Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Цікаві моменти життя бібліотек Європи

          Щоб залучити в читальні зали відвідувачів, зокрема самотніх людей, деякі бельгійські бібліотеки обіцяють їм ні багато ні мало - романтичне побачення.
        "Це щось схоже на знайомства за американською технологією "швидких, швидкісних побачень" (speed-dating), але все проходить у дещо іншій обстановці - серед книг", - говорить бібліотекар Ерік Ван дер Стратен, один з авторів ідеї, що разом зі своїм колегою Денні Теувісом сподівається, що такі романтичні "заходи" допоможуть зруйнувати сформований стереотип бібліотеки як нудного місця.
        Перший експеримент Д.Теувіс провів три роки тому: за допомогою літературних романів він познайомив один з одним чотирнадцять самотніх читачів у віці від 18 до 35 років. "На столи я поставив квіти й свічі, а всім, хто прийшов, запропонував по келиху вина, - розповідає Теувіс. - Після цього на мій електронний ящик прийшло багато листів, у яких люди шкодували про те, що це було тільки один раз".
Авторам вдалої ідеї було запропоновано провести тренінг по бібліотечних побаченнях, який пройшов у бібліотеці Пермеке в Антверпені і у якому брали участь співробітники 306 бібліотек.
        Учасники зустрічей починають із того, що придумують запитання, наприклад, "Ваша улюблена книга в дитинстві?" Вони ходять по кімнаті і, задаючи один одному різні запитання, знайомляться і налагоджують контакт. Потім вони дістають взяті із собою три улюблених книги або одну книгу з обраними трьома уривками і, як на "швидкому побаченні", буквально протягом декількох хвилин діляться своїми думками з кожним учасником один на один, а потім "перемикаються" на наступного співрозмовника.
         Наприкінці зустрічі учасникам пропонується написати записку, яку покладуть у книгу того, з ким людина хоче зустрітися ще раз. Ван дер Стратен пояснює: "Мета полягає в тому, щоб люди могли домовитися про зустріч на такому ж бібліотечному побаченні або просто побачитися, наприклад, там же - у бібліотеці".

С налетом романтики… //Библиотека. – 2009. - №1. – С.67.


         У ФІНЛЯНДІЇ, де на території площею в 338 тис. кв. км проживає близько 5 млн. чоловік, працює 197 бібліобусів, або мобільних бібліотек. Майже всі вони належать бібліотечним службам різних районів, яких у країні налічується 450. Ті ж райони, які не мають своїх бібліо-бусів, як правило, користуються послугами пересувних бібліотек сусідніх з ними районів. Відповідно до національного закону про бібліоте-ки 1999 р. головною місією публічних бібліотек є забезпечення всім громадянам країни рівної можливості користуватися послугами бібліотек поза залежністю від місця проживання. Упоратися із цим завдан-ням без бібліобусів просто неможливо. Особливо цінується те, що вони мають таку гнучкість в організації обслуговування різних категорій населення (наприклад, дітей і пенсіонерів), якої позбавлені звичайні бібліотеки. Бібліобус здатний протягом одного дня відвідувати школи, дитячі садки, лікарні, будинки для людей похилого віку, а також всіх тих, кому з тих або інших причин важко відлучатися надовго з будинку (наприклад, непрацюючих матерів, що виховують дітей). Внутрішнє його планування й оформлення можуть легко мінятися відповідно до інтересів і запитів тієї або іншої соціальної групи, відвідування якої включено в маршрут пересувної бібліотеки. Крім того, проектуються бібліобуси, електропостачання яких буде відбуватися повністю за ра-хунок екологічно чистих і безшумних джерел енергії, таких як сонячні батареї. Планується, що до 2012 р. бібліобуси за рівнем їх оснащеності телекомунікаційним устаткуванням не будуть поступатися звичайним бібліотекам, і надавані "з коліс" інформаційні послуги стануть настільки ж різноманітні, як і в будь-якій іншій бібліотеці Фінляндії. Відвідувачі бібліобусів, і в першу чергу сільські жителі зможуть працювати в Інтернеті, переглядати й роздруковувати інформацію потрібної тематики, вести листування електронною поштою, робити банківські операції в режимі он-лайн і т.п. Але основний акцент у їхній роботі буде, як і раніше, залишатися на наданні бібліотечних послуг.

Библиобус едет в будущее //Библиотека. – 2008. – №12. – С.17.

