Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Популяризація видань в бібліотеках

Меню розділу
Популяризація видань в бібліотеках
 
Оформлення візуального ряду бібліотеки
 
           У бібліотеках Приокської ЦБС (м. Нижній Новгород, Росія) накопичено деякий досвід оформлення книжкових виставок.
       Всупереч прямолінійному оформленню візуального середовища виставки бібліотекарі використовують нахилення та перпендикулярне розташування заголовків, цитат та ілюстративного матеріалу, що робить їх візуально менш одноманітними, більш цікавими для користувачів бібліотеки.
          Перевага надається об’ємній організації візуального середовища. Ось деякі прийоми.
1. Наскрізні обойми (цитатні, образотворчі, портретні, фотоатрибутні) виявляють собою ланцюжок тематичного матеріалу, змонтованого за допомогою вузьких паперових смуг по краях. Інший елемент – розрізана ілюстрація, частини якої можуть бути зміщені, аби підкреслити об’єм. Ефекти просвічування, вітражності при оформленні зроблять більш живим візуальне середовище виставки.
2. Об’ємні носії інформації у вигляді зклеєних кубів, паралелепіпедів, куль, конусів, пірамід, циліндрів, на яких на різних рівнях та планах можна закріпити цитати, ілюстрації, портрети.
3. Підвісні цитати-стандарти (на нитках чи стрічках), оправлені у витончені рамки, створять враження легкості та руху всієї експозиції.
4. Атрибутні ряди – дублювання вміщених на виставці предметів їхнім зображенням (наприклад, гусине перо у чорнильниці та його графічне зображення) чи зображення предметів у різних масштабах та ракурсах.
5. Фігурне розміщення книжкового та образотворчого матеріалу-розташовані у вигляді віяла, гармошки, дуги, виступами та ін.
        Заголовки та цитати бібліотеки оформлюють нетрадиційно, використовуючи у різноманітних сполученнях форми сувій, овалів, розкритих книг. В деяких випадках можна фігурно обрізати краї цитати, що у сполученні з кольоровим фоном може викликати незвичний зоровий ефект.
        Засобом привернення уваги можуть стати розбіжні зі змістовного центру виставки стріли з кольорового паперу, стрічок, ниток, а також видошукач – зроблена на ширину сторінки рамка з кольорового паперу з вікном для матеріалу, що цітуємо, яка буде виглядати більш ефектного у разі прикріплення до неї невеликої ілюстрації за змістом тексту.
        Щоб уникнути труднощів у доборі оригінального матеріалу для цитат, бібліотекарі завели картотеку, куди включають: парадоксальні, яскраві висловлювання авторів та героїв творів; епізоди освідчення в коханні, прояву різних бурних почуттів та захоплюючих сцен; елементи сюжету, що містять таїну, інтригу; опис дитячих переживань; уривки з листів та щоденників автора.
       Прийоми оригінального оформлення, на думку приокських бібліотекарів більш виграшно виглядають при виставці однієї книги. Така форма роботи з художньою літературою може стати дійсною прикрасою інтер’єру бібліотеки.
       Що потрібно для виставки однієї книги? Це може бути окремий яскравий твір; цикл авторських творів („Малахітова шкатулка” П.Бажова, „Повісті Бєлкіна” О.Пушкіна чи „Записки мисливця” І.Тургенєва); збірник, що об’єднує твори різних авторів, присвячені одній темі („Російська романтична повість”, „Пустеля любові”) тощо.
Тумарь В.Н. Оформление экспозиций, поиск новых решений //Библиотека.- 2003.- №2. - С. 78.
 
