Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Популяризаторська робота бібліотек

Меню розділу

Популяризаторська робота бібліотек

        З пробудженням в суспільстві інтересу до православ'я і Церкви різко підвищився попит на християнську літературу. Тому у 2008 р. у відділі обслуговування Сафонівської центральної районної бібліотеки (Смоленська обл., Росія) відкрилася кафедра православної літератури. Фонд включає літературу початку XX ст., нові переклади творінь святих отців і вчителів Церкви, епістолярну спадщину церковних діячів недавнього минулого. Увазі читачів пропонуються новітні дослідження в області історії Церкви періоду жорстоких гонінь на християн в Росії, книги з нагальних питань духовного життя.
        Необхідність відкриття кафедри православної літератури обумовлена ще і тим чинником, що в районі у всіх початкових школах і в 8-х класах середньої школи введені факультативний курс "Основи православної культури і етики" і предмет "Історія православної культури землі Смоленської". Педагоги і учні стали першими читачами відкритої кафедри.
        Щоквартально на кафедрі проходять "Православні зустрічі" за участю священнослужителів. Теми зустрічей — "Святе російське Різдво", "Воскресіння віри", "Православ'я як основа життя", "Щоб силу вірою знайти" та інші — викликають непідроблений, щирий інтерес серед учасників. В учбових закладах міста проводяться уроки моральності "Слухаючи Боже веління...", у літературно-музичній вітальні відбулися вечір духовної поезії "Мовчіть, вуста, хай душа говорить" і вечір духовної музики "Музика між Богом і людиною".
        Загальна місія бібліотеки і Російської православної церкви полягає в тому, щоб протистояти злу і відкрити простір розвитку кращих здібностей і якостей людини, укріпити серця, відродити мораль, заохотити чесноту. Поза сумнівом, дана діяльність принесе добрі плоди культурі, моральності, суспільству в цілому.


Фирсова, И. Н. Истинная вера – в сердцах / И. Н. Фирсова

//Библиотека. – 2009. - №10. – С. 4-5.


