Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00
Меню розділу

Сімейне читання в бібліотеці

        Родина й книга - тема глибока й багатогранна. Однак вона завжди була актуальна для публічної бібліотеки. У рамках Року родини робота з напрямків цієї теми, її методи й прийоми видозмінювалися, удосконалювалися, вигострювалися, щоб потім зложитися в струнку, наповнену глибоким змістом систему. Для поширення кращого досвіду секція публічних бібліотек Російської бібліотечної асоціації (РБА) вже навесні 2008 р. розпочала анкетування на тему "Родина, яка читає", у якому взяли участь 106 бібліотек з 44 регіонів РФ.
        Наприклад, проект ЦМБ м. Березники (Пермська обл.) "Книга. Бібліотека. Родина" реалізовувався із травня по вересень 2008 р. у рамках організації Пермського форуму книги. Проект одержав грант у конкурсі соціальних і культурних проектів "Сімейне вогнище" Приволзького федерального округу. Його основні заходи:
- марафон батьківських зборів у школах і бібліотеках міста із проблем дитячого читання "Як навчити дітей любити книгу";
- сімейні свята в бібліотеках "Читаємо - ти і я, читає вся моя родина!";
- конкурс "Краща родина Прикам'я, яка читає";
- бібліотерапевтична служба з надання допомоги багатодітній, прийомній і опікунській родинам;
- літній інтегрований дитячий оздоровчий майданчик на базі бібліо-теки й Центру психолого-медико-соціального супроводу дітей-сиріт і дітей, що залишилися без піклування батьків;
- міське сімейне свято "Дружить із книгою родина!";
- міська батьківська конференція "Уроки сімейної любові".
        Проект "Світ родини, що читає" розроблений і втілений у життя в рік 85-річчя ЦМДБ імені А. М. Горького Нижнього Новгорода. Його головна мета - виявити читацькі династії - родини, де два, три покоління були читачами цієї бібліотеки, і налагодити з ними співробітництво, спрямоване на відродження традицій сімейного читання й підвищення іміджу родини, яка читає. Так народилося об'єднання "Світ родини, яка читає".
        Проект відрізняється соціальною значимістю: спрямований на вирішення гострої проблеми - відродження традицій сімейного читання; а також новизною: орієнтований на поглиблену роботу із читацькими династіями й актуальністю: застосування сучасних інформаційних технологій.
         Цікавою є програма "Рік родини в бібліотеці" ОБДЮ імені О. С. Пушкіна (м. Саратов). Її девіз "Родину згуртувати зуміє мудрість книги", а зміст дуже насичений й різноманітний. Наприклад, протягом року вони проводять:
- Батьківський університет "Родина й книга".
- Зустрічі з дитячими письменниками із циклу "Ваше ім'я на книжковій полиці" (С. Георгієв, О. Клюкіна, М. Собакін, М. Крюкова, Н. Галаєва, Н. Кнушевицька й ін.).
- Читацькі бенефіси "Родина, яка читає - талановита родина" (за спеціальною програмою).
- Сімейні читацькі турніри за книгами-ювілярами 2008 р. "Книги на всі покоління":
- Л. Кассиль "Кондуїт і Швамбранія";
- К. Чуковський "Мийдодир", "Муха-цокотуха", "Тараканище";
- Ж. Верн "Діти капітана Гранта";
- А. Сент-Екзюпері "Маленький принц".
        Крім цього, на 1-му поверсі бібліотеки для дітей вулиці в дні літніх канікул організована "Ігротека - медіатека - читальня" (журнали, комікси, компакт-диски, мультфільми, ігри).
        Один з підсумкових заходів року - обласний форум "Діти, які читають - майбутнє країни" - пройшло у вересні.
        У його програмі:
- 1-й Зліт лідерів читання.
- Підсумки конкурсу "Місто дитинства, яке читає". Гасло конкурсу "Читаємо всією родиною, читаємо всією школою, читаємо всім містом".
- Конференція "Вічних істин немеркнуче світло: книга друкована й електронна".
         Однієї з розповсюджених форм діяльності колег стало створення спеціальних установ за назвою "Бібліотека сімейного читання" (БСЧ). Процес пішов ще з початку 90-х рр. XX ст., і сьогодні в багатьох містах є хоча б одна БСЧ, а в м. Копійську Челябінської області їх сім!
        Основні напрямки діяльності Бібліотек сімейного читання:
- формування спільності інтересів на основі книги й читання;
- організація змістовного дозвілля родини з урахуванням спільності інтересів;
- розвиток психолого-педагогічної грамотності й культури сімейних відносин;
- залучення дітей і молоді до користування бібліотекою за допомогою різних форм, включаючи засоби масової інформації;
- організація бібліотечно-бібліографічного обслуговування населення різного віку у мікрорайоні (районі), міжособистісного спілкування членів родин різних поколінь;
- розмаїтість спілкування в родині, відродження традицій, у тому числі спільного читання й відвідування бібліотеки і її заходів;
- допомога в освіті, спілкуванні, організація дозвілля для всієї родини.
        Вартий уваги пілотний проект зі створення БСЧ у Москві, підготовлений спеціально до Року родини.
       Бібліотека сімейного читання - це культурно-просвітня установа, що поєднує у своїй діяльності й структурі функції універсального книгосховища й одночасно центру дозвілля й багатоаспектної допомоги як батькам, так і дітям.
        У рамках пілотного проекту для доцільної організації діяльності БСЧ виділена її типова модель, що раціонально поєднує в собі обслуговування користувачів різних категорій, потрібний кадровий склад, необхідне ресурсне й матеріально-технічне оснащення бібліотеки.