 
 
        Книжкові виставки – це майже завжди своєрідна візитна картка бібліотеки.
        Виставка – це творчий погляд на світ та розкриту експозицією тему.
       У ЦБС м. Кузнецька (Пензенська обл., Росія) винайшли оригінальний спосіб подання візуальної інформації – “вернісаж”. Це поєднання яскравого ілюстративного матеріалу та набраної крупним шрифтом короткої та ємкої інформації - цитат, рецептів, опису ігор, звичаїв та ін. Інформація „вернісажу” розміщується на стінах вдовж сходових маршів та на площадках.
        Проте основною формою візуального оформлення бібліотек залишаються книжкові виставки. Особлива увага приділяється циклам виставок. Найбільш характерні з них: „Жінки на російському престолі” (4 виставки) „Поет у Росії – більше ніж поет” (12 виставок)”, „Люблю твою, Росія, старовину”, (свята, традиції, звичаї – 6 виставок), „Погляд на російську літературу ХХ століття”(6), „Подвійний портрет” (Ленін – Сталін, Солженіцин – В. Распутін, Сахаров – Горбачов та ін.)
        Зацікавленість користувачів викликала, серія виставок “ХХ століття: наша версія”, кожна з яких складалась з трьох великих розділів: „Найкращі книги”, „Мода століття”, „Подія століття”. Серед найкращих книг – “Майстер та Маргарита” М.Булгакова, “Тихій Дон” М.Шолохова, “Сага про Форсайтів” Дж.Ґолсуорсі. У розділі „Люди століття” – Ю. Гагарін, І. Сталін, Г.Уланова, Д.Лихачов та ін.
        „Подія століття” – винахід атомної бомби, комп’ютера, клонування, відкриття пеніциліну, загибель „Титаніка” та ін.
        Читацьким успіхом незмінно користується цикл „Російські забави”, що складається з шести частин: „Охота – особливий дар”, „Кулачні бої Росії”, „Поговоримо про рибалку”, „Згадаємо пісню дзвінку, пісню протяжну”, „Що пили на Русі”, „В гостях у російських умільців”.
        Працівники бібліотеки вважають, що організація візуального середовища дуже важлива, тому уважно слідкують за оптимальними формами книжкових виставок найбільш актуальні їх теми. В кінці року проводиться опитування читачів з метою виявлення їх інтересу книжкової пристрасті.
Кулахмедова Л.Г. Сначала книгу надо увидеть /Кулахмедова Лидия Григорьевна //Библиотека.- 2003.- №1. - С. 34 -35.
 
 
 
 
 
