Організація сімейного читання в бібліотеці
Сімейне читання допомагає вдихнути любов у складні людські взаємовідношення, сприяє об'єднанню людей. Цей тезіс ліг в основу великого проекту "Бібліотека та сім'я в ХХІ ст.", за яким працює Корочанська центральна районна бібліотека Білгородської області (Росія).
Необхідність проекту була продиктована самим життям, тими завданнями, які вирішують керівництво країни, області, району. Бібліотека отримала можливість вести цілеспрямоване залучення до читання сімей, розширити спектр послуг для дітей та батьків за рахунок нових інформаційних технологій.
У межах реалізації цього проекту на базі ЦББ та опорних бібліотек були створені центри інформаційної підтримки.
Серед батьків-читачів проведене опитування "Сім'я в бібліотеці", "Книга у вашій сім'ї". Підсумки опитувань дозволили виявити деякі проблеми сімейного читання, подумати про те, як їх вирішити. Стала очевидною необхідність залучення до бібліотек саме сімей, а не окремих її членів.
За результатами опитування бібліотека активізувала спілкування з батьками (як з керівниками дитячого читання), випустила буклет "Читаємо для дітей, читаємо разом з дітьми", дайджест "Коли дитина стає особистістю". Продовжує розвиватися практика просування читання, використовуючи найрізноманітніші індивідуальні, групові й масові форми, залучаючи нові інформаційні технології. Як результат - перемога завідуючої Ломівською сільською бібліотекою О.В.Семиног в обласному професійному конкурсі в номінації "Відродження традицій сімейного читання".
Успіху проекту сприяла велика рекламна кампанія. У родини дітей, тата й мами яких не були читачами Ломівської сільської бібліотеки, були розіслані запрошення. Персональне звернення дозволило привернути увагу багатьох батьків, зацікавити діяльністю бібліотеки.
Для юних читачів Ломівська сільська бібліотека підготувала програму "Віртуальне читання". Тепер школярі мають можливість відвідувати сайти бібліотек Росії, віртуальні центри читання.
На високому рівні були організовані робота за проектом і в інших філіях. При них були створені гуртки комп'ютерної грамотності для дітей. На заняттях діти знайомилися з різними програмами, електронними енциклопедіями, грали в комп'ютерні ігри, що розвивають.. Усього навчилося 137 дітей.
Бібліотеки, що мають вихід в Інтернет, проводили уроки для юнацтва "Профорієнтатор", "Інтернет як засіб пошуку інформації", "Електронний каталог – новий спосіб доступу до інформації". Такі заняття відвідали 337 чоловік.
Користувачів сучасних бібліотек цікавить не тільки навчальна й художня література, але й інформація, що стосується державної підтримки родини, рішення сімейних проблем регіональною й місцевою владою. З метою забезпечення цих категорій користувачів необхідною інформацією в ЦРБ створені бази даних: "Швидка інформаційна допомога" і "Родина" на електронному й паперовому носіях. В Олексіївській, Мелихівській СБ електронні бази даних "Родина в XXI столітті" і "Для вас, мами".
Для повного інформування родин з питань виховання дітей, здорового способу життя щомісяця проводилися Дні інформації за участю фахівців центральної районної лікарні, районного відділу освіти, рагсу й інших установ на найрізноманітніші теми: "Роль родини у вихованні особистості", "Любов і родина: історія, звичаї, обряди", "Родина говорить: "Ні СНІДу, наркотикам, алкоголізму", "Православна книга: для родини, для дому, для душі", "Улюблені книги родини", "Здорові діти - щастя в родині", "Молода родина: права, обов'язки, пільги".
Програму проекту доповнили традиційні сімейні зустрічі, які проходять у бібліотеках Корочанського району. Щорічно спільними зусиллями ЦРБ і відділ соціального захисту населення організується дитяче свято "Зігріє душу доброта" - для родин, що мають дітей-інвалідів, які стають повноправними учасниками літературних конкурсів, рухливих ігор.
За підсумками проекту було випущено чимало корисних посібників - як для колег, так і для читачів:
• методичні рекомендації по роботі з родиною;
• методичні рекомендації по роботі з дітьми-інвалідами на основі комп'ютерних технологій;
• буклети, рекомендаційні списки літератури, пам'ятки.
Актуальні для родин і тематичні папки, які постійно поповнюються новими матеріалами:
• "Родина й вирішення її проблем на Білгородчині";
• "Проблеми родини: ключові питання";
• "Материнський капітал";
• "Ми чекаємо тебе, маля";
• "Ми раді твоєму народженню";
• "Міцна родина - міцна Росія".
