Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Організація системи просування книги та читання в бібліотеці

Меню розділу
Організація системи просування книги та читання в бібліотеці
 
        В межах Національної програми підтримки та розвитку читання в Росії у Псковській області 2007 рік оголошений Роком читання. Формування у сучасної людини особливого "читаючого образу життя" – це головне завдання та кінцева мета всіх заходів, присвячених цій програмі на Псковщині.
        Рік читання розпочався з книжково-ілюстративної виставки "Книги-ювіляри 2007 року". Спеціалісти ОУНБ відібрали найкращі, характерні для людської культури, гідні сучасної людини зразки зарубіжної та російської класики, романтизму та реалізму, поезії, прози та драматургії.
       Твори-ювіляри ефективно доповнювались та відтінялися портретами їхніх творців, критичними відгуками, думками та висловами мислителей минулого та сучасних.
      Офіційне відкриття виставки відбулося на презентації акції "Читати модно!" Всі учасники отримали закладки зі списком книг-ювілярів, а також бейджі з емблемою Року читання та цитатами-афоризмами з комедії Грибоєдова "Лихо від розуму".
       Початком акції став перегляд слайд-фільму "Читати модно", що представляв собою колаж відповідей людей різного статусу та віку про те, що вони читають зараз та чи до вподоби їм це заняття взагалі.
      У межах відкриття Року читання відбулася мультимедійна презентація обласної програми по просуванню книги й читання, що включає в себе ряд бібліотечних акцій і заходів. Серед її основних цілей наступні:
- залучення до читання дітей, молоді й дорослої аудиторії;
- підтримка високого престижу книги й читання на Псковщині.
        Особливістю обласної програми з читання є те, що вона зорієнтована на широку публіку, на простих громадян і "слабких" читачів, не включених у книжкову культуру. Ці прошарки становлять основну масу населення й багато в чому визначають читацьку ситуацію в області. А рівнем розвитку книжкової культури у великій мірі визначається духовний потенціал суспільства в цілому.
        Відповідно до програми в межах Року читання на Псковщині відбудуться наступні широкомасштабні обласні заходи: бібліотечна акція "Читати модно!", Тиждень книги для дітей і юнацтва, святкування Пушкінського дня в Росії, екологічна акція "Твій слід на Землі", місячник правової освіти населення "Правова культура громадян".
        Кожна муніципальна бібліотека області буде брати участь в обласній програмі з читання по-своєму, виходячи із власних ресурсів і пріоритетних напрямків. На сьогоднішній день серед найцікавіших і великих районних заходів можна виділити наступні:
- акція "Милосердя" у межах проекту "Бібліотерапевтична швидка" (бібліотеки Пушкіногірського району);
- бібліотечна акція "Час читати!" (ЦБС Дновського району);
- фестиваль пам'яті О.С.Пушкіна "Світоч землі Російської" (ЦБС імені М.І.Семевського м. Великі Луки).
        Просуванню книги й читання присвячені багато обласних конкурсів. Так, вже відбувся конкурс електронних презентацій "Літературне кільце Псковщини", за підсумками якого можна виділити найбільш показові роботи ЦБС м. Пскова, ЦМБ м. Великі Луки, ЦБС Великолукського й Печерського районів, що вигідно відрізнилися від інших точною відповідністю темі, змістовністю, логічністю побудови й викладу, а також індивідуальним стилем оформлення.
        Конкурс проводився серед ЦРБ, його основними цілями й завданнями були систематизація та аналіз локального матеріалу для створення єдиного інформаційного ресурсу про літературно-культурні пам'ятники й визначні пам'ятки області, розробка місцевим бібліотечним співтовариством маршруту літературних стежок по Псковщині в контексті всіх її визначних пам'яток і особливостей, і в остаточному підсумку, створення "Літературної мапи Псковщини" як інтерактивного електронного ресурсу.
        У зв'язку з тенденцією зниження інтересу до читання особливу увагу в програмі приділено дослідженням цієї проблеми. Тут можна назвати: "Псковщина читаюча" ("Що читають псковичі?") - обласний моніторинг читачів і жителів області; "Дитяче книжкове журі" - присвячено читацьким перевагам дітей, "Твоя бібліотека" - дослідження серед читачів. Моніторинги дозволять виявити гостроту проблеми, визначити якість читання, що в остаточному підсумку дасть картину розвитку книжкової культури регіону й підстави координувати роботу із просування книги й читання.