ТИПОВА МОДЕЛЬ БСЧ

        Користувачі: всі члени родини. Люди похилого віку (пенсіонери), мами й тата (включаючи категорію дорослих від 25 років), молодь, діти різного віку (від 0 років, дитячий садок, дошкільний вік, молодші школярі, старші школярі).
        Кадри: кваліфіковані фахівці з бібліотечною освітою, педагоги, бібліотекарі-педагоги, психологи, логопеди, соціологи і т.д.
       Фонди: універсального характеру, на різних носіях, для різного віку і рівнів сприйняття. Комплектування літературою для різних вікових категорій (книги); передплата періодичних видань; наявність фондів аудіо-візуальних документів (аудіо-книги, відеофільми, музичні диски); фондів мультимедійних ресурсів (електронні книги, компакт-диски з різних галузей знань).
        Послуги: інформаційно-бібліографічне обслуговування, дистанцій-не й довідково-консультативне, юридичне й психологічне, навчання (комп'ютерні курси), інтернет-спілкування, культурно-дозвільні й інтелектуально-розвиваючі комплекси (гуртки, клуби, студії за інтересами, театральна, художня майстерність, дизайн, музичні, лінгвістичні клуби).
        Заходи: для всіх користувачів БСЧ. Організація спільних акцій для дітей і батьків, для старших членів родини; розширення можливостей БСЧ за допомогою співробітництва з іншими організаціями (культури, освіти, бізнесу), здійснення разом з ними культурних, освітніх, інформаційних і інших програм, проектів, спрямованих на залучення до читання.
         Матеріально-технічне оснащення (з обліком всіх надаваних послуг).
        Типова модель створення й функціонування Бібліотеки сімейного читання може бути прийнята за основу. Але, з огляду на особливості території категорій користувачів, що обслуговуються, складу фондів і т.д., така типова модель може бути доповнена. Наприклад:
- модель Бібліотеки сімейного читання, що обслуговує населення району, де сконцентрована велика кількість шкіл. Тут відповідно пріоритетною категорією в обслуговуванні будуть учні, а БСЧ буде виступати як соціальний партнер, надаючи своє приміщення для проведення різних занять;
- модель Бібліотеки сімейного читання, що обслуговує район, де сконцентрована велика кількість вищих навчальних закладів; тут відповідно пріоритетна категорія - студенти, а БСЧ буде виступати як соціальний партнер у програмі "Бібліотека - вуз", надаючи своє приміщення для проведення різних занять, виділяючи додаткові робочі місця для організації волонтерського руху з обслуговування населення вдома;
- модель Бібліотеки сімейного читання, що обслуговує населення району, де відсутні культурно-дозвільні установи, у цьому випадку вона виступає як культурний, дозвільний центр, розширюючи роботу гуртків, студій, клубів, організуючи культурно-масові заходи;
- модель Бібліотеки сімейного читання, що обслуговує район ділового центру міста, де сконцентрована велика кількість організацій і підприємств великого, середнього й малого бізнесу, вона співробітничає з різними установами й організаціями в проведенні спільних заходів, акцій соціальної спрямованості із залучення до читання.
        Конкурси: від найпростіших до дуже складних. Приклад першого: конкурс читацького формуляра "У бібліотеку всією родиною". Боровська ЦБС (Калузька область) на основі аналізу читацьких формулярів виявила кілька родин, які найбільше читають. Вони одержали від бібліотеки в подарунок книги, кошти на придбання яких були виділені адміністрацією міста.
