Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Історія про відвагу та любов

05.04.2025 21:48

Війна породила феномен нової української літератури, яка осмислює, рефлексує та реалістично змальовує жорстку воєнну реальність. Тема війни росії проти України в сучасній літературі є не лише художнім відображенням реальності, але й глибоким духовним та моральним випробуванням для суспільства. Книги, що написали військові й цивільні, про російсько-українську війну почали формувати окрему нішу після 2014 року. Кращим твором 2019 року, за версією BBС, стала книга «Доця» Тамари Дуди*, більш відомої під псевдонімом Горіха Зерня. Тамара Горіха Зерня – українська перекладачка та волонтерка, яка з 2014 року активно допомагає у зоні АТО. Саме цей досвід став поштовхом до написання її дебютного роману «Доця», за який їй у 2022 році було присуджено Шевченківську премію.

«Доця» – це твір, який вражає. «Книга як дзеркало, дає можливість підсвітити темні плями і зазирнути у секретні місця. Зрозуміти і відчути на собі, як це – стати жителем окупованого Донецька влітку 2014-го, мішенню і легкою здобиччю», – говорить про роман авторка.

«Доця» – це книга про життя, хоча згадок про смерть на її сторінках значно більше, ніж про народження. «Доця» – це книга совісті. Це нагадування про те, що війна почалася значно раніше, ніж 24.02.2022 року.

У книзі немає випадковостей. Все продумано. Кожен епізод мав місце бути. Героїня не має імені. Це зроблено для того, щоб створити для читача ефект присутності. Авторка намагалася, щоб людина, яка читатиме, ставила себе на місце головної героїні, бачила ситуацію її очима. А ім’я відволікатиме. Тим не менше, за кожним героєм стоїть реальна людина.

Письменниця розповідає, що написати цей твір її спонукали страшні події на Сході країни, спровоковані і розпочаті москвою: «Я почала писати цю книгу, коли побачила, що наш ворог штампує книги про війну на Донбасі, виставляючи українців загарбниками, а себе – визволителями. Я зрозуміла, що ми повинні щось робити, ми не можемо чекати вічність, доки народиться новий український Ремарк. Ми повинні написати самі, тут і зараз».

Журналістка Тамара Дуда, яка взяла собі псевдонім Горіха Зерня, написала такий художній роман, який однозначно можна зарахувати до літератури факту. Це зрештою підтверджує і сама авторка: «Доця є документальною книгою настільки, наскільки можливо для художнього твору». «З головною героїнею я знайома давно, ще до війни. Вона була найбільш активною координаторкою волонтерської допомоги на Сході. До неї завжди можна було зателефонувати навіть вночі, сказати, що ми десь застрягли, вона завжди вміла зорієнтувати, направити, допомогти. Це був дуже важливий контакт в телефоні. На ґрунті отакої спільної роботи ми дуже потоваришували. Ми не стали подругами, але ми дуже поважаєм одна одну. В житті її звати Наталею. І от, коли я вирішила писати книгу, я звернулася до неї. Сказала, що хочу, щоб вона стала прототипом головної героїні. Вона не відмовила. Я приїхала до неї, у неї на той час жила вже у Львові. Ми з нею проговорили 4 години. Вона щедро поділилася своїм досвідом, своїми епізодами, які я вже вклала у книгу. Спілкувалася з біженцями, які виїхали з Донецька, з військовими».

Письменниця по-журналістськи зібрала факти від багатьох осіб, які щедро ділилися своїми історіями, а потім художньо їх оформила.

«Доця» – це розповідь про юну героїню, котра через життєві негаразди вимушена виїхати з Полісся на Донбас до бабусі (матері батька, який подався до Перемишля на заробітки). Головна героїня твору – Доця (або ж Ельф), жінка тридцяти років, яку так називають через її тендітність. У 17 років вона переїжджає на схід України, де знаходить справу свого життя: стає художницею по склу й засновницею невеличкої фірми з виготовлення ексклюзивних вітражів, мозаїк і люстр.

Розділи роману мають назви відповідно до матеріалу, з якого Доця робить свої вироби, – «Кришталь», «Смальта», «Патина», «Окалина», «Слюда».