        Протягом року ОУНБ буде видавати закладки й буклети, що знайомлять із інформацією про новинки літератури, про конкретних авторів, про діяльність Центру читання, можливо, зі списками безкоштовних електронних бібліотек.
        Вже розпочато цикл радіоефірів, присвячених роботі із просування книги й читання в центральних, районних і сільських бібліотеках. Фахівці ОУНБ розповідають про книги-лауреатів літературних премій року, про книги-ювілярів року, проводять презентації - електронних ресурсів, огляди новинок літератури та оглядах літератури по національних проектах. Передачі транслюються по області. Їхня мета:
- формування на Псковщині читацької культури населення;
- надання книзі високого суспільного статусу;
- залучення нових користувачів до бібліотеку;
- прискорення й поліпшення шляхів взаємин бібліотек з місцевим співтовариством;
- створення позитивного іміджу для всієї бібліотечної справи в цілому.
        Фахівцями Псковської ОУНБ розроблена своя власна програма по просуванню книги й читання, презентація якої й стала продовженням обласної акції "Читати модно!" Дана програма призначена не тільки для тих, хто ініціативний, любить книгу, хоче нових знань і прагне побачити в дітях освічених людей, хто здатний пропагувати книгу, але й для тих, хто ніколи не брав її в руки й не знає сучасних авторів, у кого смутно на душі й хто утомився від віртуального простору комп'ютера. Серед заходів, що найчастіше зустрічаються програмі - презентації книг, виставок, зустрічі з письменниками, міжнародні книжкові акції.
         Ключовими акціями програми по просуванню інформаційних і літературно-художніх ресурсів області стануть заходу міжнародного рівня:
- Проект по просуванню книги й читання "Книжкові мости в Європу". Він включає 11 подів-проектів по просуванню літературно-художніх і інформаційно-книжкових ресурсів Псковської області вглиб Центрально-Європейського регіону, презентації її книжкових ресурсів, інформаційно-бібліотечних ресурсів ОУНБ, цикл оглядово-тематичних виставок книг, виданих на території області, у національних бібліотеках Латвії, Бєларусі, проект "Літературне кільце європейського прикордоння", свята читання "Письменники європейської провінції - нове прочитання" і ін.
- Міжнародний книжковий форум "Російський Захід", що традиційно відкривається у квітні, цього року містив у собі відкриття Центру білоруської книги, Тиждень псковської книги, "Круглий стіл" з читання й презентацію московських видавництв із благодійною акцією дарування книг сільським бібліотекам.
- Міжнародний фестиваль бібліотечних програм по просуванню читання "Осінь у Михайлівському", що пройде вже в четвертий раз у Пскові і у Пушкінських Горах.
- Крім того, Псковська обласна бібліотека відкрила проект "Інформаційна підтримка пріоритетних національних проектів", у межах якого пройшла презентація її інформаційних ресурсів з Національного проекту "Освіта". Девізом цього проекту стали слова "Все краще - дітям!" Будь-які зміни системи освіти розглядаються з погляду педагогічної корисності: чи добре й чи корисно це для дитини.
        Псковська ОУНБ підготувала Програму з інформаційної підтримки національних проектів, що включає книжкові виставки, огляди літератури, видання рекламно-інформаційних матеріалів.
        На презентації проекту ОУНБ була відкрита виставка "Висока якість освіти сьогодні - висока якість життя завтра". На ній була представлена література за напрямками Національного проекту "Підтримка й розвиток кращих зразків вітчизняної освіти", "Виховна робота в школі", "Впровадження сучасних освітніх технологій". Крім цього, виставка включала розділи "Електронні видання для вчителів і учнів", "Реалізація Національного проекту "Освіта" у Псковській області", "Література з музичної освіти". Усього було представлено більше 350 видань.
        Відповідно до календарного плану в Обласній бібліотеці відбудуться більше 300 різноманітних заходів, присвячених просуванню книги й читання. Серед найбільш масштабних виставок року - "Нові надходження літератури", "Література по національних проектах", "Старі книги про головне", виїзні виставки в райони області.
