Популяризація видань в бібліотеці
Враховуючи сучасні підходи до виховання молодого покоління, робота бібліотечних закладів Донецької області спрямована на збереження пам’яті про подвиги українського народу, формування високоморальних, свідомих громадян України з багатим духовним світом, міцними життєвими підвалинами, якостями громадянина і патріота.
Зазначена діяльність здійснюється в межах національних та регіональних програм “Патріотичне виховання громадян, формування здорового способу життя, розвиток духовності та зміцнення моральних засад суспільства”, “Ветеран”, “Відродження та розвиток українського козацтва”; Всеукраїнської історико-краєзнавчої акції “Збережемо пам’ять про подвиг”; Всеукраїнської молодіжної акції “Пам’ятаємо минуле в ім’я майбутнього”; Всеукраїнської акції Партії Регіонів “Естафета пам’яті: хроніка звільнення регіонів України”, обласного конкурсу “Нащадки пам’ять бережуть”.
В бібліотеках традиційно оформляються папки газетних матеріалів, альбоми на теми “Війна 1941-1945 рр. та Україна”, “Новоазовськ в роки Великої Вітчизняної війни”, “Літопис війни”, “Подвиг земляків”, “Навіки в пам’яті народній”.
Діяльність бібліотек в даному напрямку в основному охоплює дві категорії: читачів-ветеранів війни та молодь. Мета роботи з першою категорією - вшановувати людей, які наблизили Перемогу, забезпечити ветеранів пріоритетним обслуговуванням. В більшості бібліотек області ця категорія користувачів забезпечена максимальною увагою з боку бібліотечних працівників. Майже всі учасники війни м. Дебальцеве обслуговуються вдома книгоношами-активістами бібліотек. Платна література в бібліотеках Дебальцівської ЦБС видається ветеранам на пільгових умовах за зниженим тарифом. З тими ветеранами, хто відвідує бібліотеки, постійно проводяться бесіди-спілкування, бесіди-спогади, бібліотерапевтичні бесіди, обговорюються актуальні проблеми сьогодення. Бібліотечні працівники Новоазовського району обслуговують вдома 67 ветеранів, Донецької ЦБС - 74 чоловіки. Бібліотекарі Марійського, Слов’янського та інших районів наносять візити ввічливості, пошани ветеранам війни та вдовам, які за станом здоров’я не можуть відвідувати святкові заходи у бібліотеках. А в бібліотеках Великоновосілківського району читачам-ветеранам надана можливість безкоштовно користуватися літературою з комерційного фонду.
Залучаючи молодь до читання літератури воєнно-патріотичного змісту, бібліотекарі ставлять за мету виховання почуття патріотизму, громадянськості, відповідальності за долю України, поваги та гордості за її визволителів від німецько-фашистських загарбників.
Серед різноманітних масових заходів, що відбуваються в бібліотеках області, особливе місце посідають наочні форми популяризації літератури: книжкові виставки, перегляди літератури, тематичні полички: “В боях відстояли Вітчизну свою” (Великоновосілківська ЦБС), “Битва за Україну”, “Останній рубіж” (Новоазовський район), “Очима тих, хто воював” (Маріупольська ЦБС для дорослих), “Шляхами мудрості і слави” (Старобешівський район), “Слава полеглим, шана живим” (Олександрівська ЦБС), “Звитяга і жертовність: українці на фронтах другої світової війни” (Кіровська ЦБС), “Пам’ять стукає до серця” (Дишщивська ЦБС), “З журбою радість обнялася” (Краматорська ЦБС).
Результатом творчого підходу бібліотекарів були такі заходи: виставка-реквієм “Пам’яті героїв присвячується” (Харцизька міська ЦБС), “Ніхто не забутий, ніщо не забуто” (Старобешівський район), “Без права на забуття” (Горлівська міська ЦБС), виставки-вернісажі “Зберігаючи пам’ять про подвиг”, “Коли горів мій край вогнем” (Краснолиманська міська ЦБС), на яких були представлені альбоми, фотографії, фронтові листи, гармошка, синенька хусточка; виставки вишитих картин “Від душі вітаємо з молодим, квітучим травнем!”, “Була священна війна, була велика Перемога”, “Маріуполь: хроніка вогненних років” (Маріупольська міська ЦБС для дорослих). Увагу відвідувачів бібліотек Донецької ЦБС для дорослих привернув парад книг “Партизанський рух на Україні”, “Безсмертя юних”, “Забута книга: О. Фадєєв “Молода гвардія”.