          Стабілізація демографічної ситуації і формування передумов для демографічного зростання стали нагальною проблемою сучасного суспільства. Оголошення в Білорусі 2006 р. Роком матері послужило приводом для створення на базі бібліотеки агромістечка Ботвіновка Крічевського району (Могилевська обл.) Школи майбутніх мам "Колиска", яка ставила своїм завданням сприяти зміцненню сім'ї, розповідати, що необхідне для народження здорової дитини, виховання інтелектуального і фізично розвиненого молодого покоління.
          Вивчивши в Інтернеті міжнародний досвід роботи подібних шкіл, бібліотекарі розробили власну програму "Щоб білорусів стало більше". Основною її метою є просвіта майбутніх мам з усіх питань материнства, консультативно-психологічна допомога в адаптації до "нових умов життя", підвищення материнської культури, формування інформаційних потреб вагітних жінок, моральна підготовка до пологів і материнства, організація дозвілля. Програма складається з декількох розділів: "У вас буде дитина", "Я народився. Я росту", "Материнське читання", "Дитяче читання для серця і розуму".
         На кожен рік розробляються теми занять "Колиски", наприклад: "Вагітність — стан новий, незвичний", "Університет до народження", "Зміни в житті молодих батьків", "Одна вагітність — три сезони: імідж вагітних", "Здорова мама — здоровий малюк", "Вплив способу життя на перебіг вагітності", "Вибір імені: народні уявлення і християнські канони", "Сім'я + рід — система споріднених взаємин". Програма занять "Секрети успішної вагітності" включала консультацію фельдшера-акушера "Режим праці і відпочинку вагітної жінки", відеоперегляд "Мати і дитина", огляд літератури "Традиції школи материнського читання".
Для найбільш ефективної реалізації програми оптимізована структура бібліотеки, тобто виділені спеціальні зони для читання, спілкування, релаксації, сформований фонд інформаційних ресурсів, що включає друковані і електронні носії інформації. Серед них — довідкова і науково-популярна література з сімейної, дошкільної і шкільної педагогіки, дитячої психології, книги з питань догляду за дітьми, організації дитячого дозвілля. В бібліотеці сформовані і регулярно поповнюються тематичні теки.
         Основна діяльність Школи будується за аналогією роботи клубу за інтересами. Так, раз на місяць для майбутніх мам організовуються зустрічі, на які запрошуються психолог і педагоги. На заняття приїжджають медики з районної лікарні, педагогічні консультації проводять вчителі місцевої школи. З кожної такої зустрічі майбутні мами йдуть з вибраною літературою і ксерокопіями необхідних матеріалів.
На заняттях Школи вагітним пропонуються "хвилинки корисної інформації": "Міфи про вагітність: вірити чи ні", "Інтернет в житті майбутніх батьків"; огляди "Разом з книгою ми ростемо", "Подумай про своє майбутнє", "Модно або зручно" та ін.
         Вибір імені — виняткове право батьків. Як же не помилитися? Щоб допомогти їм, був проведений диспут "Мода на ім'я", під час якого йшлося про народні уявлення і християнські канони при виборі імені.
Використання в роботі інтернет-ресурсів дозволяє до кожного заняття "Колиски" готувати інформаційні посібники, бібліографічні покажчики, пам'ятки і буклети: "Ростити сина для щастя", "В сім'ї росте дочка", "Інтернет для мам", "15 заповідей для батьків", "Розвиток мови дітей раннього віку", "Корисні поради молодим мамам". В них можна знайти відповіді на різні питання: як подолати сімейну кризу після народження дитини; як понизити температуру грудничку; що робити, якщо немовля не любить купатися; коли починати заняття з розвитку мови немовляти, прищепленню любові до книги; які існують розвиваючі і музичні ігри для малюка і багато інших.
        З метою зміцнення сім'ї проводяться вечори сімейного відпочинку: "Дружна сімейка", "Мама + тато = нова роль", під час яких майбутні батьки не тільки отримують корисну інформацію, але і відпочивають, беручи участь в різних конкурсах і вікторинах. Під час проведення літературно-музичного свята "Сім'я для домовичка Кузі" вибирали найдружнішу і ту, яка багато читає сім'ю. Свято включало огляд "Сім'ю об'єднує мудрість книг", конкурси "А терем той високий — а хто ж в нім живе?", "Їстівний", "Вгадай", "Спортивна вікторина", різні ігри.
       За два роки дії Школи бібліотекою накопичений певний досвід успішної роботи. Цьому сприяли багато чинників, серед яких: співпраця із зацікавленими організаціями і установами (фельдшерсько-акушерським пунктом, дитячим садком і школою); використання різних джерел інформування (радіо, преса, інформаційні листки, пам'ятки і т. д.); вивчення читацьких потреб молодих батьків; цілеспрямоване комплектування фонду. Але головним успіхом можна вважати народження за цей час 42 дітей!
 

Дятлова, Г. Школа для мам / Г. Дятлова

//Библиотека. – 2009. - №10. – С. 70-72.


