Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00
Меню розділу

Популяризаторська робота в бібліотеці

        Останнім часом в бібліотечну професійну термінологію увійшло поняття "місія", що визначає суспільний сенс існування будь-якої організації. Зміна місії публічної бібліотеки нерозривно пов'язана зі змінами у розвитку суспільства.
       Зараз місія сільської бібліотеки знову міняється: колишній знак прагматизму й раціоналізму відступає, і перевага віддається продуктивній гуманітарній моделі, що стверджує цінність людського існування, достоїнства, права й свободу кожного людського індивіда й орієнтованої на пріоритет розвитку особистості. Інформація в цьому випадку виступає не метою, а засобами – засобами соціалізації.
        Саме толерантність як гуманітарна цінність стає сьогодні домінантою інноваційної діяльності сільської бібліотеки увстановленні міжнаціональних, міжкультурних комунікацій.
        Так, у Червоногвардійському районі Білгородської області (Росія) економічною стабільністю, що є привабливим для мігрантів з колишніх радянських республік, уже не один рік реалізується проект "Мала академія народознавства". Разом з національними діаспорами бібліотеки проводять тижні народів, що проживають на території району, формують книжкові фонди на їхньою мовою, установивши контакти з бібліотеками держав – батьківщинами мігрантів.
        Одночасно бібліотеки організують тижні російської культури, під час яких знайомлять приїжджих із традиціями й звичаями корінних жителів. Для приїжджих працюють курси навчання російській мові. Крім того, відкритий Центр соціалізації мігрантів, що надає правову підтримку із проблем закріплення на даній території. Він надає також адресно-реквізитні відомості про організації й установи, що працюють із даною категорією населення, а також виконує інформаційно-посередницькі послуги при їхньому працевлаштуванні.
        Пріоритет людських цінностей наочно проявляється в увазі, що сільські бібліотеки приділяють конкретній особистості, її індивідуальним потребам, пов'язаним з повсякденним життям, реалізацією життєвих планів і інтересів.
        Сьогодні в більшості сільських бібліотек можна зустріти оголошення про купівлю й продаж сільгосппродукції, нерухомості, інвентарю. СБ формують власні бази даних, такі, як "Адреси, час роботи всіх організацій і установ, розташованих на території села, району", "Центр зайнятості пропонує...", "Медичні установи в... районі", "Куди піти навчатися" і т.д.
         Комп'ютеризовані установи виконують функції правової підтримки населення. Не залишаються осторонь від цієї роботи й СБ, не оснащені новими технологіями. У Білгородській області на їхній базі відкриваються громадські приймальні юристів: сільський бібліотекар збирає запитання юридичного характеру в жителів, передає їх у спеціалізовану службу ЦБ, і в певний час, відповідно за графіком, юрист ЦПІ ЦБ консультує громадян за місцем проживання. Тому що ця служба безкоштовна, то найбільш активно за правовим захистом туди звертаються соціально незахищені верстви населення: пенсіонери, безробітні, інваліди та ін.
        З огляду на тенденції розвитку російського суспільства, найбільш пріоритетними напрямками гуманітарної складової діяльності сучасної СБ є: просування читання й формування художньої культури жителів, збереження чистоти російської мови, відродження сімейних традицій і збереження інституту родини. Для цих напрямків роботи в значній мірі характерне програмно-цільове планування, що дозволяє досягти найбільш ефективних результатів. Так, відповідно до обласної цільової програми розвитку сільської культури, в кожному селі на рівні голови місцевого самоврядування прийнята бібліотечна програма "Село, яке читає," фінансована з місцевого бюджету.
        Особливостями роботи із просування читання на Білгородчині сьогодні є організація літературних свят із залученням всіх категорій населення - перенесення активної дії за межі бібліотеки, з однієї сторони. А з іншого боку - усе більше проводиться камерних заходів саме в приміщенні бібліотеки. Камерність і навіть інтимність таких зустрічей дає відчути їхнім учасникам якусь своюобранність, що, без сумніву, сприяє підвищенню інтересу до предмета.
        Прикладом, що ілюструє першу особливість, може служити цільовий проект Яковлівської ЦБС "Молодий будівельник читає" (м. Будівельник - районний центр), що одержав грант губернатора області, у межах якого введена традиція: при урочистій реєстрації дитини в загсі бібліотека вручає на пам'ять батькам набір дитячих книг і власно складений збірник з текстами колискових пісень. На центральному майдані районного центру відбувається барвисте свято - відкриття літніх читань за назвою "За 90 днів літа навколо світу": пройшов парад літературних героїв російської, англійської, американської, німецької, французької та іншої прози й поезії.