Ветерани Великої Вітчизняної війни - постійні відвідувачі бібліотек, учасники багатьох заходів. В усіх бібліотеках проходили вечори-зустрічі “Ріка вічної пам’яті”, “Фронтовики, надіньте ордени”, “Живий голос ветерана”, “Перемога одна на всіх”.
Підтримуючи тісні зв’язки з Радою ветеранів, бібліотекарі Краснолиманської ЦМБ спільними зусиллями здійснюють пошук колишніх фронтовиків, які мешкають на Краснолиманщині, організовують з ними зустрічі. Серед таких заходів був вечір-спогад “Один уклін полеглим, другий уклін живим”, під час якого ветерани - члени літературного об’єднання “Промінь” - розповідали про звільнення рідного краю від ворога, втілення своїх спогадів у власні художні твори.
Вечір солдатських традицій “Глибини пам’яті народної” відбувався в ЦМБ м. Харцизька, на якому зустрілися колишні партизани, підпільники, учасники бойових дій. Лунали спогади про бойову молодість колишніх фронтовиків, пісні та вірші.
В межах місячника пам’яті у Костянтинівській ЦМБ пройшов день інформації “У бронзі, у граніті, у серцях”. В цей день користувачам Інтернет-центру були запропоновані віртуальні подорожі “Міста-герої”, відбувся віртуальний урок пам’яті “Нащадки пам’ять бережуть”. Довідково-інформаційний сектор бібліотеки підготував тематичну закладку “Книга пам’яті України”, листок-сигнал “Щоденник пам’яті: ветерани Великої Вітчизняної”.
Користуються популярністю у відвідувачів бібліотек літературно-музичні вечори, композиції, які, як правило, відзначаються цікавою добіркою літератури і музичного матеріалу, емоційною насиченістю. Такі заходи відбулися в багатьох бібліотеках області. Так, бібліотеки Костянтинівської міської ЦБС разом з міською Радою ветеранів, товариством інвалідів “Друг”, дитячою школою мистецтв запропонували ветеранам літературно-музичну композицію “Пам’ять серця, чуєш, не охолонь!”, де вони мали змогу разом з вокальним ансамблем “Задоринки” заспівати пісень воєнних років. В Олександрівській ЦРБ відбувся пісенно-поетичний вернісаж “Солдатський привал”, а в бібліотеці-філії №,14 Єнакіївської ЦБС -літературно-музичний вечір “І в пам’яті, і в серці назавжди”. В багатьох сільських бібліотеках Слов’янської районної ЦБС були проведені святкові концерти-вогники “В серці вічна слава”. В жіночому клубі “Посмішка”, що діє у Маріупольській ЦБС, для ветеранів ВЛКСМ була проведена літературно-музична композиція “Комсомол - свято молодості”, а в Донецькій ЦБС відбувся літературно-музичний вечір “Цей день ми наближали як могли”. В Селидівській ЦБС старшокласники взяли участь у вечорі поезії та музики “Ці пісні співали на війні”, під час якого вони познайомилися з улюбленими піснями фронтовиків та трудівників тилу, які чекали повернення своїх рідних з війни: “Давай закурим”, “Землянка”, “На солнечной поляночке”, “Соловьи” та іншими. Виконання пісень супроводжувалося коментарями бібліотекарів, які розповіли про історію створення цих пісень. В деяких бібліотеках Краснолиманської ЦБС фронтові пісні лунали в ході пісенного вернісажу “В пісні відгук битв”.
Серед багатьох заходів, що проводилися бібліотеками області, слід назвати історичні читання “Пам’ять - категорія вічна”, заочні екскурсії по місцях бойової слави (Донецька ЦБС); вечір-легенду “У нас у всіх з війною рахунки” (Дебальцівська міська ЦБС); мітинг-концерт “Цей день Перемоги” (Добропільська районна ЦБС); святкові вогники “Солдатський вогник”, “Фронтовики, надіньте ордени” (Єнакіївська міська, Володарська районна ЦБС).
Неможливо не відмітити цікавий досвід роботи м. Маріуполя. Наприклад, ЦМБ взяла участь у благодійній акції до 70-річчя затвердження звання Героя Радянського Союзу та назустріч 60-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні в межах історико-культурно-патріотичного проекту “Слов’янське братерство - Русь єдина”.
