Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Цільові програми розвитку бібліотек

Цільові програми розвитку бібліотек

     Ще у 2001 році бібліотеки Павлоградської міської ЦБС Дніпропетровської області визначили роботу з соціально незахищеними верствами населення пріоритетним напрямом своєї діяльності. Тому уже другий рік бібліотеки системи працюють за цільовими програмами “Бібліотека як соціальний інститут міста” (2005 р.), “Творити людям добро’” (2006 р.).
     Насамперед були визначені пріоритетні категорії соціально незахищених громадян міста, які будуть обслуговуватись тією чи іншою бібліотекою.
     Так, центральна бібліотека взяла на себе обов’язки пріоритетного обслуговування людей похилого віку. Філія № 2 запланувала роботу з непрацюючою молоддю нешкільного віку. Філії № 2. 3,4 стали працювати з сім’ями на допомогу організації сімейного читання, дозвілля. Філія № 3 організувала виїзне обслуговування та проведення масових заходів для відпочиваючих Центру по обслуговуванню одиноких непрацездатних громадян міста. Філії № 2, 6 стали постійними організаторами спільних заходів зі школою-інтернатом № 1 та виконують благодійну місію по відношенню до цього закладу.
     У лютому місяці 2006 р. в приміщенні абонемента центральної міської бібліотеки відбулось урочисте відкриття Центру соціально-правових зустрічей для літніх людей.
     Перша зустріч була присвячена парламентським виборам - 2006. На зустріч з читачами бібліотеки завітала працівник відділу регіональної політики міськвиконкому, яка висвітлила рейтинг політичних партій, представлених у нашому місті, використання ними різного виду реклами.
     Працівники бібліотеки підготували перегляд літератури за темою зустрічі.
     Під час другої зустрічі відбулось спілкування з представниками кредитних відділів банків “Аваль”, “Приватбанку”, які розповіли присутнім про умови користування кредитними картками: “Універсальна”, “Товари на виплату”, “Премія для пенсіонерів”, “Вільні гроші” тощо. Були переглянуті буклети банків та література про банки і їх послуги.
     У чотирьох групах Центру по обслуговуванню одиноких непрацездатних громадян пройшли розважальні програми “І знову звуки вальсу зазвучали”, “Пісні воєнних років”, які організувала філія №3 разом зі своїм постійним партнером - музичною школою № 1.
     Із задоволенням слухали літні люди пісні своєї юності, незабутніх воєнних років, мелодії вальсів, починаючи з XVIII ст. і до наших днів. Звучали пісні на музику Глинки, Свиридова, Хачатуряна... А коли зазвучав вальс Ісаковського “В лесу прифронтовом”, присутні співали разом з організаторами заходу. Такі вечори викликають у літніх людей приємні спогади, а організатори одержують задоволення від думки, що принесли людям радість.
(Чуприна Г.Г. Бібліотеки – назустріч людям //Бібліотечна Дніпропетровщина. Вип. 5 – Д., 2006. – С.90-92).
 
 
 
 
 