         Особливість сучасної публічної бібліотеки полягає в тому, що, будучи загальнодоступною, вона надає послуги максимально широкій аудиторії і, подібно до казкової хатинки на курячих ніжках, повертається обличчям до самих різних категорій читачів.
         Вбудовуючись в соціальні комунікації, бібліотечні працівники шукають можливі шляхи реалізації інноваційних ідей і, наслідуючи основним положенням менеджменту репутації, прагнуть зробити бібліотеку центром тяжіння громадських організацій, відкритою системою, направленою на задоволення очікувань громадян.
         Завдяки суспільному резонансу, найбільш вдалі іміджеві бібліотечні заходи безпосередньо впливають на культурну політику міста. Так вважають працівники ЦБС для дітей м. Миколаєва (Україна).
         Таким, зокрема, можна вважати цикл зустрічей "Особливо важлива персона", який ось вже протягом п'яти років проходить у нас під девізом "Персона без краватки". За ці роки в бібліотечній VIP-гостиній побували двадцять два представники міської еліти: мер міста і його заступник, директори установ культури (театрів, музеїв, бібліотек, зоопарку), ректори провідних вузів міста, відомі письменники, художники, педагоги, журналісти. Кожна така зустріч викликала живий інтерес аудиторії, служила своєрідним магнітом, що приваблює до бібліотеки нових користувачів. Не менш важливо і те, що багато хто з гостей по-новому відкрив для себе дитячу бібліотеку, побачив її могутній ресурсно-творчий потенціал, став постійним другом і партнером.
         Хороший приклад заразливий, і незабаром "віпівський" вірус передався бібліотекам ЦБС, які в своїх мікрорайонах відкрили ексклюзив-салони, де регулярно проходять такі необхідні громадськості зустрічі з представниками органів місцевого самоврядування, відомими людьми. В результаті — стовідсоткове "попадання в яблучко": помітно поліпшуються імідж, репутація бібліотек, в їх роботу активніше впроваджуються елементи френдрейзинга   (пошуку   нових друзів, партнерів) і інші нововведення, чому немало сприяє підтримка іменитих гостей.
        Вдалою новинкою можна вважати і відкриття бібліокафе "Декілька рядків до чашки кави". Всі, хто переступив поріг Центральної дитячої бібліотеки у цей день, занурилися в незвичайну атмосферу. У презентаційній залі — приглушене світло. Нарядні столики з кавниками, в повітрі розлиті аромати кави і какао, яке так полюбляють діти, гарячого шоколаду, звучить легка музика. На екрані миготять картини Ж. Е. Ліотара, І. Рєпина, Е. Мацкевіч, В. Лєскова, В. Коваля, А. Аранишева, В. Первунінського, на яких граціозні дівчата п'ють ці вишукані напої. Далі — лате-арт — ілюстрації картин, виконаних з розписом кавовою піною, віршовані пасажі. Дух, що панував в залі, був схожий на затишні кав'ярні Риги і Відня... У такий оригінальний спосіб бібліотекарі вирішили популяризувати творчість місцевих поетів, письменників, публіцистів, коли до чашки кави в атмосфері   неформального   спілкування "подають" книги, вірші, арт-матеріали.
         Першим гостем бібліокафе став директор Українського академічного   театру   драми і музичної комедії М. С. Берсон, який презентував публіці свою книгу "Тяжіння до духовності: сьогодні, вчора i завжди". У бібліотечному кафе побували і два чудові поети, що проживають в Миколаєві, — лауреат Національної Шевченківської премії Дмітро Кремінь, що пише українською мовою, і не менш популярний російськомовний автор Володимир Пучков. Відбулася презентація їх спільно створеної книги "Два береги", символізуючої єдність і спорідненість двох культур. Сподіваємося, що цей почин стане хорошим приводом для   подальшого   партнерства з творчою елітою міста.
        Відбулися абсолютно несподівані заходи, які викликали справжній фурор. До них можна віднести, здавалося б, спочатку цілком традиційну і вже через це малопримітну акцію "Квіткова рапсодія...", проведену в одній з дитячих бібліотек. За своїм змістом, переліком учасників і соціальних партнерів це дійство цілком могло претендувати на звання заходу року. У його програмі — не тільки книжкова експозиція "Квіти як диво", але і джазові композиції у виконанні студентів музичного училища, майстер-клас з флористики, дефіле, фотосесія читачів, демонстрація засобів догляду за шкірою, руками, волоссям, дегустування квіткових ароматів, страв з квітів, виставка фіалок...
 

Гречко, Г. Имиджевая политика / Г. Гречко //

Библиотека. – 2009. - №11. – С. 56-58.


        З метою забезпечення конституційних прав і свобод громадян Тульської області, підвищення правової культури виборців Тульського регіону на базі Публічного Центру правової інформації обласної універсальної наукової бібліотеки було створено "Робоче місце виборця" і підписана Угода між ТОУНБ і Виборчою комісією Тульської області.
Мета даної угоди: формування позитивного відношення громадян регіону до інституту виборів; забезпечення активної і усвідомленої участі виборців у виборах; формування сучасних демократичних уявлень про виборче право і виборчий процес.
       З "Робочого місця виборця" через Інтернет можна увійти на сайт Виборчої комісії Тульської області, щоб отримати оперативні відомості про законодавчі основи виборів, про підготовку і хід виборчих кампаній на території Тульської області, про результати голосування.
 

Рабочее место для избирателя //

Библиотека. – 2009. - №11. – С. 23.
 

Календар подій

    1 2 3 4
5 67891011
12131415161718
19202122232425
2627282930