        Приклад другого: конкурс родин інвалідів Півдня Кузбасу (Новокузнецьк, Міждуріченськ, Таштагол) проведений ЦМБ імені М. В. Гоголя (м. Новокузнецька) і Південно-Кузбаською філією Всеросійського товариства інвалідів. Участь взяли сім родин, у яких обоє подружжя - інваліди першої-третьої групи. Серед конкурсів - електронна презентація родини, конкурс ерудитів, кулінарний і творчий. Перед початком змагань організатори поздоровили "золоту пару, що перебуває в залі," - родину Ларіних, сімейний стаж якої 50 років. Протягом чотирьох годин, рівно стільки тривали змагання родин, у залі була присутня творча дружня атмосфера. Призи переможцям і учасникам конкурсу забезпечили міська адміністрація й Громадський благодійний фонд "Новокузнецьк".
        В одній з філій Центральної муніципальної бібліотеки м. Мирний (Архангельська область) пройшов конкурс на найцікавішу книгу, написану батьками й дітьми "Складаємо всією родиною", на якому було представлено 14 книг: "Дід, баба й чудо-город", "Мої перші розповіді", "Ліснополянські новини", "Зоопарк", "Домашні улюбленці" і ін.
        Учасниками конкурсу "Книга в нашій родині" є власники книжкових реліквій. Вони готові повідати всім про свої традиції, пов'язані із читанням, збиранням або зберіганням книг, про унікальні видання, що зберігаються в них, про книги, цінність яких визначається автографами тих, хто їх подарував або обставинами, при яких вони потрапили до них. А ще самі талановиті читацькі родини зможуть створити свою "Рукотворну книгу" і представити її на одноіменний конкурс, як це було організовано Саратовською обласною бібліотекою для дітей і юнацтва.
        МЦБС імені М. Ю. Лермонтова м. Санкт-Петербурга взяла участь у Міжнародному книжковому салоні-2008, пропонуючи петербуржцям програму під загальною назвою "Гарні книги для всієї родини", що включала наступні заходи:
- підведення підсумків і нагородження переможців сімейних творчих конкурсів "Книга в житті моєї родини", "Родина, яка найбільше читає", фотоконкурсу "Сімейні історії";
- виїзне засідання клубу "Фентезі" Бібліотеки імені А. И. Герцена;
- "Сімейне читання". Лекція Фреда Ліндена про досвід бібліотек США;
- "Графічні новели й комікси як новий незалежний жанр". Лекція аташе з бібліотечних питань Посольства США у Варшаві Лори Хохманн.
        На стенді МЦБС були представлені чотири тематичні дні: "День коміксів і графічних історій", "День фантастики й фентезі", "День казки й пригод", "День науково-популярної книги". Петербуржці й гості міста різного віку познайомилися з новими книжковими колекціями, взяли участь у літературних вікторинах і конкурсах.
        Спеціально для виставки були випущені ілюстрований каталог і компакт-диск "Гарні книги для всієї родини".
        У ЦМБ м. Архангельська вироблений алгоритм інформаційних заходів для молодих родин. Тут в останню неділю місяця проходить інформ-фуршет "30 хвилин у бібліотеці": звучать огляди нових видань для батьків і вихователів, представляються нові книги.
        Творчий майданчик "Сиктивкар, який читає" пройшла на ура". Усі брали участь у Великих книжкових перегонах, але книголюби збиралися тільки біля бібліотечних станцій, вигравали жетони й одержували призи - книги. Діти читали вірші на поетичному подіумі. Мешканці писали побажання місту й мерові на "Паркані побажань".