        Оригінальними творами бібліотечного мистецтва стали у Пермській області (Росія) нетрадиційні книжкові виставки, котрі не тільки привертають увагу до представлених видань але й активізують пізнавальну діяльність читачів, викликають сплеск емоцій.
        Для створення привабливого, цілісного образу, збільшення пізнавальності, крім книг, періодичних видань бібліотекарі вміщують на книжкових виставках аксесуари, змістовно пов’язані з проблематикою та доповнюючи її у якості фонду. Використовуються різноманітні шрифти, натуральні предмети, макети, моделі, муляжі, бутафорія. Незвичайне також їх розташування: стелажі у лінійку, під кутом, стелажі у комбінації зі столами, стелажі наскрізні, з закритою стінкою та ін.
        В процесі роботи над авторськими експозиціями значно розширена їх типологія. З’явилися виставки-запитання, -кросворди, - словники, - поради, - демонстрації, - факти, -дискусії, - застереження та ін.
       На загальному конкурсі на кращу нетрадиційну книжкову виставку (НКВ) історичної тематики Кунгурська районна бібліотека представила експозицію-частування „Що їли наші прадіди”. Присутні ласувалися свіжовипеченим караваєм, пиріжками, частувалися щами, юшкою, збитнем. Усі страви було приготовлено за рецептами книги „Русская кухня”. Наступним етапом стали НКВ правової тематики „Феміда з терезами: право та нрави” – так назвали виставку-колізію працівники Ординської районної бібліотеки. Ідея – навчити читача користуватись своїми правами, показати, як працює законодавство в Росії. Експозиція розрахована на широке коло відвідувачів. Аксесуар - силует Феміди з терезами. Основний заголовок написано на фоні російського прапора. Яскравою виставкою стала виставка-літературний суд „Хай завжди буде закон”. (Кунгурська районна бібліотека).
        Від конкурсу до конкурсу росте мистецтво презентації. Все частіше використовуються театральні дії, коли ведучі виступають у російських народних костюмах чи мантіях адвокатів. В процесі вистави бібліотекарі використовують аудіовізуальні матеріали, демонструють уривки з кінофільмів. Проте кожна презентація обов’язково містить елемент огляду, тому що головним елементом залишається книга, а головною метою – її популяризація.
        Однієї з перших НКВ у Неволинській сільській філії стала експозиція „Нам не треба довгих пісень”. Ідея – розповісти про історію частушки, показати творчість читачів. Виставку доповнювали музичні інструменти, м’яка іграшка „Гармоніст”, книжки з частушками які придумали читачі”. Презентація експозиції пройшла у формі „Свята частушки”.
        Нетрадиційна виставка-демонстрація „Увечорі за чаєм” виблискувала начищеними боками самоварів, які надали жителі села. Усіх зачарував самовар у формі космічного супутника. Йшла цікава розмова про різноманітні ґатунки чаю, способи заварки, про чай, що заспокоює, бадьорить, лікує, замовляє.
        Цікавою виявилася виставка–порада „Баня моя, баня російська”. Окрім дуже яскравих заголовків традиційних книг та газетних статей, її прикрасив джентльменський набір парильника: дубові та березові віники, напої, що вгамовують спрагу знатоків бані. На вечорі відпочинку жартівливі історії та поради знатоків бані перемежувалися конкурсними завданнями.
        Нетрадиційна виставка „Уральські оповіді” та її розділи „Кам’яна оповідь”, „Глиняна оповідь” привертали увагу відвідувачів розкішними шкатулками, ювелірними прикрасами, керамічним посудом. Виставка стала основною масових заходів – подорожі за оповіданнями та гри „Поле чудес”.
        Виставка „Строката суміш” була приурочена до 8 Березня та розповідала про історію одягу та зачіски. Лялька в російському народному одязі, різноманітні хустки були її аксесуарами.
        Історії села, сільської бібліотеки була присвячена виставка-відкриття „Світло малої вітчизни”. Виставка–натхнення „Моя ікона – жіноче обличчя” включала гру „Устами немовляти”, корисні поради про красу та здоров’я, знайомство з літературними захопленнями читачок. Кожна виставка була доповненням до заходу відповідної тематики.
        Нетрадиційні виставки дозволяють більш широко використовувати наочність, зробити представлені на них книжки більш яскравими, повними, приміщення бібліотеки стає більш комфортним, а головне – вона залучає більше користувачів.
Голдина И. И. Нетрадиционная выставка – это современно! /Ирина Игоревна Голдина //Библиотека.-2003.-№1.- С.23-24.
 
 
 
 
 
