Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Хай усміхнеться вам доля з неба і землі!

12.01.2017 11:39

Різдво в нашій країні завжди було прийнято зустрічати особливим чином, дотримуючись безлічі звичаїв і традицій. А найулюбленіша традиція на Різдвяні свята – це співати колядки та щедрівки i отримувати за них подарунки. 

Аби коляда пройшла весело, колядники одягалися у костюми, досить незвичні для нас, сучасних українців. Наприклад, кожух, вигорнутий догори хутром, роги баранів або цапів… Нині можна не вдаватися до таких дивакуватих атрибутів, але причепуритися варто. Дівчата можуть вдягнути вінки зi стрічками, хлопцi – маски, зробити Різдвяну Зірку на палi. От тоді вже можна колядки та щедрівки співати й очікувати повні мішки цукерок та подарунків.

Саме таке чудове дійство відбулося сьогодні в Гончарівці, коли нас навідали славні гості. За ініціативою Херсонського обласного центру народної творчості (в.о. директора центру – В.В.Капелюшник), в бібліотеку завітали учасники фольк-гурту «Олешшя» (керівник – Антоніна Потужня). І не просто завітали, а прийшли з колядками та щедрівками, красиві й усміхнені, гарно одягнуті та ще й з чудовими голосами. Пощастило! Для читачів й працівників книгозбірні гості виконали традиційні колядки та щедрівки, сказали добрі слова і побажання. А за це – отримали від бібліотекарів невеличкі подарунки.

Колядування – головна подія цього свята – має свою давню історію, коріння якої сягає ще арійських часів. Із появою християнської релігії обряд колядування був приурочений до Різдва Христового, і в колядках з’явились біблійні і світські мотиви.
По всьому світу стала новина:
Діва Марія Сина народила.
Сіном притрусила, в яслах положила…
Дозволь Сину поклонитись…
Чудова традиція! Ми не уявляємо Новорічно-Різдвяних свят без щедрівок, колядок. І не біда, що багато хто не досить чітко бачить між ними різницю, бо в старовинних фольклорних записах між ними не проводили межі, адже функціональні, образні, формальні ознаки схожі. Пісня, яка в одному селі співається як колядка, в іншому може виконуватися як щедрівка під Новий рік. Десь на історичній Волині, наприклад, зовсім не колядують на Різдво, але щедрують під Новий рік за старим стилем, тому всі колядки під Новий рік звучать як щедрівки.
Отже,
миру вам!
Щоб вам вільно жилося!
Щоб ваші дні прийдешні ще більше розквітали!
Хай усміхнеться вам доля з неба і землі!

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 282930