        На початку року вже відбулися Міжнародний день рідної мови, тиждень псковської книги, презентація покажчика "Псковська книга", широкомасштабна виставка-перегляд нової літератури. Бібліотекою заплановані літературні засідання, що вже стали традиційними, у "Вітальні у Великої", на яких пройдуть цікаві творчі зустрічі з молодими псковськими, а також латиськими поетами.
        Уже звичним стало урочисте святкування Пушкінського свята поезії з можливістю придбання книг з автографами відомих гостей. Відділ краєзнавчої літератури готує ювілейні зустрічі з відомими псковськими письменниками Олександром Болотовим і Валентином Курбатовим.
(Бурова Н. Искусство, которому надо учиться:2007 –
Год чтения в Псковскойобласти //Библиополе.– 2007.
- №4. – С.2-8.)  
 
        Ще в 2005 р. Тамбовською ЦБС (Росія) була розроблена програма просування читання "Місто, яке читає", яка підкреслює важливість читання як для інтелектуального розвитку особистості, так і для досягнення життєвих і професійних успіхів, що ставить головною метою просування в соціальне середовище стійкого інтересу до даного заняття, підвищення читацької активності городян.
       Мета, поставлена бібліотекарями міста за два роки до появи Національної програми, виявилася співзвучною її завданням саме тому, що нечитання давно стало загальнодержавною проблемою. Практикам бібліотечної справи була очевидна необхідність об'єднання зусиль різних суспільних інститутів у підтримку читання. На це й були спрямовані культурно-освітні акції: "Дитина, яка читає" (2005 р.), "Кинь все й читай!", "Візьмемо книгу в XXI століття" (2006 р.), "Російське слово - російська слава" (2007 р.), - ініційовані міською ЦБС.
        Вони допомогли тамбовським бібліотекарям у сферу своєї діяльності втягнути депутатський корпус, засоби масової інформації, представників бізнесу, громадські організації. Вперше в тамбовському соціокультурному просторі були об'єднані зусилля бібліотек, представників книжкового ринку й видавців.
Реалізація бібліотечної програми "Місто, яке читає" у Тамбові починалася саме із продуктивного обміну інформацією.
        Відмовившись від малоінформативних заміток і репортажів, бібліотекарі разом з журналістами третій рік розповідають про бібліотечні події, книжкові раритети й новинки літератури, дають рекомендації із читання, а в додатку до газети "Бібліотечна палітра", що з'явився нещодавно,  пишуть про тонкощі нашої професії, кращих фахівців книжкової справи, про історію міських бібліотек, результати досліджень читацьких переваг городян.
        Важливим кроком на шляху просування читання стала участь бібліотечних співробітників у циклі радіопередач "Ваша сімейна бібліотека". Щотижня по тамбовському обласному радіо звучать огляди літератури для дорослих і дітей. У радіоефірі слухачі одержують інформацію про кращі художні книги, про пізнавальну літературу для дітей, знайомлять із виданнями, присвяченими рідному краю, профілактиці шкідливих залежностей.
        Тематичні передачі "Мова є сповідь народу" розповідають про історію російської мови, загадках етимології, цікаві словники і довідники з російської мови. Це не тільки підвищує читацьку компетентність жителів міста, але й, розширюючи їхнє уявлення про можливості бібліотек, сприяє підвищенню їхнього авторитету в суспільстві.
        Для масової інтенсифікації процесів читання й росту його престижності як культурної цінності в бібліотеках міста були відкриті 27 читацьких клубів з інтересами. Тамбовські бібліотекарі проводять заходи не тільки в бібліотеках, але й організовують великі міські свята, - такі, як Свято читання "Книга - кращий друг!", День дошкільника "Разом із книгою ми ростемо", День знань, Фестиваль книги в міському парку культури й відпочинку, у Палацах культури. Великим успіхом у жителів міста користуються читацькі конкурси "Мені книги відкривають світ", "Кращий читач року".
        Піклуючись про підвищення якості бібліотечного обслуговування й необхідність книгозбірень, працівники бібліотек постійно вивчають думку користувачів, місцевого співтовариства, у тому числі органів влади. В 2005 р. працівниками ЦБС було проведено широкомасштабне соціологічне дослідження "Бібліотека: погляд у майбутнє", щодозволило довідатися думку жителів про діяльність бібліотек і визначити перспективи розвитку мережі книгозбірень.