Лысенко, М. Согреет душу доброта /Марія Лисенко //Библиополе. – 2008. - №8. – С.50-52.
Основне завдання, що вирішують бібліотеки Челябинської області (Росія) в межах Року читання, – пропаганда сімейного читання, створення в бібліотеках комфортного середовища для батьків та дітей, підвищення інформаційної культури.
Великі бібліотечні акції, направлені на підтримку читання, такі як фестивалі читання, благодійні марафони, книжкові ярмарки, читацькі свята, літературні ювілеї проходять у найпрестижніших майданчиках області: у театрах, на майданах, стадіонах, у парках культури та відпочинку.
Напередодні двох свят - Дня слов'янської писемності й культури та Всеросійського Дня бібліотек, в Ашинському муніципальному районі вперше пройшов фестиваль книги й читання "Читаю я, читаємо ми, читають всі". Хода літературних героїв привернула увагу багатьох жителів міста; приєднавшись до незвичайної колони, вони прийшли на головний майдан міста, де кожна бібліотека представила зі сцени в ігровій або театралізованій формі свою "Візитну картку". Найактивніші читачі одержали призи в номінаціях: "Читаємо всією родиною", "Книжкові пристрасті", "Книжковий старт".
Молоді читачі Озерська традиційно беруть участь у конкурсах творчих робіт. Цього року міський конкурс мав назву "Ми й книга". Номінації конкурсних робіт: "Я з книгою відкриваю світ", "Читати не раджу", "Я читаю про Озерськ", "Книга творить чудеса". На суд журі було представлено 592 роботи. Вражає різноманіття форм: твори, відгуки, казки, листи літературним героям, есе, щоденники, ілюстрації, портрети, аплікації, батик, орігамі, вишивка, бісероплетіння, ліплення, іграшки.
Міністерство культури Челябінської області звернулося до земляків із закликом взяти участь в акції "Мільйон нових книг - бібліотекам області". У Кизильському муніципальному районі успішно пройшла акція "Книги в дарунок бібліотекам", більше тисячі книг були подаровані бібліотекам. Завдяки цьому відкриті пересувні пункти в районній лікарні та дитячому будинку. Бібліотекарі міжпоселенської бібліотеки використали таку форму просування книги як виїзні читальні зали "Бібліогастролі". Разом з концертною бригадою з Будинку творчості вони везли жителям невеликих селищ книги та періодичні видання.
У Рік читання більшість бібліотечних заходів проводилися разом з різними організаціями й установами. У Сніжинську в межах святкування ювілею міста пройшов телевізійний краєзнавчий конкурс - марафон "Моє місто", організований бібліотечним співтовариством і телебаченням "ОТВ - Сніжинськ". Протягом двох місяців більше двадцяти конкурсантів у віці від десяти до сімдесяти років боролися за призові місця в номінаціях "Краєзнавчий марафон - справа сімейна", "Знавець рідного краю", "Найдопитливіший розум", "Юний краєзнавець".
У Озерську у 2007 році успішно пройшла Олімпіада з інформаційної культури "Інформаційна незалежність". Вона включала 7 етапів: пошук у карткових каталогах та картотеках, пошук у довідкових виданнях, пошук у фонді, пошук в Інтернеті, тест на знання бібліотечної термінології, аналітико-синтетична обробка інформації.
Шустикова, Т. В. За читателем - на поля и в зоопарки: 2007 год - Год Чтения в Челябинской области /Татьяна Васильевна Шустикова //Библиотечное дело. - 2008. - N14. - С. 36-38.
Відродження традицій сімейного читання неможливе без виховання материнського читання. Життєва програма, сила й творчість дитини, та й родини в цілому, залежать багато в чому від жінки, матері. Дуже цікавий досвід бібліотекарів з Єкатеринбурга (Росія), де розроблена й реалізується бібліотечна програма з родинами, що тільки очікують народження маляти, - "Дев'ять таємничих місяців" і програма раннього літературного розвитку "Я народився! Я читаю!".
Перший крок у межах реалізації програми - виділення в бібліотеці спеціальної комфортної зони, де увазі майбутніх мам і тат пропонуються книжкові новинки з психології вагітної жінки, догляду за дитиною, а також література, яку можна почитати малюку до народження, - виявився самим вірним. Цей затишний куточок привернув увагу не тільки майбутніх батьків, але й бабусь, дідусів, старших дітей.
