Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Спекотливий Херсон

06.08.2017 12:23

У Херсоні справжнє степове літо. Мабуть, багато хто з нас скаржиться на непомірну спеку. А 3-4 місяці тому ми проклинали задовгу зиму та холодну весну і мріяли про літо і тепло. І все це при тому, що нас оточують побутові прилади, покликані полегшити наше життя: вентилятори, холодильники, кондиціонери.

А 100 років тому все було набагато гірше. Уявіть собі наш старий добрий Херсон без всіх цих благ цивілізації, а головне – без такої звичайної для нас речі, як електричний струм. І не звертаючи уваги на всі інтелектуальні розмови про зміну клімату, на початку минулого століття спека та посуха були такими звичайними явищами в нашому місті влітку, як і сьогодні. Принаймні, не існує жодних підстав не вірити газетам того часу, що зберігаються у краєзнавчому відділі бібліотеки.

Уявили? І відразу ж виникають питання: Як рятувались від спеки херсонці більш ніж століття тому? Як виживали, коли і задушлива літня ніч не давала порятунку?

І не забуваємо, що за прийнятими тоді нормами поведінки навіть легка оголеність – це велике зухвальство. Чоловік, будь то звичайний робітник чи державний службовець, був зобов’язаний завжди вдягати темну форму і кашкет. А пристойне жіноче вбрання являло собою наглухо застебнуту до шиї блузу з довгими рукавами і довгу, до землі сукню, капелюшок чи хустинку. А іноді – ще й можна було побачити жіночок з парасольками від сонця та у літніх рукавичках! А щоб були «оголені до пупка» у громадських місцях... Тут будь-який поліцейський проводжав порушника до «холодної».

Єдиними місцями, де могли розслабитись херсонці, були річкові купальні. Хоча «розслабитись» – це голосно сказано. За порядком і наявністю купального костюма слідкувала поліція. Існував поділ на жіночі та чоловічі купальні. Вони являли собою плавучі будиночки, одна зі сторін яких була повернута у напрямку берега і відкрита для плавання. Хоча це на заважало деяким чоловікам підглядати за відпочинком слабкої статі.

А особливо популярним товаром у спекотні дні був лід, який рубали, закладали до льохів і пересипали соломою взимку. Лід використовували для приготування морозива та холодних напоїв. Звичайно, що він був вкрай необхідним для зберігання продуктів харчування. Ті, хто не міг скористатись льодом, використовували народні засоби для зберігання продуктів: саджали жабу в глечик з молоком, ложили кропиву, листя лопуха тощо.

Тож, як бачите, херсонці і століття назад рятувались від спеки всіма можливими способами – купанням у Дніпрі, морозивом та холодними напоями. Тому, любі користувачі, відпочивайте, насолоджуйтесь хоч і спекотним, проте прекрасним літом. І коли ви знову будете нарікати на погоду, не забудьте згадати про відсутність благ цивілізації 100 років тому.

Матеріал підготовлено за книгою Віктора Адольфовича Хмеля «Херсонские истории, предания и были», з якою ви можете ознайомитись у відділі краєзнавства нашої бібліотеки.

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 282930