        Пізніше, там же, на майдані, герої художніх творів показували театральні інсценівки й ставали ведучими вікторин. Залишається додати, що учасниками свята стали жителі всього району. У межах проекту пройшов конкурс творів "Якби письменником був я...". Нагородження його переможців стало заходом районного масштабу й проходило в Палаці культури. Переможці конкурсу зробили екскурсію в Тульську область - на батьківщину Л.М.Толстого. За матеріалами кращих робіт конкурсантів виданий творчий збірник "Мій мир".
        Сільські бібліотеки Прохорівського району також на кошти губернаторського гранту, реалізують проект організації літнього читання й дозвілля дітей і підлітків "Читай-ка" на відкритих майданчиках:, на вулиці біля бібліотек установлені пластикові столи, стільці, складні парасолі від сонця й дощу. Щодня протягом трьох теплих місяців бібліотекарі проводили різні заходи, головною героїнею яких була література, а головними учасниками - діти й підлітки, а також їхні батьки. Ця форма організації корисного дозвілля буде використатися й надалі.
        У Білгородській області в СБ створені постійно діючі консультаційні пункти "Служба російської мови", завдання якої - підвищення рівня мовної грамотності населення, конкретна допомога жителям в одержанні відповідей на запитання, пов'язані з російською мовою:
• як грамотно написати слово;
• як правильно поставити в слові наголос;
• як коректно побудувати речення;
• як зрозуміло й красиво висловити свою думку;
• пошук висловлювань відомих людей, цитат з творів морально-етичного характеру.
        Повсюдно проводяться філологічні вікторини, конкурси: "Кращий читач бібліотеки - кращий знавець російської мови", "Перевір себе" (всі бажаючі перевіряють свої пізнання з правильності розміщення наголосу, вимови й ін.). Жителі сіл беруть активну участь у написанні диктанту, підсумки якого (не персоніфіковані, а узагальнені) підводять на земських зборах. Як показують результати цієї перевіреної роботи, більш грамотно пише покоління 40-50-літніх, молодь же найчастіше не знає елементарних правил правопису.
        Для ефективної роботи Служби формуються фонди літератури мовознавчого характеру, організовані постійно діючі виставки довідкової, навчальної, наукової, науково-популярної літератури з російської мови, а також оформлені виставки, що розкривають мову через призму історії, російської художньої прози й поезії, мистецтва, біографій відомих людей, їхнього ставлення до російської мови; видаються буклети із правильним написанням часто вживаних слів, розміщенням наголосу в словах, перелік часто ставленних запитань і їхніх відповідей у межах роботи Служби російської мови й т.д. У місцевих газетах бібліотекарі ведуть рубрики "Як правильно сказати", "Правопис" і т.д.
        У процесі реалізації проекту "Бібліотека й родина в XXI столітті" (також відзначеного грантом губернатора Білгородської області) на базі сільських бібліотек Корочанського району Білгородської області створені центри підтримки родини. Відповідно до напрямку їхньої діяльності змінений профіль комплектування бібліотечних фондів - із загального фонду виділена окрема колекція літератури під загальною назвою "Сімейна бібліотека". У СБ ведуться традиційні або електронні картотеки "Швидка інформаційна допомога родині", "Для вас, мами", "Родина в XXI столітті". Експонуються постійно діючі виставки: "Міцна родина - міцна Росія", "Святість родини - святість материнства", "Проблеми родини: запитання й відповіді" і ін.
        Традиційно СБ проводять сімейні зустрічі, посиденьки "Всією родиною в бібліотеку", дні родини, дні матері, бабусі, батька, конкурси сімейних пар, бенефіси родини, сімейні бали та ін. Для батьків відкрита сімейна академія, у її роботі беруть участь лікарі, учителі, співробітники місцевих адміністрацій, загсу, фонду індивідуального житлового будівництва, міліції, духівники. Проблематика зустрічей різноманітна: "Здорові діти - щастя в родині", "Молода родина: права, обов'язки, пільги", "Родина говорить: ні алкоголізму, наркотикам, СНІДу". Пошук можливих загальних сімейних інтересів завершився в тому числі відкриттям у бібліотеках гуртків комп'ютерної грамотності, які можуть відвідувати одночасно всі покоління родини.