        В 2006 р. разом з кафедрою бібліотекознавства й документознавства Тамбовського державного університету імені Г.Р.Державіна проведене соціологічне дослідження "Статус читання у житті сучасної людини". У ньому взяли участь більше ніж вісімсот чоловік. Щорічно у всіх філіях проводяться локальні дослідження. Особливо цікавими були: "Що значить книга для мене" (ЦДБ), "Читання краєзнавчої літератури дітьми й підлітками" (філія № 22), "Бібліотека як ресурс підвищення якості роботи муніципальної служби" (філія №15) і ін. Аналіз результатів останніх міських досліджень став основою концепції "ЦБС: орієнтири на майбутнє".
(Сорокина Н. Русское слово – русская слава //Библиополе. – 2007. - №6. – С.2-3.)
 
 
 
 
        Тимківська сільська бібліотека Бологівського району Тверської області (Росія) значну увагу приділяє зміцненню добрих відносин бібліотеки з родиною.
        Із цією метою розроблена комплексна програма "Читання - діалог поколінь". Її реалізації сприяло тісне співробітництво бібліотеки зі ЗМІ й організаціями, що опікуються проблемами просвіти, освіти, соціального захисту.
        До участі в "книжкових" заходах бібліотекарі прагнуть залучати батьків, родичів, учителів.
        Так, у вікторині "Відлуння минулої війни" взяли участь 15 родин: були задіяні й діти, і батьки, і бабусі з дідусями.
        На літературно-музичному вечорі "Пісня в солдатській шинелі" були присутні люди різних поколінь: від ветеранів до школярів. Це сприяло зміцненню зв'язку поколінь, кращому взаєморозумінню "батьків і дітей". Фронтовики слухали воєнні пісні зі сльозами на очах, а юнаки й дівчата усвідомлювали, що колись ветерани були молодими, як і вони, з тими ж устремліннями й надіями.
       Відомості про односельців-фронтовиків були представлені в папках-досьє "Наші земляки - захисники Батьківщини".
       Щоб викликати у читачів інтерес до літератури про Велику Вітчизняну війну, бібліотека використала різні методи й форми роботи: конкурс малюнків воєнної тематики "Якими б малюнками я доповнив книгу", літературний пошук "Мальчиши Великої Вітчизняної", огляд "Скільки в нас Маресьєвих?". Також була проведена бесіда "Сестри по зброї" (про жінок-бібліотекарів, Героїв Радянського Союзу) і організована виставка з використанням аудіовізуальних матеріалів "Кінолітопис великого подвигу", на якій були представлені кадри з фільмів, книги, за якими вони були зняті, література про ці книги й фільми.
        До ювілею книги О.Твардовського "Василь Тьоркін" була оформлена виставка однієї книги "На війні однієї хвилинки не прожити без примовки". Після ознайомлення із книгою старшокласники взяли участь у конкурсі, де продемонстрували відмінне знання твору, воєнних пісень, виявили розум і кмітливість.
        У бібліотеці існує зошит довіри "Про що думаємо, сперечаємося, міркуємо", у який кожний підліток може записати свої потаємні думки. На основі цих записів і індивідуальних бесід з підлітками складається програма роботи клубу "Орієнтир".
Найбільший інтерес підлітків викликали заходи клубу:
"Гроші в нашому житті". Його мета - ознайомити з основними елементами культури обігу грошей, обговорити питання моральності, що виникають при обігу з ними, пояснити їхню необхідність, сприяти формуванню моральної позиції у вирішенні грошових питань. Використовувалися ігрові форми роботи: тести "Чи можете ви розбагатіти?", "Чи жадібний ви?", обговорювалися прикмети й марновірства, пов'язані з грошима.
- Година корисних порад "Студент - абітурієнтові" (передача досвіду "Таємниці студентства" від колишніх членів клубу, сьогоднішніх студентів, нинішнім членам клубу - абітурієнтам).
- Гра у веселі запитання (до Дня сміху).
- Усний журнал "Під знаком Купідона" (до Дня Святого Валентина).