На базі бібліотеки створений клуб "Мамина бібліотека", членом якого може стати будь-яка жінка, що має маленьку дитину. Головне завдання клубу можна визначити так: психологічна адаптація й інформаційна підтримка молодої родини. Кожна зустріч проходить у формі діалогу. Фахівці, запрошені на засідання, відповідали на запитання, які виникали у батьків у перші місяці життя дитини. На зустрічах побували психолог і логопед. А традицією клубу стало вручення кожному гостеві невеликого подаруночка - рекомендаційного списку літератури.
Відкриття Центру ранньої соціалізації в бібліотеці також надало неоціненну допомогу родині в соціальній адаптації дитини. На його заняття запрошувалися родини з дітьми у віці від 6 місяців до 4 років, педагоги, психологи, медики. У момент спілкування педагога з дітьми психолог і медик спостерігали за поведінкою малят, давали рекомендації батькам.
Запис маленького читача до бібліотеки, на думку єкатеринбурзьких колег, наступає, коли маляті виконується 9- 10 місяців. Малюк разом з батьками запрошується на свято "Новонароджений читач", мета якого - ввести дитину в нове для нього середовище вільного творчого розвитку. Таке свято проводиться окремо для кожної родини й триває не більше 15 хвилин. За цей час маля довідається, що в бібліотеці живуть книжки, які дружать із дітьми. Мама, тато й бібліотекар пропонують йому почитати, тобто дитина попросту розглядає книжку. Тепер він стає дійсним читачем і бере додому свою першу бібліотечну книжку.
Безсумнівно, що духовно-моральні орієнтири відіграють визначальну роль у роботі бібліотек з родиною. Але є ще один аспект, без освоєння якого немислимо говорити про повноцінну роботу з родиною, і цей аспект - інформаційно-правова підтримка родини. Позитивним прикладом такої практики може служити програма спеціалізованої бібліотеки "Будинок родини" централізованої системи муніципальних бібліотек м. Омська (Росія).
Соціологічні опитування, у тому числі й ті, які там проводилися, показують, що рівень правової грамотності населення дуже невисокий. Молодь, підлітки, та й дорослі мало знають про свої цивільні права й обов'язки. Найчастіше, потрапивши в складну життєву ситуацію, людина губиться, не знаючи, куди звернутися за роз'ясненнями й підтримкою, адже послуги юристів зараз коштують недешево. Бібліотека ж може запропонувати своїм читачам солідні інформаційні ресурси правової тематики й кваліфікованих фахівців, які можуть дати необхідні консультації з використання ресурсів. З огляду на всі ці фактори, тут і була розроблена програма "Інформаційна служба родини".
У межах програми читачам пропонуються різні форми заходів, наприклад лекторій "Молоді про сімейне право", ведеться стендове інформування, оприлюднюються разові відповіді на запити користувачів, проводяться масові заходи правової тематики. Крім того, розроблений цикл заходів просвітницького характеру.
Для всіх відвідувачів "Будинку родини" оформлена постійно діюча інформаційна зона "Інформаційна служба родини повідомляє...", де представлена інформація з актуальних проблем сімейного, трудового, цивільного законодавства; даються відповіді на запитання, які хвилюють усіх: про податки й пільги, про правила вступу до вузу, про права споживача й призов до армії та ін. Для відновлення стендів такої зони використовуються не тільки періодика й книги, але й окремі документи і тематичні списки. Окреслюючи завдання й напрямки їхнього вирішення, програма "Інформаційна служба родини" не обмежена термінами дії, а її послуги, інформаційні й просвітницькі заходи необхідні родинам, які відвідують бібліотеку.
Головним координатором роботи з родиною у бібліотеках ЦБС м. Тамбова (Росія) є Сімейна кафедра центральної міської бібліотеки ім. Н.К.Крупської. Її мета – досягнення духовної консолідації родини. Особлива роль належить спілкуванню з читаючими родинами на індивідуальному рівні та організація сімейного спілкування у стінах бібліотеки. Методика залучення сім'ї в бібліотеку проста: всі заходи повинні бути цікавими і дорослим і дітям.
Сімейна кафедра розробила й впровадила в практику сюжетно-дослідницький цикл "Перехрестя", що представляє собою ряд заходів інноваційного характеру. У них відбиті всі грані взаємодії й міжособистісного спілкування в родині. Масові форми (гра-подорож "Я и моє доросле життя", дискусія "Родина очами дитини") вдало поєднувалися з дослідницькими знахідками (інтерактивними дослідженнями "Раз сходинка, два сходинка" і анкетуванням "Родина очами дитини").