“Пам’ять ятрить серця мільйонів”: (Огляд роботи б-тек області до 60-річчя визволення України від нім.-фашист. загарбників)
/Донец.ОУНБ ім. Н.К.Крупської; Склад. І.А.Пилипенко. – Донецьк, 2004. – 12 с.
|
Дзержинська ЦБС (Нижегородська обл., Росія) працює за проектом “Передай добро по колу”, що допомагає організації дозвілля соціально незахищених груп населення. Об’єднати людей і передати добро по колу - таке кредо програми.
У першу чергу об’єднати пенсіонерів і інвалідів. На сьогоднішній день в активі клубу “Нестаріючі серця” - 50 чоловік, його членами є близько 200 жителів м.Дзержинська. Спочатку це об’єднання замислювалося як дозвільне пристановище для жителів міста, чий вік виміряється не паспортними даними, а бадьорістю духу й станом душі. Енергійні, безжурні дзержинці спільно відзначали свята, обговорювали прочитане, спілкувалися один з одним. Поступово клуб перетворився в дружну родину однодумців.
Тут проводять літературно-музичні вечори, самодіяльні спектаклі, капусники й КВВ, вшановування ювілярів, зустрічі з відомими людьми, щорічні прогулянки на теплоході “Москва”. Учасники клубу беруть участь у пісенних Фатьянівських фестивалях.
Завдання проекту “Передай добро по колу” стали більш людянішими: це не тільки читання літератури, цікаве дозвілля, але й взаємодопомога, взаємопідтримка, тобто засоби соціальної адаптації, чуйного відношення до навколишнього.
Робота клубу “Нестаріючі серця” була визнана гідною 1-ї премії в номінації “Допоможемо старим і інвалідам” на регіональному конкурсі “Мій соціальний проект”.
Через міжнаціональні конфлікти додалося в регіоні біженців, і з 1992 р. на базі бібліотеки існує клуб “Переселенець”. Він об’єднав тих, хто не зі своєї волі знайшов другу домівку у Дзержинську. Члени цього клубу на заняттях знайомлять із законодавчою літературою про права переселенців, з місцевими законодавчими актами, традиціями. У клубі панує атмосфера взаємодопомоги й підтримки.
Жуковская Т.Б. Передай добро по кругу // Библиотека. – 2005. - №6. – С.51-53.
|
З ініціативи Брянської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф.І.Тютчева (Росія) освоюється методика проведення серед населення дискусій за суспільно значимими проблемами - громадянські форуми. Ця форма роботи дозволяє залучати рядових громадян, фахівців, представників влади, ЗМІ та ін. до обговорення самих актуальних для місцевих співтовариств питань. Бібліотеки проводять дискусії із проблем дитячої злочинності, наркоманії, безробіття, військової служби, профілактики СНІДу, а також екології Брянщини.
Зважений діалог, що лежить в основі громадянського форуму, не просте обговорення. Це спосіб прийняття рішень, які дозволяють його учасникам діяти спільно. На форумах насамперед глибоко вивчається проблема, є можливість почути різні точки зору й вільно висловити свою думку. Такого роду діалог може служити відправною точкою для початку дій.
У межах Днів екологічної безпеки в бібліотеках області пройшли Громадянські форуми з проблем екології Брянщини. В обговореннях взяли участь владні структури, громадські організації, ЗМІ, заклади освіти.
На громадянських форумах були розглянуті три підходи до вирішення проблеми екології. Вони були сформульовані раніше й оформлені в спеціальний посібник, складений на основі досліджень переваг у судженнях жителів Брянської області. Ці підходи стали точкою відліку для публічних обговорень.
Перший підхід “Освіта: формувати екологічну культуру” припускає вирішити багато проблем шляхом подолання екологічної безграмотності й варварського відношення до природи за допомогою освітніх і виховних методів.
Другий підхід “Керівництво: контролювати, координувати, фінансувати” припускає направити всі зусилля влади на прийняття дієздатних законів, здійснювати контроль, координацію й фінансування природоохоронної діяльності та екологічних програм.
Відповідно до третього підходу “Ініціатива: активізувати роль громадськості” треба сприяти вирішенню екологічних проблем через участь у громадських ініціативах, розвивати діяльність суспільно-екологічних об’єднань і організацій. На думку прихильників цієї позиції, така робота підвищить соціальну активність і ініціативність громадян, виникнуть нові цікаві проекти й ідеї, з’явиться можливість налагодити нові контакти - від міжособистісних до міждержавних.