Бартова С. Первый бал для мамы, папы и младенца:
читающая семья: опыт публичных библиотек страны
/С. Бартова //Библиополе. – 2009. - №3. – С.2-7.


        Два роки працює за програмою сімейного читання "У нашому будинку живе книга" Карасівська сільська бібліотека Болотнинського району Новосибірської області (Росія).
        На шоу "Педагогіка порозуміння" юні книголюби запропонували батькам обговорити теми: "Чи потрібно карати за погані оцінки", "Чи варто враховувати смак дітей при купівлі їм одягу", "Чи варто готувати їжу на замовлення дітей", "Чи будуєте ви свої відносини з дітьми за принципом, яким керувалися ваші батьки, або запозичуєте інші методи", "Чи залежить любов до дитини від її поведінки". До заходу була підготовлена виставка малюнків і виробів із пластиліну на тему "Моя родина". Серйозна розмова чергувалася з конкурсами "Заспіваємо всі разом", "Мамині руки", "Апетитна мозаїка" і ін.
        Карасуцька ЦРДБ оголосила творчий конкурс "Моєї неньки портрет". Юні читачі приносять у бібліотеку, а із сіл надсилають поштою свої розповіді, малюнки, фотографії.
        Суминська СБ Каргацького району організувала вечір зустрічі читацьких династій "Як добре вміти читати". Батьки разом з дітьми відвідують пізнавально-ігрові програми в бібліотеці: "Родина разом і душа на місці", "Бабусі й онуки", "Коли мама була маленькою", "Мама + дочка", "Читаємо разом з дідусем".
        Бібліотеки розробляють і реалізують програми й проекти, спрямовані на формування у підлітків і молодих людей моральних принципів і розуміння значущості сімейних цінностей; створюють клуби молодої родини, школи молодих батьків.
        Новоросійська сільська філія Здвинської ЦБС провела цикл заходів "Сімейна альтанка": батьківські уроки "Ангел мій...", "Сімейні традиції", "Круглі столи", "Гострі кути нашого життя", "Любов не буває надмірною", "Ти й твоє покоління, або Відверта розмова батьків зі старшокласниками".
        Викладачами на батьківських уроках виступали бібліотекар, педагоги, сільський лікар, психолог, соціальний педагог, представники територіальної адміністрації, громадськості. Вони намагалися допомогти батькам знайти вірні способи взаємин зі своїми підрослими "ангелами", прищепити підліткам повагу до сімейних традицій, учили, як у спілкуванні з підлітками проявляти терпіння, увагу, уміння поставити себе на місце дитини, створити гнучку систему контролю, що підтримує підлітка, рекомендували, яку читати спеціальну літературу.
        При підготовці до Круглих столів серед підлітків і їхніх батьків проводилося анкетування з метою виявлення рівня правової культури з обговорюваного питання. Напередодні батьківського уроку "Сімейні традиції" завідувачка філією Е. А. Куропова записала на магнітофон відповіді підлітків на запитання про звичаї і традиції їхньої родини, разом із психологом проаналізувала їх. Організувала запрошення на захід не тільки батькам, у родинах яких виховуються підлітки, але й тим, чиї діти вже виросли й живуть самостійними родинами.
        Мошковські ЦБ і ДБ у співдружності з районною жінрадою провели конференцію "Батько - сонце в будинку". У залі районного будинку культури не було вільних місць: на конференцію прийшли й ті, хто вже виростив або ростить дітей, і ті, хто ще тільки збирається стати батьком.
        У Тогучинській міській філії № 1 відкрилася сімейна вітальня. Для молодих родин тут оформлені книжкові виставки: "Сімейна енциклопедія", "Вам, молода родина", "Читаємо всією родиною", стенди: "Бенефіс родини, яка читає", "Загальний читацький стаж – 146 років", "Твори, видумуй, пробуй". На виставках представлені списки літератури "Абетка виховання", "Разом дружна родина", пам'ятка "Поради батькам з керівництва дитячим читанням".