        Своєрідною "зустріччю випускників" стало засідання, на якому зібралися колишні члени клубу. Їх об'єднав інтерес до гри "Машина часу", у якій молоді люди брали участь 5 років тому. Тоді кожний з них написав лист у майбутнє, звернення до самого себе - "Яким я буду через 5 років". Весь цей час листи, вкладені в конверти з написом "Розкрити через 5 років", зберігалися в бібліотеці. Одержання листів стало хвилюючою подією: скільки було веселощів, розмов, спогадів! Випускники клубу - нинішні лікарі, бухгалтери, медпрацівники - подякували бібліотекарям за цікавий вечір, дали багато корисних рад із приводу подальшої роботи клубу.
        До професійного свята працівники бібліотеки готуються заздалегідь. Є папка практичних матеріалів - "Бібліотечний репетитор", путівник по храму книг "Абетка бібліотеки", стенд "Щоб жила бібліотека", присвячений історії Тимківської СБ. Кращі наші читачі попадають в "Книгу бібліотечних рекордів".
        У папці є інформація й про самого відданого читача: їм визнаний О.В.Ігнатьєв, що читає багато й постійно від дня відкриття СБ (листопад 1957 р.). Самі найстарші читачі - подружжя Сахно (1923 і 1924 року народження). Самому маленькому читачеві всього півтора рочки.
        Представлені в "Книзі бібліотечних рекордів" і сама читаюча родина, читацька династія, сама активна родина. У номінації "Умільці" відзначено матір і дочку Платонових, брати Казанцеви. Бібліотекарі пропонують літературу, а читачі прикрашають інтер'єр книгозбірні своїми роботами.
        Колишні й дійсні члени молодіжного клубу "Орієнтир" представлені в "Книзі" як переможці номінацій: "Найактивніший активний читач", "Ерудит", "Найдопитливіший читач", "Аматор інтелектуального читання" і ін.
        У зв'язку з адміністративною реформою, що проходить в країні, бібліотека організувала виставку-дискусію "Сільська бібліотека: світло й тіні". Всі матеріали виставки стосувалися реформи та її наслідків для бібліотечної мережі.
        В одному з розділів експозиції розміщено звернення до читачів із проханням висловити своє відношення до бібліотеки і до майбутньої реформи. Близько 50 читачів залишили свої коментарі в зошиті для запису. Діти, звичайно, писали про те, що хочуть читати нові книги, дорослі - про те, що бібліотека є єдиною установою культури на селі, про те, що багато хто ходить сюди, як у церкву, про необхідність МБА й ВСО. Зошит був переданий у сільську адміністрацію.
        На виставку звернули увагу депутати, які збираються в бібліотеці на свої засідання.
        Протягом місяця бібліотека проводила акцію "Бібліотека - якір порятунку суспільства", девізом якої стали слова М. Рериха: "Там, де процвітають бібліотеки, там мир, благодать, повага до людства й успішне вирішення найскладніших соціальних проблем". Акція була присвячена новому російському святу - Дню народної єдності. Бібліотека закликала односельців допомогти їй вижити у важкий час.
       Як завжди, читачі відгукнулися на прохання. Було подаровано понад 300 екземплярів книг, що користуються підвищеним попитом. Книголюби виписали для бібліотеки 7 найменувань журналів і газет. Школярі в дні осінніх канікул займалися ремонтом книг. На пожертвування односельців придбано 40 книг. Частину зібраних коштів відклали на проведення масових заходів, заохочення переможців конкурсів і вікторин.
        Всі акції, які проводить бібліотека, розраховані і на дітей, і на дорослих. Це й інтелектуальний сімейний двобій "Книжкова палата" (до Дня бібліотек), і літературно-ігровий колаж для дітей і батьків, і новорічна вікторина для всієї родини, і конкурс творчих робіт "Ким я можу пишатися у своїй родині". Коли заохочувалися кращі родини, задумалися батьки дітей, яка мало читають, стали звертатися із запитаннями, як привчити дитини до читання.
        У процесі роботи останніх місяців бібліотека об'єднала під своїм дахом різні групи читачів. Вона показала, як формує свої пропозиції до читачів і органів влади, розкрила свій фонд, зуміла привернути увагу до проблем її фінансування, сформувала доброзичливе ставлення до неї владних структур.
(Харечкина И. Ставка на любовь: Опыт работы с семьей //Библиополе.– 2007. - №4. – С.35-37.)
 

 

Календар подій

    1 2 3 4
5 67891011
12131415161718
19202122232425
2627282930