У ході форумів пропонувалися конкретні дії й ініціативи. Наприклад, у Клетні представники вуличкомів висунули ідею створення при адміністрації району громадської ради з екології, що не тільки координуватиме питання екоосвіти, але й контролюватиме владні структури. Фахівці лісового господарства виступили із пропозицією до представників шкіл: поєднати відвідування літніх трудових таборів з відпочинком у лісі й суспільно корисною працею (виготовлення годівниць для лісових тварин). Учасники форуму в Брянську рішуче висловилися за те, що назріла необхідність створення незалежної громадської ради з охорони природи в Брянській області.
Форуми дозволили кожному з учасників висловити свою думку, почути коментарі представників органів управління, разом обговорити всі переваги й недоліки розглянутих підходів, шукати нові шляхи вирішення поставленої проблеми.
На думку працівників бібліотеки, організація й проведення подібних форумів відкривають нову сторінку в області екології й захисту природи, екологічної освіти й виховання. Працюючи в цьому напрямку, бібліотека стає місцем об’єднання місцевих жителів, ініціатором вирішення гострої соціально значущої проблеми.
Леканова Н.В. Просвещаем, информируем, действуем!
/Леканова Н.В., Меркешкина Л.В.//Библиотека. – 2005. - №3. – С.4-7.
|
З минулого року у Челябінській обласній юнацькій бібліотеці (Росія) почала діяти програма духовно-морального виховання юнацтва “Я та мій родовід”. Її авторами є співробітники ЦРБ.
У передмові до програми зазначено: “Вивчення історії своєї родини сприяє розумінню значимості кожної людини, підвищенню її відповідальності за долю свого роду, родини”. Епіграфом до програми стали відомі пушкінські слова: “Пишатися славою своїх предків не тільки можна, але й повинно, не поважати оної - є ганебна малодушність”.
Перше заняття - “Століть сполучна нитка...” - про родинні зв’язки. Чи можемо ми сьогодні, приміром, відповісти на запитання, хто такі шурін, кум, сват? І чи треба нам знати про це?
Друге заняття - “Ми й наші предки” - про сімейні традиції, які передаються з покоління в покоління.
Третє - “Щоб життя повторилося спочатку, загляньте в сімейний альбом”. Людина має потребу в знаннях власної історії - своєї, нехай невибагливої, біографії. Ніякі словесні описи не замінять нащадкові того, що побачить він на аматорських знімках. Під час цього заняття звучать розповіді учасників програми про своїх родичів, на яких, на їхню думку, вони дуже схожі. При цьому використаються фотографії із сімейного фотоальбому.
Четверте заняття будується як історичний екскурс у світ імен і прізвищ. На п’ятому - “Древо життя” - мова йде про те, як можна зобразити генеалогічне древо. На заключному - “Нам були пам’ять і любов дані” - учасники зустрічі розповідають про історію свого прізвища, представляють власне генеалогічне древо. Автори двох самих вдалих праць по складанню генеалогічного древа одержали призи.
Робота із програми “Я та мій родовід” триває.
Архипова И. Настоящие проекты и грядущие замыслы потомков древнего Аркаима //Библиополе. – 2005. - №1. – С.51-53. |
Новосибірська обласна юнацька бібліотека (Росія) розробила “Антишкільну програму по літературі”.
Програма включає сто книг різних авторів: від Шекспіра й Толкієна до Айтматова й Токарєвої. Поєднують ці книги дві речі: по-перше, жодна з них не входить у шкільну програму, а, по-друге, всі вони в сукупності дають досить яскраву й різноманітну картину того, “якими бувають книги”.
“Антишкільна програма” з’явилася після того, як компанія “Ромір-моніторинг” на замовлення обласної бібліотеки й Британської ради в Новосибірську провела дослідження читацьких переваг юних жителів міста (від 10 до 29 років). Серед них були учні, студенти, працююча молодь. Кожний четвертий з них читає щодня, кожний п’ятий - кілька разів на тиждень, шість відсотків не читають взагалі. Але при цьому студенти й школярі читають в основному в освітніх цілях - підручники, спеціальну літературу, твори зі шкільної програми (яка влаштовує далеко не всіх).
Тому бібліотека вирішила присвятити 2005 рік розвиткові читацької культури новосибірської молоді й спробувати, залучити її до читання художньої літератури. У травні серед школярів, студентів і учнів (зареєстрованих читачів бібліотеки) починається конкурс, що називається “Читати престижно!”, втім, його можна було б назвати й конкурсом “Читач року”.