        Центральна районна бібліотека імені М. В. Ломоносова Новосибірська реалізує цільову програму "Розвиток доступного середовища життєдіяльності для людей з обмеженнями життєдіяльності (2008-2010 р.)". Для її реалізації бібліотеці виділено 25 тис. руб. на організацію пересувного читального залу для обслуговування інвалідів вдома. Для одержання в тимчасове користування видань альтернативних форматів бібліотека уклала договір з Новосибірською обласною спеціальною бібліотекою для сліпих. З 2002 р. тут функціонує творче об'єднання "Білий лелека" (Адаптація Інвалідів, Співробітництво, Творчість), що надає серйозну допомогу родинам, де є інваліди. У рамках творчого об'єднання проводиться соціокультурна й адаптаційна робота з користувачами: організація виставок, конкурсів, вечорів. Традиційним заходом стала щорічна виставка-ярмарок "Добрих рук майстерність".
        Особлива турбота бібліотеки - родини, що мають дітей-інвалідів. Разом з їхніми батьками проводяться екскурсії й масові заходи, оформляються сімейні виставки художньої творчості. Батьки беруть участь у складанні індивідуальних планів читання з урахуванням інтересів дитини, у доборі літератури для підготовки до школи й розвитку інтелекту.
        Цього року зміцніли партнерські зв'язки бібліотек. Разом з територіальними організаціями складені й реалізуються програми й проекти проведення Року родини. Так, Бердська ДБ розробила програму "Книга. Родина. Бібліотека", Степнінська СБ Іскитимської ЦБС - "Ростимо читача разом". Бібліотека імені М. Г. Чернишевського Новосибірська разом з адміністрацією Першотравневого району міста оголосили конкурс "Лише той гідний поваги, хто шанує родину свою", Іскитимська міжпоселенська бібліотека разом з районною адміністрацією організувала районний літературний круїз "Весела сімейка", Куйбишевська ЦРБ із відділом освіти районної адміністрації - районний марафон батьківських зборів "Бібліотекар просить слова".
        Заслуговують на увагу партнерські акції Куйбишевської ЦМБ. З підприємством ВАТ "Каїнськтранс" її працівники провели акцію "Рядки, що летять". В 30-ти маршрутних автобусах вони розклеїли листівки про дитяче читання й адресами МБ, де можна одержати докладну консультацію за темою. Акція принесла бажаний результат: у бібліотеки прийшли батьки за списками літератури для сімейного читання з дітьми різного віку, а також із проханнями допомогти прилучити дитину до читання, якщо вона байдужа до книг.
Акція "Читач із колиски" також викликала жвавий інтерес городян. "Шановні мами й тата! У вас народилося маля! Щоб воно виросло розумним, здоровим, щасливим, читайте йому книжки... з колиски", - звернулися бібліотекарі до молодих батьків.
        Перша акція проходила в лютому. Всіх щасливих батьків, у яких у цьому місяці з'явилося маля, запросили в РАГС, де їм вручили барвисті буклети "Почитай мені, мамо" з рекомендаціями, що читати дітям у перші роки їхнього життя, книжки для дітей з колиски до 5 років і фотоальбоми.
        Фінансову підтримку бібліотеці надав Урсабанк. Зібрати всіх батьків з малятами виявилися не просто, тому працівники бібліотеки, РАГСа й Урсабанка продовжують акцію тепер при виписуванні мам з міського пологового будинку.
        Відомі на все місто щорічні акції ЦМБ "Літературні герої у гостях у дошкільнят", свято посвяти в читачі, історико-краєзнавчі зустрічі "Ми від роду російського". Багатолюдно було на святі бабусь і онучат "Разом читаємо, разом відпочиваємо", Дні інформації "Сімейне читання в XXI столітті".

Бойко Л. Счастлив тот, кто счастлив в семье
/Л. Бойко //Библиополе. – 2008. – №11. – С.40-45.