Найбільш яскрава творча знахідка - рольова гра "Родина моєї мрії", що включала ігрову форму та анкетування. Анонімна анкета поширювалася серед юних читачів і містила приблизно такі запитання: "Чи є для тебе батьки ідеалом чоловіка й жінки?", "Чи важлива духовна близькість у родині?".
Результати опитування дуже здивували дорослих. Виявилося, що ідеали дорослого далеко не завжди збігаються з ідеалами дитини. Рольова гра дала можливість підліткам і дорослим краще довідатися один про одного, висловити свою думку. Були сформульовані основні життєві цілі, і більшість дітей вибрали здоров'я, родину й кар'єру.
Закінчувався цикл проведенням фестивалю творчості "Родина: без секрету всьому світові", де переможці визначалися в трьох номінаціях: письмова й прикладна роботи, творчий номер.
Конкурси, проведені Сімейною кафедрою, завжди мають великий успіх у читачів. Так, на конкурс, присвячений Дню матері, "Жінка з дитиною на руках" було представлене безліч робіт.
Їхні номінації говорять самі за себе:
• "Краща письмова робота";
• "Краща прикладна робота";
• "Кращий творчий номер".
У 2008 році розпочався сімейно-психологічний марафон, який сприятиме вихованню милосердя та позициюванню сім'ї як основного соціального інституту, "притулку душі". До роботи залучаються спеціалісти різні: юристи, психологи, лікарі.
Активна робота в даному напрямку ведеться в бібліотеках-філіях. При бібліотеці №2 успішно діє практикум для батьків. Його робота здійснюється в тісній співпраці зі спеціалістами. Метою практикуму є надання інформаційно-освітньої допомоги батькам та дітям для попередження кризових ситуацій в родині та створення довірчої атмосфери діалогу.
Бібліотека розробила проект "Бібліородина". В основу проекту покладена ідея принципово нової моделі установи – центру сімейного спілкування з функціями методичного об'єднання. Його мета – відродження традицій сімейного читання та організація сімейного дозвілля.
Завдання проекту:
- організація "Служби сім'ї" для надання психолого-педагогічної, методичної та правової допомоги;
- створення клубного об'єднання "Молода сім'я";
- створення зон з різним функціональним призначенням та комплексом послуг (зона для майбутніх малюків; зона активного дозвілля та "Бібліокафе" для неформального спілкування любителів книги);
- створення на базі бібліотеки науково-методичного об'єднання з навчання бібліотекарів міста та області інноваційним аспектам роботи з сім'єю.
Передбачені результати проекту:
- створення у місті комфортного бібліотечного середовища, що відповідає потребам та інтересам сучасної сім'ї;
- відродження традицій сімейного читання;
- впровадження перспективних форм і методів інформаційної та дозвільної діяльності у роботу з сім'єю;
- підвищення професійного рівня бібліотекарів та розширення інноваційного бібліотечного середовища регіону.
На базі бібліотеки №9 створено етнографічний клуб "Чарівник". В межах цього клубу реалізується програма "Сімейні традиції наших прадідів". Це сімбіоз етнографічного та сімейного напрямів в практиці філіалу.
У філіалі №4 ведеться робота в межах реалізації проекту "Здоров'я для всіх". Налагоджене співробітництво з педагогами, батьками, медичними працівниками. Великою популярністю користується батьківський лекторій "Здорова сім'я".
З 2008 року організований інформаційно-освітній центр "Сімейний ковчег", який займається питаннями здоров'я та виховання майбутнього покоління. Ведеться тематична картотека "Домострой сучасної сім'ї".
Працюючи з сім'єю, бібліотекарі м. Тамбова (Росія) не чекають швидких результатів. Це праця на перспективу – для дітей, які з часом теж стануть батьками.
Тихонова, Н. Сделаем мир взрослых и детей единым /Наталья Тихонова //Библиополе. – 2008. - №9. – С.23-27.
У більшості сучасних родин книга, на жаль, не є пріоритетною цінністю. Але в усі часи лише книга об'єднувала людей, виховувала культуру спілкування, була носієм моралі та духовності. Бібліотекарі Молчанівської ЦБС Томської області (Росія) прагнуть знайти шляхи співробітництва з батьками своїх читачів.
В 2001 році відділ соціального захисту населення став ініціатором впровадження районної цільової програми "Розвиток соціального обслуговування родини й дітей". Молчанівська ЦБС підтримала ініціативу соціальних служб, і от уже шостий рік цей проект успішно реалізується.