Взаємодія бібліотеки з органами влади
        У діяльності Ресурсного центру з проблем місцевого самоврядування на базі ЦБС. „Київська” (м. Москва, Росія) зроблено особливий акцент на необхідності наявності інформування про діяльність місцевої влади, про рішення районних зборів та забезпечення доступу до них широкого кола користувачів. Створено інформаційний блок за матеріалами та документами Районної управи, куди увійшли: всі рішення районних зборів з 1998 року, аналітичні довідки по підготовці того чи іншого питання, документи по виконанню міських програм, звіти про виконання та планування бюджетів району за поточний та наступні роки. В подальшому цей інформаційний блок дозволив розвивати забезпечення населення інформацією з питань життєдіяльності конкретного муніципального формування. Це дозволило на базі бібліотеки провести цикл зустрічей ведучих спеціалістів (РВВС, Прокурор, головні лікарі лікарняних установ, воєнком та ін.) з населенням району „Відкритий діалог”. Під час підготовки зустрічей жителі району ставили питання з будь-якої теми, спеціалісти на них відповідали, ці ж самі питання та відповіді друкувались на сторінках районної газети, велися репортажі у програмах радіо та телебачення. З часом цикл „Відкритий діалог” перетворився в уроки громадянознавства для старшокласників району.
        В рамках традиційних форм роботи ведуться прес-добірки матеріалів, які в певному ракурсі закривають „Лакуни” в друкованому фонді такі, як:
- Права споживачів
- Передвиборні гонки
- Сім’я та сімейні відносини
- Працевлаштування
- Житло та безпека нерухомості
- Благодійність
- Лавка життя та ін.
- Друковані та електронні адресні, телефоні довідники.
- Мапи-схеми зарубіжних країн та найбільших міст світу з нанесеними на них готелями, культурними об’єктами та ін.
- Путівники по країнах та найбільших містах світу.
        Найбільш необхідний вид інформації для користувачів Ресурсного центру з проблем місцевого самоврядування – це правова інформація. ЦБС накопичила чималий досвід надання громадянам не лише правових та офіційних документів, але й правових консультацій. І якщо раніше на першому місці стояли питання, пов’язані з операціями з нерухомістю, нарахуванням пенсій, пільг, змін у комунальних платежах, то пізніше люди стали цікавитися громадянсько-процесуальними питаннями: як вести себе у суді у якості позивача, як писати позовну заяву, питання встановлення громадянства тощо.
Балашова Н.М., Самохин Б.Л. Ресурсный центр по проблемам местного самоуправления и муниципальной информации: Организационные и содержательные аспекты //Библиотеки и ассоциации в меняющемся мире: новые технологии и новые формы сотрудничества: 9-я Междунар. конф. „Крым 2002”: Тема 2002 года: Электронные информационные ресурсы и социальная значимость библиотек будущего: Тр. конф. – Т.2.- М.: Из-во ГПНТБ России, 2002.- С.689-692.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
         Інформація про нові книги, діяльність Правового інформаційного центру Кунгурської ЦБС (Пермська обл., Росія) постійно подається у ЗМІ. Регулярно виходять радіопередачі „Новинки районної бібліотеки”, „Новини Правового інформаційного центру”, у районній газеті з’явилися рубрики ”Новинки” „Громадянин та право”. В підрубриці „Спорт-стиль вашого життя” представлені книжкові новинки про фізичну культуру, в підрубриці „Громадянин та право. Все про пенсії” – рекомендації для людей похилого віку.
        Правовому центру була присвячена телепередача у циклі „Районні новини ”.
      На сьогодні взаємодія бібліотек та органів місцевої влади здійснюється за різноманітними напрямками:
- на протязі декількох років підбір кадрів у сільські бібліотеки ведеться на конкурсній основі під контролем голів сільських адміністрацій;
- традиційним стало проведення спільних нарад за підсумками діяльності бібліотек за рік та перспективами їх розвитку;
- щорічно сільські бібліотекарі виступають з творчими звітами перед населенням, беруть активну участь у зборах громадян;
- режим роботи бібліотек в обов’язковому порядку погоджується з головами адміністрацій;
- річні плани та квартальні звіти бібліотеки засвідчують голови сільрад;
- у практику роботи районної бібліотеки ввійшли виїзні виробничі наради за участю представників органів влади;
- багато голів сільських адміністрацій були присутні на атестації бібліотечних працівників ЦБС, представляли письмові та усні характеристики на кожного бібліотекаря;
- участь бібліотек району у Павленковському русі принесла таке нововведення, як сільські свята, присвячені книзі, бібліотеці, Ф.Ф. Павленкову;
- в багатьох сільських адміністраціях позитивно вирішене питання про виділення автотранспорту бібліотекарям для вивозу нової літератури з ЦРБ, придбаних меблів, відвідування районних семінарів та нарад.
Марукин С.С. „Я и дня не могу прожить без библиотеки”: Об опыте сотрудничества библиотек и органов самоуправления
/Марукин Сергей Семенович //Библиотека.- 2003.- №1.- С.15-17.
 