У Донецьку, куди вона потрапила, розпочалася війна, агресором в якій став північний сусід України. Героїня збирає довкола себе різних людей і «переплавляє» їх на родину. В результаті вона обростає цілою супергеройською командою (від охоронця зі строкатою і кривавою біографією до технолога по металу в інвалідному візку). Коли починається окупація Донецька, всі вони стають групою опору на чолі з Доцею: травмований колишній шахтар, охоронець з мережею зв’язків серед криміналу, колишня рестораторка. Ця команда починає підгодовувати українську армію, вивозити з Донецька вразливих людей, тікати від переслідувань, перейматися через дружбу й кохання, подекуди героїчно жертвувати собою. Дівчина взялася допомагати армії як волонтерка, а потім пішла воювати, гуртуючи навколо себе українських патріотів Донбасу. За словами авторки, українцям тоді довелося жити, боротися і ризикувати життям у «зазомбованому» Донбасі: «Вони вірили у “Правий сектор”, бандерівців, чупакабру і десант марсіан. Києва нема, він лежить у руїнах. Американські диверсанти отруїли воду, і тому можна пити тільки бутильовану. Столична влада наказала підірвати шахти і затопити Донецьк. На Майдані спалили “наших ребят”, а беркутівцю викололи очі». Це дає підстави читачам віднайти в романі Тамари Горіха Зерня ознаки детективу, психологічного роману, а ще репортажу.

Загалом це роман про наше недалеке минуле й сучасне, про життєвий вибір, про життя в окупації й обрані людьми стратегії поведінки, а ще про волю до життя й боротьби, про турботу, як прояв сили, й про любов до своїх людей і своєї землі.

Почавши читати цей роман, ви не зможете зупинитися, він тримає в полоні й напрузі з першої до останньої сторінки, адже авторка дуже реалістично й майстерно описує героїв і ситуації, а ще в неї чудовий гумор. У вас буде відчуття присутності. Герої стануть вам рідними. Донбас, навіть, якщо ви там ніколи не були, буде відчуватися відкритою раною із пульсацією крові.

Попри тригерність теми твору, роман «Доця» Тамари Горіха Зерня не вганяє в депресію, а дарує надію, яка так зараз необхідна. Ця книга назавжди змінила того, хто її написав, і змінить кожного, хто її прочитає.

______________________________________________________________________________________________________________

* Горіха Зерня Тамара. Доця: роман / Т. Горіха Зерня. – Київ: Білка, 2019. – 288 с. – ISBN 978-617-779-20-92.

 

Джерела:

 

  1. Береза Алена. Анастасія Федченко: «Під час війни просто треба жити» [Електронний ресурс] / Алена Береза // Медіаграмотність у регіонах України : [вебсайт]. Електрон. дані. – Режим доступу : https://milukraine.net/2023/10/vonu_peremoglu_khm/.   Назва з екрана. – Дата публікації : 06.10.2023. – Дата перегляду : 03.04.2025.
  2. «Доця» – книга, яка назавжди змінить кожного, хто її прочитає [Електронний ресурс] // Армія FM : [вебсайт]. Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.armyfm.com.ua/docya---kniga-yaka-nazavzhdi-zminit-kozhnogo-hto-ii-prochitaye/.   Назва з екрана. – Дата публікації : 31.07.2019. – Дата перегляду : 03.04.2025.
  3. «Доця»: пригодницький роман про війну, який «проситься» в серіал [Електронний ресурс] // TEXTY.ORG.UA : [незалежне інтернет-видання]. Електрон. дані. – Режим доступу :https://texty.org.ua/articles/99927/Doca_prygodnyckyj_roman_pro_vijnu_jakyj_prosytsa-99927/.   Назва з екрана. – Дата публікації : 17.02.2020. – Дата перегляду : 04.04.2025.
  4. Куренная Дар'я. «Ми з моєю героїнею свідомо переїхали в Донецьк», – авторка книги року ВВС Тамара Горіха Зерня [Електронний ресурс] / Дар'я Куренная // Радіо Свобода : [вебсайт]. Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.radiosvoboda.org/a/30324618.html.   Назва з екрана. – Дата публікації : 23.12.2019. – Дата перегляду : 04.04.2025.
  5. Рекун Ксенія. Що почитати? Тамара Горіха Зерня «Доця» [Електронний ресурс] / Ксенія Рекун // Суспільне Чернігов : [вебсайт]. Електрон. дані. – Режим доступу : https://suspilne.media/chernihiv/437451-so-pocitati-tamara-goriha-zerna-doca/.   Назва з екрана. – Дата публікації : 08.04.2023. – Дата перегляду : 04.04.2025.
  6. Степан Мігус. «Доця» – історія про безумовну відвагу та любов [Електронний ресурс] / Мігус Степан // Наше слово : [інтернет-газета для українців у Польщі]. Електрон. дані. – Режим доступу : https://nasze-slowo.pl/doczya-istoriya-pro-bezumovnu-vidvagu-ta-lyubov-do-ukrayiny/.   Назва з екрана. – Дата публікації : 25.06.2020. – Дата перегляду : 04.04.2025.
  7. Тамара Горіха Зерня: «На війні виточується межа між світами» [Електронний ресурс] // Суспільне Чернігов : [вебсайт]. Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.bbc.com/ukrainian/features-50895657.   Назва з екрана. – Дата публікації : 23.12.2019. – Дата перегляду : 04.04.2025.

 

Підготувала Рита Мироненко

Календар подій

  1 2 3 4 5 6
7 8910111213
14151617181920
21222324252627
282930