 

        Нова послуга, що з'явилася в ряді бібліотек Європи, називається "Люди напрокат". У середині квітня відвідувачів одного з модних доз-вільних центрів Північного Лондона чекав сюрприз: їм пропонували взяти напрокат людину для бесіди як "живу книгу" з першої у Велико-британії "Живої бібліотеки".
        Ідея, що прийшла зі Скандинавії, проста: читачі можуть прийти в бібліотеку й замість книг вибрати людину для 30-хвилинної бесіди. Пропоновані "живі книги" щораз різні, але вони завжди являють собою широкий спектр людських стереотипів. Це може бути, напри-клад, офіцер поліції; вегетаріанець; чоловік-нянька; вічний активіст; парубок, виключений зі школи; соціальний працівник; колишній учас-ник вуличної банди й навіть чоловік-бібліотекар.
        Для здійснення вибору "живих книг" створений каталог. У ньому кожна з "книг" охарактеризована рядом негативних якостей, з якими читачі можуть зіштовхнутися. Переглянувши каталог, відвідувачі бібліотеки заповнюють читацькі вимоги на ту або іншу "живу книгу".
        Що значить бути книгою? Це означає бути співрозмовником, порадником, слухачем. "Читачі" шукають відповіді на свої запитання, вибудовуючи відверту розмову на певну тему, обмінюючись своїми враженнями, думками. Одна з жінок-"книг", що була продюсером на телебаченні й у кіновиробництві, сказала, що, беручи участь у проекті, почала розуміти: у кожної людини повнісінько історій, але шансів розповісти їх небагато.
         Засновник "Живої бібліотеки" Ронні Ейберджел пояснив причини й мету її створення: "Ми вважаємо, що надмірна жорстокість і агресія виникають між людьми, які не знають один одного. "Жива бібліотека" може зблизити людей, які навряд чи зможуть зустрітися іншим способом. Ми хочемо показати, що не кожний мусульманин хоче підірвати вас, не кожний поліцейський є шибеником", як це іноді підносять. Перша "Жива бібліотека" була організована на музичному фестивалі в Данії в 2000 р., і з того часу рух набирає обороти, в основному, у Норвегії й Угорщині. Ронні Ейберджел планує організувати у Великобританії ще трохи "живих бібліотек", і працює над деталями серії майбутніх заходів щодо всієї країни.

Шрайберг Я.Л. Библиотеки в условиях правовой и
технологической эволюции процессов общественного
развития /Я. Л. Шрайберг //Научные и
технические библиотеки. – 2009. - №1. – С.7-46.

 

        Група іспанських учених з Університету імені Хайме І створила дослідний зразок робота-бібліотекаря. На думку керівника групи вченого Анхель дель Побила, бібліотека - краще місце для впровадження роботів. Новий винахід одержав назву UJI Online Robot.
       "Бібліотекар" являє собою маніпулятор на трьох колесах, який оснащений інфрачервоними датчиками, що дозволяють йому пересуватися, сканером, за допомогою якого він здатний читати назву й знаходити потрібну книгу. Також він оснащений системою розпізнавання мови, що дозволяє йому одержувати замовлення від відвідувачів. Після одержання замовлення воно обробляється головним комп'ютером, який повідомляє про можливе місцезнаходження книги. Після цього UJI Online Robot їде в зазначене місце й переглядає всі книги в радіусі чотирьох метрів. Знайшовши потрібну, він приносить її відвідувачеві.
        Однією з головних проблем, що виникли при створенні робота, стало створення такого маніпулятора, який не принесе шкоди книгам, тому робот оснащений спеціальною системою, що розраховує силу захоплення.
        У Японії створений робот, що дозволяє читати книги в бібліотеці, не заходячи в неї. Він являє собою коробку 50 на 45 см на колесах, оснащену цифровою відеокамерою й особливою механічною рукою. Упра-вління електронним бібліотекарем здійснюється через Інтернет. Для пересування між книжковими полицями й об'їзду різних перешкод, що зустрічаються, машина використовує лазерну систему. Машина здатна вибрати книгу й своїми механічними пальцями перегортати сторінки, передаючи зміст на дисплей користувача. Робот призначений для зайнятих людей, які не мають часу ходити по бібліотеках. Тепер вони можуть читати книги, зізнався один з розроблювачів з університету Цукуба (східна префектура Ибараки), навіть якщо бібліотека закрита. Поки металевий бібліотекар може витягати нещільно розташовані книги й не здатний повертати їх назад. Однак творці готові зайнятися його вдосконаленням і модернізацією й хочуть перевірити робота в реальному житті, запустивши в одну з бібліотек.

Роботы-библиотекари в Испании… и в Японии
//Библиотека. – 2009. - №2. – С.63.

Календар подій

     1 2
3 4 5 6 789
10 11 12 13 141516
17181920212223
24252627282930
31