        Літні читання-2008 проходили в Тольятінській бібліотечній корпорації (ТБК) (Росія) під девізом "Читай, щоб зробити світ кращим!" Вони являли собою конкурс, спрямований на об'єднання родини, формування традицій сімейного читання, розвиток професійного й творчого потенціалу бібліотекарів. Завдання ставилися прості: виявити саму цікаву й дружну родину, яка читає міського округу Тольяті й залучити в бібліотеку нові родини.
        Участь у конкурсі могла взяти будь-яка тольятінська родина, яка представила творчу роботу у вигляді "сімейного портфоліо". Його зміст припускав заповнення анкети, презентацію родини, опис сімейних традицій і хоббі, розповідь про читання в родині й фотозвіт.
        Протягом літа учасники конкурсу виконували додаткові завдання.
1) "Бібліоекспрес із подарунків і чудес" являв собою пошук у книгах (творах) інформації про те, які сімейні свята, традиції існували (ють) у різних родинах у різні часи й у різних народів світу.
2) "Сімейна бібліокомора" була орієнтована на пошук у художніх творах рецептів різних страв.
За три літніх місяці проведені чотири масові заходи, а в конкурсі взяли участь 10 родин. Гарним стимулом стали заявлені призи: портативний DVD-програвач (1-е місце), дорожня валіза (2-е місце) і настільна лампа (3-е місце).
        Бібліотекарі активно допомагали читачам, особливо пенсіонерам: передруковували рукописні сімейні есе, підводили підсумки, з огляду на кількість сімейних відвідувань і прочитаних всією родиною книг у період акції. Неупереджено аналізували знайдені сімейні свята, традиції, звичаї, обряди; сімейні рецепти та страви, виявлені в художніх творах. Виконання цих завдань оцінювалося журі додатковими балами; допомагали в оформленні списків з посиланням на твори.

Россинская С. Важней всего – погода в доме
/С. Россинская //Библиотека. – 2008. - №12. – С.23-29.