     Зміцнення й розширення свого місця в суспільстві - одна з нагальних проблем бібліотек. Тому все частіше проектна діяльність бібліотек спрямована на привернення уваги влади й громадськості до себе. Роль бібліотек набагато ширша, ніж просто забезпечення існування своїх організацій. Вони повинні забезпечувати розповсюдження накопиченого культурного досвіду, знань, інформації. Тому МУК “Радянська централізована бібліотечна система” з Ханти-Мансійського автономного округу Югра (Росія) узялася за розробку проекту, що дозволив би реалізувати цю функцію бібліотек з максимальним ефектом: тобто просувати бібліотеку, книгу й читання незвичайними, нетиповими для бібліотек способами, викликаючи цим інтерес і привертаючи увагу місцевого співтовариства.
     Результатом став проект - культурний експеримент “Бібліотека під відкритим небом”.
     Мета проекту: популяризація бібліотек у місцевому співтоваристві шляхом проведення культурних експериментів.
    Це дозволило апробувати різні форми активності бібліотеки в нетипових для неї умовах і привернути увагу широкої громадськості до діяльності бібліотеки.
     Працівники книгозбірень відштовхувалися від того, що культурний експеримент, відхід від звичних бібліотечних форм роботи, розширення взаємодії жителів і бібліотек здатні привернути увагу громадськості до їхньої діяльності, підвищити статус цих установ у місцевому співтоваристві. В експерименті були активно задіяні соціокультурні технології - способи поширення культурного досвіду, просування книги й читання. У цьому випадку використовувались вуличні книжкові виставки для демонстрації потенціалу й ресурсів бібліотек, вірша О.С.Пушкіна в “рядку, що біжить” рейсових автобусів, акції в ефірі регіональної радіостанції “Норд-Гм” і ін.
     Культурні експерименти повинні неодмінно супроводжуватися суспільним резонансом, формуванням “віяла суспільних наслідків”: широким висвітленням у ЗМІ, розширенням читацької аудиторії, кола прихильників і партнерів бібліотеки. Це було однією з умов при розробці проекту “Бібліотека під відкритим небом”.
     Також було ухвалене рішення влаштувати за короткий період марафон культурних подій.
     Навесні з 27 квітня по 27 травня у всіх бібліотеках району пройшла акція “Краща книга всіх часів і народів”. Протягом місяця читачі віддавали свої голоси за “най-най” книгу. У бібліотеках були встановлені тумби для голосування; 26 травня відбувся підрахунок голосів, а 27 травня - у Загальноросійський день бібліотек - у прямому ефірі радіо “Норд-Гм” пройшов розіграш призів. Із трьох запропонованих варіантів необхідно було вгадати кращу книгу всіх часів і народів, обрану читачами бібліотечної системи району. Такими книгами стали “Біблія” й “Майстер і Маргарита” М.Булгакова серед дорослого читаючого населення району та “Гаррі Поттер” Д.Роллінг серед дітей-читачів.
     24 травня в День слов’янської писемності й культури в місті відзначали це свято. Співробітники бібліотек вийшли на вулиці міста: виставки під відкритим небом порадували жителів найкращими, самими незвичайними, самими новими, самими популярними книгами.
     6 червня - в Пушкінський день Росії - бібліотеки міста на імпровізованій міні-площі - біля центральної дитячої бібліотеки провели поетичний марафон. Відомі письменники й поети, юні літератори, дорослі й маленькі жителі міста, змінюючи один одного, читали твори великого поета.
    26 травня, в переддень Загальноросійського дня бібліотек, біля центральної районної бібліотеки відбувся міський інформаційний двобій “Поле бою - бібліотека”. Три фахівці бібліотеки і три добровольці -дизайн-редактор місцевої телекомпанії, студентка факультету інформаційних технологій і співробітник комп’ютерного салону - змагалися у швидкості інформаційного пошуку. Фахівці бібліотек використали бібліотечні ресурси (традиційний і електронний каталог), добровольці використали ресурси Інтернет.
     Уперше подібну акцію провів в 2003 році один з університетів США. Він організував змагання між працівниками університетської бібліотеки й співробітниками довідкової служби пошукової системи. Організатори конкурсу прийшли до висновку, що бібліотекарі, користуючись книгами, а не Інтернетом, дали трохи більше точні й детальні відповіді на запитання. Однак жодна з команд не була визнана переможцем.
     В інформаційному міському двобої з перевагою в один бал перемогу одержала команда добровольців, що відповідала за допомогою Інтернет-ресурсів. Але гравці команди-переможця зізналися, що здивовані таким невеликим розривом. Те, що фахівці бібліотек можуть здійснювати пошук швидко й ефективно, практично нарівні з Інтернетом, виявилося несподіванкою приємною для бібліотекарів.
     У майбутньому бібліотека планує перехід даних вдалих проектів з формату однократної ініціативи у формат регулярного повторюваної події. Подібні культурні експерименти особливо необхідні в роботі бібліотеку наступному році, тому що 2007 р. оголошений Національним роком читання в Росії.
 
(Галимова М.В. “Библиотека под открытым небом” //Новая библиотека. – 2007. - №1. – С.37-38).
 

 

Календар подій

     1 2
3 4 5 6 789
10 11 12 13 141516
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 2930
31