Ідея проста - прочитавши книгу з “Антишкільної програми”, конкурсант відповідає на кілька запитань (підтверджуючи в такий спосіб те, що книга дійсно прочитана, а не просто взята в бібліотеці й повернута назад) - і одержує один “заліковий” бал. Переможцем стає перший, хто набрав сто балів. А якщо таких героїв не виявиться, то самий начитаний (підсумки будуть підведені 31 грудня). Кращих читачів нагородять цифровою технікою, а переможцеві дістанеться кишеньковий комп’ютер. До речі, ідеальний варіант для того, щоб продовжувати читати завжди й скрізь - можна буде носити в кишені цілу бібліотеку.
Паралельно пройде ще й конкурс рецензій на книги “Антишкільної програми” - виберуть найкращу (стиль, глибина аналізу) і саму оригінальну. Єдине обмеження - рецензія повинна бути “цивілізованою”. Тобто ніяких образ на адресу авторів або героїв. І без використання ненормативної лексики.
Конкурс стартує в травні, але читати можна починати заздалегідь. У цьому конкурсі фальстартів не буває - і швидкість, з якою читач “проковтує” книгу, для співробітників бібліотеки - не головне. Головне - спровокувати (якщо так можна виразитися) любов до читання. Щоб молоді люди продовжували читати художню літературу. І “Антишкільна програма” гарна, мабуть, саме тим, що будь-яка людина, мінімально схильна до читання, “прооравши” сотню самих різних книг, може “зачепитися” за те, що йому цікаво. І хтось потім буде читати фантастику, хтось - скуповувати детективи у м’яких обкладинках, хтось стане шанувальником Кінга, Муракамі, Пелевіна або Гессе.
“Антишкольная программа по литературе” //Новая б-ка. – 2005. - №3. – С.3. |
Серед різноманітних форм діяльності бібліотек – клуби за інтересами – визнаний лідер. Сьогодні потреба в цій формі спілкування все більше зростає.
Саме тому було запропоновано організувати в межах Центру ділової та соціальної інформації (ЦДСІ) Саткинської ЦБС (Челябінська обл., Росія) клуб для приватних підприємців, представників малого й середнього бізнесу, а також для тих, хто в перспективі хотів би зайнятися подібною діяльністю. Ця ідея була активно підтримана всіма працівниками центру й, що найважливіше, самими підприємцями.
Відразу ж була визначена основна мета його створення - становлення партнерських відносин між підприємцями міста, робота в тісній взаємодії підприємців зі ЦДСІ, забезпечення зв’язків між представниками бізнесу й представниками міської адміністрації. Іншими словами, партнерські зв’язки в сферах: «Підприємець - підприємець, підприємець - бібліотека, підприємець - адміністрація міста».
Основна мета клубу полягала в прагненні об’єднати підприємців міста для спільного вирішення проблем, а також показати доступність і розмаїтість інформаційних ресурсів бібліотек у сфері бізнесу й зробити бібліотеку привабливою і необхідною для представників суб’єктів малого та середнього бізнесу м. Сатки.
Відповідно до поставлених цілей були розроблені завдання клубу:
- організація й проведення заходів щодо спільного обговорення ряду поточних проблем у сфері підприємництва (нові закони, постанови, питання оподатковування та ін.);
- залучення представників адміністрації до вирішення проблем малого і середнього бізнесу в місті й районі;
- ознайомлення з новими інформаційними технологіями, зокрема, з можливостями мережі Інтернет, правових баз даних «Консультант Плюс», «Гарант»; навчання роботі в даних програмах; створення позитивного психологічного настрою на успіх;
- проведення різних форм масових заходів (збори, засідання, тренінги, «круглі столи» і ін.)
- організація корисного й приємного проведення часу.
На засідання запрошуються фахівці різних відділів адміністрації міста (торговельний відділ, відділ статистики, фінансовий відділ і ін.), працівники податкової інспекції, представники підприємств служб побуту, організації «Жінка-підприємець».
Форми засідань клубу різноманітні: і офіційні збори, і психологічні тренінги, і «круглі столи», і просто бесіди за чашкою кави.
Кожному засіданню клубу передує велика підготовча робота: організаційні заходи, такі як підготовка приміщення, розсилання запрошень і т.д. Тематичні добірки інформації стали популярними й серед членів клубу «Партнер», і серед інших користувачів послугами бібліотеки. Вони допомогли бібліотекарям переконатися в необхідності створення й своєчасному поповненні подібних «папок-підказок».