        З року в рік у Борському районі Нижегородської області (Росія) успішно проводяться акції, адресовані родині. Їхньому успіху сприяють творчі контакти із численними партнерами. Особливо активно борські бібліотекарі використовують можливості й популярність засобів масової інформації. Тільки в 2007 р. на місцевому телебаченні було показано більше двадцяти сюжетів, а в районних газетах вийшло 115 публікацій про роботу колег.
        Два роки тому бібліотеки разом з Борським телебаченням провели опитування борчан про улюблені книги дитинства. Одночасно були взяті інтерв'ю у відомих людей міста й села: голів адміністрацій, керівників підприємств, творчої інтелігенції. Сюжети цієї акції регулярно показували по місцевому телебаченню, у бібліотеках організовували виставки "Улюблені книги дитинства наших батьків".
        Результат виявився відразу: серед читачів різко зріс попит на представлені у такий спосіб видання. Спрацювали фактори: думка шановних людей, природна цікавість ("Що ж читають відомі земляки або наші сусіди?"), прагнення не виявитися гірше інших опитуваних і, звичайно ж, якість самої організованої й проведеної акції. Бібліотекарі змогли зацікавити людей "з вулиці" і з "коридорів влади", уміло донести думку цих респондентів до громадян.
        В 2007 р. великий інтерес борчан викликала й спільна акція Інноваційно-методичного центру, бібліотек і газети "Борська правда" - "Традиції сімейних читань". На сторінках газети була надрукована стаття "І пам'яті, і серцю, і душі" про необхідність відродження традицій сімейного читання. Бібліотекарі збирали статті з цієї теми, думки читачів, розповіді батьків про спільне читання в родині. Найцікавіші відгуки друкувалися. Автори кращих з них в урочистій обстановці відзначені листами подяки і пам'ятними подарунками - книгами. Кожний учасник зустрічі одержав буклет "Друг родини - письменник". Всі публікації, улюблені книги родин - учасників акції - були представлені на спеціальній виставці.
        Для прищеплювання смаку до книги й читання проведений міський сімейний літературно-творчий конкурс "Читання в родині" за номінаціями: "У будинку без книг, як без вікон, темно" (створення каталогу книг домашньої бібліотеки); "Спочатку ти мені трошки почитай, потім я тобі" (твір-розповідь про традиції читання вголос, спільні читацькі захоплення); "Книги трьох поколінь" (відгуки про книги); "Друг будинку - дитячий письменник" (твір-лист улюбленому письменникові); "Я - письменник, поет, художник-ілюстратор" (сімейна літературна творчість). Конкурс проходив у два етапи: перший - по бібліотеках району, другий - заключний, загальнорайонний. Переможці нагороджені дипломами й книгами. Кращі творчі роботи опубліковані на сторінках газети "Борська правда".
        В 2008 р. пройшла наступна акція - "Бібліотеки - родині". І присвячувалася вона батькам, тому що насамперед від них залежить, чи буде нове покоління читати. 
        Управління культури адміністрації Борського району схвалило ідею й підтримало акцію фінансово. На виділені кошти були закуплені книги в подарунок молодим матерям. Крім того, у подарунок увійшли дитячі нагрудники зі спеціально зробленими на них штампами "Почитай мені", дитячі книги для малят, інформаційно-рекламна продукція. Машина, що розвозила подарунки, була оформлена розтяжкою "Акція "Бібліотеки - родині"". Для установ і організацій, які збиралися відвідувати бібліотекарі, підготовлені прес-релізи.
        Акція проходила в теплі травневі дні. За три дні бібліотекарі побували в пологовому будинку, чотирьох дитячих поліклініках, на восьми дитячих майданчиках, у семи дитячих садках. Подаровано більше 450 екземплярів книг, 500 інформаційно-рекламних буклетів, закладок, пам'яток, дайджестів, візиток. Організатори впевнені: більшості матерів була приємною увага бібліотекарів, подаровані книги будуть прочитані, й рано або пізно ці мами приведуть свою дитину в бібліотеку.
        По-своєму підійшли бібліотеки Шахунського району (Нижегородська обл.) до залучення нових читачів. Була проведена книжково-рекламна акція "Парад книг-2007". Книжкові вітрини розташували на вулиці біля будівлі бібліотеки, відзначивши їх яскравими заголовками: "Приголомшливі хіти сезону", "Читай! Дізнавайся! Дій!", "Покоління Next. Їхній вибір", "Книги на всі часи", "Читаємо разом: я й мама". Поруч, на прикрашеному повітряними кульками дереві, були розвішані візитки, проспекти, рекламні листівки, що рекламують книги, бібліотеку й надавані нею послуги.
        З метою залучення в літню пору дітей і їхніх батьків до читання був розроблений і реалізований проект "Із книжкою на лаві". У самій жвавій частині парку "Перемога" щосереди протягом трьох літніх місяців (за умови гарної погоди) на паркових лавах бібліотекарі знайомили дітей і їхніх батьків із цікавими книгами й журналами, влаштовували голосні читання, вікторини. Усього за літній період на "лаву" прийшло близько 250 дітей, молодих мам, бабусь і дідусів.
        Беручи участь у Дні міста, бібліотека запрошувала жителів прогулятися всією родиною по бібліотечній алеї "Спокуси книжкового літа". Їм було запропоновано ознайомитися з "Гарячою книжковою десяткою", подивитися роботи переможців фотоконкурсу "Книга в сімейному альбомі", взяти участь у сімейному конкурсі "Щасливий випадок".
         Багато бібліотек організують вшановування кращих родин, родин, що читають, що відзначили золоті ювілеї, багатодітних родин. У центрі уваги громадськості виявляються й родини колег. 
        При ЦБ імені Б. Корнілова Семенівської ЦБС п'ятий рік працює Школа майбутньої мами. Заняття організуються разом з Управлінням соціального захисту населення. Для вагітних консультації проводять лікарі - гінеколог, неонатолог, сімейний психолог, фахівці соціального захисту населення, проводять бесіди священнослужителі, а також читачки - мами й бабусі "зі стажем". Для майбутніх мам організуються презентації книжкових виставок "Цікаве положення", огляди "Я незабаром стану мамою", їм вручаються рекомендаційні списки літератури. Такі списки поширюються також у жіночій і дитячій консультаціях.

Кувшинова М. В доме без книг, как без окон, темно:
областная творческая лаборатория /М. Кувшинова, М. Болотова
//Библиополе. – 2009. - №2. – С.10-14.

Календар подій

    1 2 34
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930