Бражникова, С. Миссия профессии: какова она?/Светлана Бражникова //Библиополе. – 2008. - №4. – С.2-5.


        У Тбіліській центральній районній бібліотеці (Краснодарський край, Росія) вже давно зрозуміли, що робота з людьми похилого віку повинна носити цілеспрямований системний характер.
        Проведені маркетингові дослідження "Бібліотека XXI століття очами читачів: роль і місце бібліотеки в житті людей літнього віку" дозволили скласти "портрет" цієї групи користувачів, визначити їхню поведінку, інтереси, потреби. Результати досліджень лягли в основу районного семінару "Вік життю не перешкода: бібліотека та активна участь громадян літнього віку в житті сучасного суспільства", у якому взяли участь керівник управління соціального захисту населення й бібліотекарі району. На семінарі соціальні партнери обговорювали питання спільної діяльності й шляхи вдосконалювання бібліотечного обслуговування людей похилого віку.
        У ході семінару визначилися базові напрямки:
- організація пріоритетного бібліотечного обслуговування людей похилого віку;
- збір інформаційних ресурсів, що сприяють соціальній адаптації представників старшого покоління;
- організація їхнього дозвілля.
        Учасники Великої Вітчизняної війни користуються правом пріоритетного обслуговування, як на абонементі, так і в читальному залі: вони позачергово одержують видання підвищеного попиту, по абонементах нічного й вихідного дня беруть літературу безкоштовно. Читачів телефоном інформують про новинки літератури, запрошують на заходи, повідомляють про те, що потрібна книга здана в бібліотеку, і її можна взяти, здійснюють безкоштовне обслуговування книгою вдома хворих ветеранів.
        Центральна районна бібліотека випускає експрес-інформацію, буклети, брошури, рекомендаційні списки літератури, інформаційні листки, пам'ятки з різних питань.
        Для надання психологічної допомоги й підтримки людей похилого віку в центральній районній бібліотеці працює Психолого-консультаційний центр. Фахівець центру допомагає у вирішенні психологічних проблем, дає консультації з соціальних і правових питань, надає й підтримку. Він здійснює надомний патронаж тих, хто через хвороби й вік обмежує свій життєвий простір. Велику допомогу центру в цій роботі надають волонтери добровольчого руху "Книга - ветеранові".
        З метою об'єднання близьких за віком, інтересам і захопленням людей похилого віку й подолання їхньої самітності в центральній районній бібліотеці вже протягом багатьох років працюють літературні вітальні та клуби за інтересами.
        Літературну вітальню для ветеранів війни й праці "Золотий вік" відвідує 72 особи. У клубі проходять літературно-музичні композиції, звучать поетичні альбоми, проводяться презентації книг місцевих поетів і письменників, зустрічі з художниками й композиторами, вечори-портрети знаменитих людей, ретро-вечори.
Для 30 інвалідів Всеросійського товариства сліпих відкрита літературна вітальня "Надія". Найпопулярнішою формою роботи із цією категорією людей є літературні й музичні вечори, голосні читання, посиденьки й зустрічі із цікавими людьми.
        Аматорів квітів і запеклих городників об'єднали клуби "Шість соток" і "Веселка квітів". Учасники клубів з інтересом слухають години корисних порад, беруть активну участь у конкурсах овочевих заготівель, виставках урожаю, святах квітів. Кожне заняття супроводжується тематичними виставками й відкритими переглядами літератури, оглядами нових публікацій в газетах і журналах.
        Сьогодні бібліотеки служать для людей похилого віку вогнищем стабільності, центром правової й психологічної підтримки, "аптекою для душі" З огляду на це, Канівська центральна районна бібліотека розробила цільову програму "Забудемо ми - забудуть нас". Її мета - поліпшення умов доступу літнього населення району до культурних цінностей і інформаційних ресурсів бібліотеки. Програма передбачає створення при бібліотеках району інформаційних центрів із проблем людей старшого покоління, проведення заходів у межах клубних об'єднань, організацію дозвілля для пенсіонерів.
        Більша частина запитів людей похилого віку пов'язана з житловим і пенсійним законодавством. У фонді бібліотеки зібрані всі видання законодавчих актів: федеральні, регіональні й місцеві. Формуються накопичувальні папки законодавчих документів і коментарів до них на різні теми. Створено картотеку адрес різних установ, зокрема Уряду, апарату Президента, і поіменна картотека керівників різних служб, представлені відомості про осіб, які очолюють відділи районної адміністрації із вказівкою їхніх координат.
       Центральною районною бібліотекою видаються листівки-інформації, ради, пам'ятки про нові законодавчі акти з питань пенсійного законодавства, про пільги, компенсації по оплаті житлово-комунальних послуг, придбання безкоштовних ліків.
        Випускаються посібники на актуальні теми: "Куди можна зателефонувати з питань федеральних пільг і виплат?", "Як діє Європейський суд по правах людини?", "Куди скаржитися на сваволю місцевої влади?", "Нові тарифи на послуги ЖКГ", "Усе про російські пенсії" та ін.
        У центральній районній бібліотеці можна одержати не тільки потрібну інформацію, але й копію потрібного документа в електронному або паперовому вигляді.
        Спілкування з людьми старшого віку вимагає особливої підготовки й навичок. Цій темі були присвячені семінари "Етика на робочому місці", "Культура спілкування бібліотекарів", "Арттерапія: оздоровлення чинністю мистецтва" і ін.