Засідання проходять за певним планом. На одному із засідань клубу «Партнер», що проходило у формі офіційних зборів, були розглянуті питання об’єднання інформаційних ресурсів асоціації підприємців міста, організації «Жінка - підприємець», ЦДСІ з метою створення єдиної інформаційної системи для підприємців і представників малого бізнесу. На виконання рішення цього засідання розпочата робота по підготовці бази даних «Малий бізнес Саткинського району». Зараз проводиться анкетування приватних підприємців, представників малого бізнесу з метою визначення юридичної адреси, асортименту продукції, що випускається, надаваних послуг. Проводиться демонстрація підготовлених матеріалів.
Інший клуб, що діє на базі Саткинської ЦБС, створений, насамперед, для жінок, що беруть участь у суспільному житті міста, керівників організацій, підприємців, членів Жінради.
Мета створення клубу - продемонструвати громадськості реальний внесок жінок в успіх і розвиток міста.
Ідея створення клубу - об’єднання активних жінок. Передбачається запросити жінок, що домоглися певних успіхів у виробничій діяльності, у суспільних справах, у вихованні дітей, у спорті, розповідати про переможниць різних конкурсів, про жінок, нагороджених почесними званнями, і про жінок цікавої долі.
Перед клубом поставлені основні завдання: по-перше, інформаційна й психологічна підтримка жінок у їхній активній роботі з використанням можливостей ЦДСІ; по-друге, проведення різних форм заходів (тренінги, семінари, презентації, «круглі столи», літературно-музичні вечори та ін.)
Клуб співробітничає з адміністрацією міста, з міським Палацем культури «Будівельник», зі ЗМІ та з міською Жінрадою. Саме в тісному співробітництві з даними організаціями був підготовлений і проведений конкурс «Жінка - керівник».
Спільна робота клубу «ВЕРБА» і міської Жінради не обмежується проведенням подібних заходів. Досвіду їхнього співробітництва залишається тільки позаздрити. Клубом і Жінрадою проводиться робота з дітьми, разом вони займаються реалізацією програми «Ведмежа». Жінки сприяли придбанню медичного апарата для лікування дітей, що страждають захворюваннями опорно-рухової системи. Саткинські жінки стали учасницями благодійної акції, отримані засоби від якої спрямовані на реалізацію цільової програми «Діти Південного Уралу». Жінрада разом із клубом «ВЕРБА» стала організатором акції «Допоможи хворим дітям». Основною метою цієї акції була організація безкоштовного харчування для дітей у віці до трьох років. Був також організований благодійний новорічний вечір для дітей, що стоять на обліку в Центрі соціального обслуговування населення.
Робота клубу «ВЕРБА» спрямована також на соціально-психологічну реабілітацію жінок міста. Так, у межах цього напрямку в червні 2001 р. активом клубу був проведений семінар-тренінг «Технологія посилення особистісного впливу». Відмінною рисою цього семінару стало оволодіння сучасними технологіями, що дозволяє слухачам успішно управляти підлеглими, рівними собі й навіть шефом, ефективно використовуючи при цьому людські ресурси. Семінар торкнувся семи тем, серед яких «Технологія ефективного керування», «Формування фінансової мудрості», «Позитивне мислення команди - основа фінансового успіху» і ін. На цьому тренінгу учасниці вчилися не боятися проблем, не соромитися проявляти свою індивідуальність і неповторність. Ця зустріч у Клубі ділових жінок виявилася цікавою як для починаючих бізнесменів, так і для тих, хто вже домігся успіхів у своїй професійній діяльності. Адже немає межі розвитку особистості, її духовності. Головна риса об’єднала всіх тих, що зібралися - вони продемонстрували свою готовність учитися, роблячи відкриття у своєму духовному світі.
В 2002 р. клуб «ВЕРБА» працював за проектом «Жіночий успіх міста». У межах цієї міської програми був розроблений цикл зустрічей або, образно кажучи, «презентацій особистості» під загальною назвою «Лідер». Основна мета даних заходів - створити загальний портрет нашої сучасниці й землячки. Хочеться показати, яка ж вона, жінка сьогоднішнього дня, як їй живеться в цьому непростому, і по своєму настрою чоловічому суспільстві, які проблеми доводиться вирішувати, як будувати своє життя, щоб можна було сказати: «Мої думки - дах над головою, мої почуття - атмосфера мого будинку, мої вчинки - фундамент мого життя».
Захарина С.Е. Клубы по интересам – форма общения деловых людей //Библиотечное дело–XXI век: Науч.-практ.сб. – 2004. – Вып.1(7). – С.168-173.
|