 
 
 
 
 
        Все частіше в роботі бібліотеки Брянської області (Росія) використовуються нові діалогові форми, серед яких особливе місце займає громадський форум. Ця форма була запозичена з практики бібліотек США та адаптована до місцевих умов. В основі форуму – зважений діалог, пошук відповідей на питання в процесі дискусій на соціально значущу тему.
        З 1998 р. ця форма набула широкого визнання читачів та доповнила свою ефективність. Серед тем, що обговорювались – „Яка армія нам потрібна?”, „Дитяча злочинність: де вихід?”, „СНІД: як сповільнити епідемію?” та ін. Для організації таких дискусій налагоджено активне співробітництво з громадськими організаціями, ЗМІ, установами освіти, студентськими об’єднаннями та ін.
       Використання цієї форми роботи сприяє створенню нового образу активного суб’єкту громадського суспільства, перетворення бібліотеки у центр суспільного життя.
Качанова Е. Ю. Наука работать по-современному: Об инноватике как междисциплинарном научном направлении /Качанова Елена Юрьевна
//Библиотека.-2003.- №5.- С. 6-8.
 
 
 
 
 
 
Робота бібліотек з виконання Національної програми патріотичного виховання громадян, розвитку духовності та зміцнення моральних засад суспільства
        Діяльність бібліотек Одеської області планується у відповідності з такими обласними програмами, як “Громадське виховання та самовиховання особистості”, “Правова освіта населення – частка процесу самоусвідомлення нації”, “Діяльність бібліотеки та формування української національної ідеї у суспільній свідомості”, “Відродження духовної культури”, “Краєзнавча діяльність бібліотек”, “Формування здорового способу життя”. Вони спрямовані на утвердження в масовій свідомості ідеї розвитку незалежної і демократичної держави, засвоєння кращих зразків вітчизняної та світової культурної спадщини; виховання у населення високих моральних цінностей, притаманних українському народові, патріотичної та правової культури, трудової моралі; запобігання негативному впливу на свідомість громадян інформації, що містить елементи бездуховності, насильства, антисоціальної поведінки; пропаганду здорового способу життя, формування національного культу соціально активної, фізично здорової та духовно багатої особистості.
        Патріотичне, громадське виховання знаходиться в центрі уваги бібліотекарів, котрі працюють з дорослими читачами. Ця робота має свої відмінності та носить більш інформаційний характер. Можна назвати такі масштабні заходи, що відбулися в обласній універсальній науковій бібліотеці імені М.Грушевського, як святкування Дня Соборності України, благодійну акцію “Не згасне полум’я свічі”, політичні читання “Громадянське суспільство і правова держава”.
        Велику увагу бібліотеки приділяють вихованню культури міжнаціо­нальних відносин. Організовуються засідання “круглих столів”, літера­турні і музичні вечори, присвячені темі духовного надбання націо­нальних культур, постійно діючі книжкові виставки “Розвиток культур усіх національностей - державна політика”, “Злагода та стабільність”, “Національна політика - головний чинник стабільності держави”. У цій роботі особливу роль відіграють співпраця й координація діяльності бібліотек з іншими закладами культури, зокрема, клубами, музеями; участь у підготовці та проведенні фестивалів культур національностей, які ме­шкають на території Одещини, створення національних бібліотек, як наприклад, болгарської у Белградському районі. Свідоцтвом уваги біб­ліотек до розвитку національних культур є підготовка та випуск облас­ною універсальною бібліотекою імені М.Грушевського каталогів “Книги болгарською мовою в фондах обласної бібліотеки”, “Книги болгарською мовою в фондах бібліотек області”, “Книги молдавською мовою в фон­дах обласної бібліотеки”. Бібліотеками організовуються конкурси “Тато, мама, я - читаюча сім’я”, “Свята сім’ї”, “І буде син, і буде мати, і будуть люди на Землі”, “Бібліотека і ми - рівноправні партнери”, проводяться години відпочинку “У вільну годину всією родиною”.
