, пише книги переважно для дітей. Письменник поділився з присутніми спогадами про початок своєї письменницької кар’єри та презентував дві книжки – «Джмеленя та канікульне озеро» і «Джмеленя та володарка злиднів». Автор розповів про історію створення творів та познайомив учасників зустрічі з головними героями книжок. Окрім письменницького хисту, Т. Микітчак має талант художника, тому авторські художні твори прикрашають сторінки його книжок. А на завершення зустрічі письменник поділився своїми творчими планами та продемонстрував авторський мультфільм для дітей про Святого Миколая.

Цього ж дня з 14.30 до 16.30 бібліотекарі Гончарівки у ККЗ «Ювілейний» провели зустрічі та автограф-сесії з двома особистостями:

Володимиром Чернишенком – українським перекладачем прози і віршів з англійської. Зустріч з Володимиром складалася з двох частин. У першій ми дізналися про початок творчої діяльності автора. За його словами, ще у дитинстві він пробував перекладати поезії з англійської на українську, навіть сам писав вірші. Але з часом зрозумів – у житті можна досягти бажаних результатів, якщо робити справу, яка викликає задоволення. Так Володимир став дослідником творчості Кіплінга. І під час другої частини зустрічі автор презентував свої дослідницькі роботи про життя і творчість цього дитячого письменника. Зараз Володимир займається перекладами творів Кіплінга з англійської на українську.

Наступна зустріч познайомила нас з неординарною особистістю – Богданом Сидораком. Богдан – учасник Революції Гідності у м. Моршин та м. Київ, упорядник народного співанка «І у вас, і у нас хай буде гаразд!», популяризатор журналу «Регіон бандерівський», член товариства «Просвіта», член громадської організації «Клуб мандрівників Прикарпаття», ініціатор відкриття туристичного маршруту «Горами нашої слави». Учасник фестивалю презентував збірку співанок та розповів про історію її створення. Упорядник поділився з присутніми спогадами про те, як збиралися пісні, визначалися автори пісенних творів. Автор не просто зачитував твори зі співанка, він їх проспівував, тому всі присутні мали змогу відчути всю мелодійність та красномовність народних пісень. А для того, щоб розвеселити публіку, Б. Сидорак запропонував заспівати колядки та поводити гаївки – народний танок, який виконують парубки і дівчата, взявшись за руки та співаючи пісні.

Загалом до свята книги та письменства долучилися користувачі та працівники книгозбірні, активісти та громадські діячі, херсонські письменники та поети, усі, кому небайдужа доля сучасної української літератури. На згадку про зустрічі кожен мав змогу придбати книжки авторів з автографами.

Закриття ІІ Південного фестивалю книги і читання «Книжковий Миколай» відбулося у ККЗ «Ювілейний» 17 грудня. Перед урочистим закриттям гості фестивалю відвідали церемонію нагородження переможців конкурсу, який організувала Гончарівка, – «Спробуй себе у ролі бук-тьюбера». Спочатку присутнім продемонстрували уривок ролику одного з переможців. Потім відзнаки та подарунки від бібліотеки за перемогу в конкурсі вручила в. о. генерального директора Комунального закладу «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара» Херсонської обласної ради Коротун Надія Іванівна. Журі визначило трьох переможниць: Алісу Тютюнникову, Лілію Віжічаніну, Владиславу Дяченко.

Ми впевнені, що гості заходів, які були організовані в рамках фестивалю, залишилися задоволеними від спілкування з неординарними та талановитими особистостями. Фестиваль подарував величезний заряд позитивної енергетики, яку привезли з собою дивовижні учасники, дозволив насолодитися звучанням справжнього українського слова, доторкнутися до прекрасного – наймелодійнішої української пісні. У свою чергу Гончарівка дякує всім, хто взяв участь у зустрічах. Маємо сподівання, що Південний фестиваль книги і читання «Книжковий Миколай» і наступного року відкриє двері у світ українського письменства та познайомить херсонських читачів з ще більшою кількістю сучасних письменників та осіб, які творять українську культуру.

Calendar

     1 23
45 6 78 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27282930