Бібліотека поставила перед собою наступні завдання:
• виховання традицій сімейного читання;
• зміцнення родини, збереження її звичаїв;
• підвищення престижу материнства, оволодіння навичками педагогіки;
• допомога в профілактиці бездоглядності й правопорушень неповнолітніх і їхня соціальна реабілітація в суспільстві;
• пропаганда здорового способу життя;
• розвиток творчого потенціалу дітей і дорослих;
• організація сімейного дозвілля.
Але бібліотека не спроможна виконати цю програму самостійно. Важливий тісний контакт з батьками, школою, правоохоронними органами, спортивними організаціями та громадськими організаціями. Першим кроком до такого співробітництва найчастіше стають виступи бібліотекарів перед батьками в дитячих садках і школах.
Нещодавно ЦБ провела День інформації для батьків у старшій і підготовчій групах дитячого комбінату "Посмішка". Він називалася "Здорова дитина - щаслива родина". У заході взяли участь головний педіатр Молчанівського району, вихователі, травниця.
Крім того, стали традиційними виступи бібліотекарів на батьківських зборах у школах з бесідами із циклу "Чи знаєте ви свою дитину?": "Що читають наші діти?", "Виховання словом", "Якщо в родині першокласник", "Поки лихо не постукалося у двері" та ін.
Самарина, Н. Творчество как стиль жизни /Надежда Самарина //Библиополе. – 2008. - №8. – С.56-59.
Сьогодні, коли загублені багато традицій сімейного виховання, не часто розпадаються сім'ї багато дітей не відчувають цінностей сімейних відносин.
За допомогою різних методів вивчення даної проблеми (анкетування, опитування, бесіди) підтвердилося уявлення про те, наскільки великий вплив родини на збереження сімейних традицій, на читання дітей і як незадовільно інформовані батьки про літературу для дітей і дитячого читання.
Обговоривши цю проблему з бібліотечним активом, Кривчиківська сільська бібліотека Кромського району Орловської області (Росія) вирішили організувати клуб за інтересом "Родина - притулок душі", що діє протягом 10 років. У раду клубу входять батьки, учителі, працівники культури.
У межах цього клубу щорічно проводяться заходи:
- вечори-зустрічі "Наш сімейний фотоальбом", "Нехай буде теплою осінь життя";
- літературно-музичні вечори "Квіти на броні", "Прекрасне покликання - матір'ю бути";
- вогники "Родина - початок всіх початків", "Життя прожити - не поле перейти".
На цих і інших заходах у межах клубу завжди присутня книга, організуються книжкові виставки, огляди, перегляди, що завжди викликає практичний інтерес у присутніх.
Робота клубу дає результати: покращалася активність членів родин, підвищилася зацікавленість книгою, діти й батьки стали частіше відвідувати бібліотеку, звертатися за довідками.
Проаналізувавши ситуацію, було вирішено розробити цільову комплексну програму "Сімейне читання - традиція прекрасна". Партнери програми - сільський будинок культури, школа, адміністрація поселення, дирекція сільськогосподарського підприємства "Перемога", ВАТ "Кромські чорноземи". Основною метою програми було формування потреб сільського жителя в сімейному читанні, пробудження інтересу до сімейних традицій, до книг, читання, бібліотека. У межах програми використовувалися різноманітні форми роботи:
- читацький марафон;
- турнір за творами письменників-земляків "Літературні розсипи Орловщини";
- бенефіс читаючої родини "Царство любові й краси".
До заходу були оформлені виставка виробів "Наша мама - майстриня" і книжкова виставка "Зі скарбнички сімейного читання".
З метою збереження сімейних традицій були проведені:
- фольклорне свято "Ми за чаєм не нудьгуємо";
- проводи зими з катаннями на конях, іграми й змаганнями, піснями й танцями;
- посиденьки "Справі час – забаві година";
- різдвяні й новорічні ялинки;
- вечір-міркування "Наших предків земля заповідна".
До всіх цих та інших заходів оформляються виставки виробів родин: "Руки тата, руки мами й мої рученята", "Преданья старовини глибокої". На виставках вироби, малюнки, вишивки не тільки дітей і їхніх батьків, але й розшиті рушники, ткані килими, доріжки, скатертини їхніх бабусь і прабабусь.
Проводяться літературні знайомства, літературно-музичні вечори "Родина в житті та творчості російських письменників", свята родини "Щасливий той, хто щасливий удома", "Де лад, там і скарб".
Орлова, Л. С. Запишите всю семью: семейное чтение в сельской библиотеке /Орлова Л.С.//Новая библиотека. - 2008. - N8. - С. 30-32.