        У роботі з художньо-естетичного, морального виховання читачів бібліотекарям допомагає безкоштовна бібліотечна серія “Першоджере­ла духовності”. В цьому аспекті можна назвати блок заходів обласної універсальної наукової бібліотеки “Літературна та музична панорама світу”, загальнообласну програму “Обличчя України”, цикл виставок, рекомендованих для усіх бібліотек області: “Світильники мудрості”, “Ве­ликі українці - майстри слова та пензля”, “2002 рік - рік книги”. Щорічний обласний фестиваль української книги пам’яті М.Грушевського, започа­ткований 6 років тому, дає змогу користувачам зустрічатися у бібліоте­ках з письменникам, акторами тощо. Систематичними стали заходи “На засадах християнської моралі”, “А свічка совісті не згасне”, “Жива краса святого образу”, “Невичерпне джерело духовності”. Бібліотеками реалі­зується цільова програма розвитку дитячої літературної творчості, в рамках якої - створення гуртків, проведення конкурсів, вікторин, Тижня дитячої книги.
        Краєзнавча робота також надає великі можливості для морального та духовного виховання, прищеплення молоді не байдужого ставлення до рідного краю. Бібліотеки розгорнули велику популяризаторську та інформаційну роботу назустріч 70-річчю області. Було проведено ряд заходів: “Одеська область: історія, сьогодення, перспективи регіону”, “Новоросійський край - Одеська губернія - Одеська область: це наша історія”, “Окраса у вінку українських регіонів”. Заслуговують на увагу краєзнавчі вечори “Лише на рідній Батьківщині сонце справді золоте” (Б.-Дністровська міська ЦБС), “Літературна скарбниця Одещини” (Ко­товська ЦБС), діяльність клубу краєзнавців “Зірки Одеси”, створеного в обласній бібліотеці ім. М.Грушевського, історичні години “Символіка нашого краю”, години краєзнавства “Роде наш красний” та інші, які є практичною реалізацією обласної бібліотечної програми “Пропаганда літературних пам’яток Одещини”.
        Багато уваги приділяється бібліотекарями області роботі з екологі­чного виховання, яка ведеться і в краєзнавчому, і в державному аспек­тах. У бібліотечну практику ввійшли зустрічі з екологами, інформаційні повідомлення, книжкові виставки, години екології, екологічні ігри різно­манітної тематики: “Диктує екологія”, “Перлини Причорномор’я”, “Глобальні проблеми людства”, “Збережемо навколишнє середовище”, “Живи, Земля”, “Кохай та вивчай рідний край”.
Амельченко Ю.С., Маловік Н.П. Діяльність бібліотек Одеської області з виконання Національної програми патріотичного виховання громадян, формування здорового способу життя, розвитку духовності та зміцнення моральних засад суспільства: (Аналіт. довідка) /Нац. парлам. б-ка України; Інформ. центр з питань культури і мистецтва.– К., 2002. – 4 с. – (ДВК. – 2002. – Вип.8/7).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
        Милосердя - один із найважливіших проявів моральності. Від нас, бібліотекарів, потрібно не так вже й багато - просто згадати про тих літніх, хворих, самотніх людей, які проживають поряд з нами, допомогти їм, не залишити один-на-один зі своїми бідами і, звичайно, донести до них книгу - вважають бібліотекарі Миколаївської області. Клуби під назвою “Тепла вітальня” діють в бібліотеках Жовтневої ЦБС. Організовано їх спільно з територіальним центром соціального захисту населення. “Світ мудрості”, “Наші берегині”, “Ця грудочка тепла у Всесвіті людини”, “Робити ближньому добро” - ось лише декілька назв заходів, що відбулися у цих вітальнях. Дуже вдячні бібліотекам - М.-Ларинській, Первомайській, Котлярівській, Мішківській, Капустянській - ветерани Великої Вітчизняної війни за теплі, зворушливі вечори-зустрічі: “Нам пам’ять серця не дає спокою”, “Спогади: важкі, болючі, дорогі”, “Війна і Перемога: біль і пам’ять”. Значну увагу працівники ЦБС приділяють роботи з жінками, які складають майже 60% контингенту читачів У бібліотеках системи діють жіночі клуби “Берегиня”, “Надія”, “Троянда”, “Натхнення” та ін.
        Їхні щомісячні засідання - це зустрічі незвичних доль, пошук споріднених душ, це звучання поезії, музики, звернення до народної творчості.
        Тут говорять про сімейні реліквії і значні події в особистому житті, розповідають цікаві життєві історії.
Остафійчук Т.Г. Діяльність клубів за інтересами в Жовтневій ЦБС /Остафійчук Тетяна Григорівна  //Бібліотечна практика: різноманітність і дієвість: Досвід діяльності район. бібл. систем Миколаївської обл. – Миколаїв, 2003. – С.10-12.
 