Власова, К. В. "…Старость меня дома не застанет!". Организация досуга пожилых людей в библиотеках Краснодарского края /Власова К.В. //Новая библиотека. – 2008. - №1. – С.18-23.


        Найкрупніший, але досі не використаний ресурс – творча енергія інтелекту, професіоналізму, життєвого досвіду жінок установ культури, вважають у Нижньогородській області (Росія).
       У 2006 році була створена Асоціація жінок культури, куди увійшли представники муніципальних бібліотек, музеїв, театрів, музичних шкіл.
       У вересні 2006 року Асоціація розробила програму "Жінки Нижньогородського краю - молоді: духовність, сімейні традиції, культура". Її мета:
• Виховання нижньогородської молоді - продовжувачів вітчизняних традицій духовності й високої культури в суспільному й сімейному житті.
• Підвищення професійного статусу, духовного розвитку й сімейного благополуччя молодих жінок Нижньогородського краю - носительок російських духовних, сімейних і культурних традицій.
        Програма містить у собі безліч різноманітних акцій - фестивалів, зустрічей, семінарів та ін. В 2006 р., наприклад, були проведені літературні конкурси - обласні й міський - "Материнські долі".
       Одна із цікавих знахідок програми - акція "Чиновник, який читає", що успішно проведена силами бібліотек міста й області. Поставлена мета: - інформаційно-бібліотечна підтримка держслужбовців міста й області (насамперед молодих жінок) у їх соціальній, професійній і інтелектуальній діяльності - була досягнута.
        До програми також увійшли цикли зустрічей і семінарів "Видатні жінки мистецтва й культури Нижнього Новгорода - молоді". Роль об'єднуючих дій Асоціації жінок культури виразилася в організації канікулярного різдвяного абонемента "Новорічна зустріч із прекрасним: п'ять із десяти".
        Діючими і необхідними для молоді виявилися бібліотечний і музейний цикли занять "Дочка, сестра, кохана, дружина, мати...", "Син, брат, коханий, батько..." Так, пройшла зустріч жінок культури, мистецтва, науки з молодими аспірантками області, на якій вони обмінялися своїм особистим і професійним досвідом, відбувся жвавий діалог з актуальних питань сучасного життя.
        Успішно пройшла загальноміська науково-практична конференція "І розумна, і успішна, і культурна, і начитана, і щаслива..." ("Бібліотеки й читання в житті сучасної молодої жінки: нижньогородський варіант") в межах Національної програми підтримки читання.
        В процесі реалізації програми "Жінки Нижньогородського краю – молоді: духовність, сімейні традиції, культура" планується створення аудіо- та фотоархіву.
        Програма здійснюється зусиллями 22 громадських організацій, яківходять в громадський рух "Жінки Нижньогородського краю". Вона передбачає активну взаємодію та культурний обмін між містом та селом:
- виїзні заходи в районах області;
- навчальні семінари для працюючих з молоддю на селі, в обласному та районному центрах;
- прийом відвідувачів та молодіжних делегацій із села в обласному та районному центрах;
- проведення масштабних акцій та фестивалів за участю представників усіх районів області.
        Завершенням програми у 2007 році став Круглий стіл "Жінка –берегиня духовних та сімейних традицій Нижньогородського краю – молоді".

Якунина, Т. Хранительницы духовного наследия /Тамара Якунина //Библиополе. – 2008. - №5. – С.68-70.
 

Календар подій

    1 2 3 4
5 67891011
12131415161718
19202122232425
2627282930