 
 
 
 
 
 
 
        В Порецькому районі Чувашської Республіки (Росія) стало традицією проводити святкові вечори „У моєму селі – моя доля”, під час яких вшановують усіх знатних людей, ким би вони не були – вчителями, медичними працівниками чи ветеринарами лікарями. Так одне із свят було присвячено водіям „Щасливого рейсу, водій!”. Набуло поширення і інше свято: „За сторінками вашого альбому” – своєрідний бенефіс ювіляра.
        „Світ старовинних фотографій”, „Цікава зустріч” – ці вечори зацікавили вчителів та їхніх колишніх учнів.
        „По сусідству ми живемо” - назва інших традиційних вечорів, коли односельці об’єднуються для надання допомоги одиноким людям похилого віку.
Соловьева А. Приют для одиноких душ /Альбина Соловьёва //Библиополе. - 2002.- №4. – С. 42-43.
 
 
 
 
        У планах Кузнецовської бібліотеки-філії Наро-Фомінської ЦБС (Росія) – створення військово-історичного музею. До ювілею Перемоги тут оформлено два тематичних стенда: „Забуттю непідвладно” та „Пам’ять, обпалена війною”. Перший з них присвячено ветеранам, які не дожили до ювілею Перемоги, другий - ветеранам Великої Вітчизняної війни, хто 55 разів відмічав це „Свято зі сльозами на очах”. Фотографії, представлені на стендах , - з сімейних альбомів. Поруч з фото-спогади ветеранів та їх близьких. Біля стенду проходять вечори-зустрічі, літературно-музичні вечори.
        Також в бібліотеці відбулося урочисте відкриття пам’ятної дошки „Вклонімося, люди, Солдату!”, присвяченої землякам, що загинули у роки Великої Вітчизняної війни. Захід було проведено спільно з адміністрацією, будинком культури та мистецтв. Присутніми були учні, ветерани війни, рідні та близькі загиблих земляків, вчителі, жителі, воїни-афганці. 336 прізвищ, золотом написаних на чорному фоні пам’ятної дошки, будуть нагадувати землякам про солдатів, загиблих на полях битв, померлих від ран у шпиталях. Їх солдатські могили знаходяться у різних куточках Росії та за кордоном.
Пам’ятна дошка нагадує, що нащадки їх не забули. Тут завжди живі квіти.
Аргакова Н. Давайте познакомимся
/Наталья Аргакова //Библиополе. – 2002. - №2.- С. 40-42.
 

 

Календар подій

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 3031