Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Різдвяний вінок: виникнення традиції та сучасна мода

19.12.2015 13:11

Ви коли-небудь замислювалися над тим, чому в Європі чи Америці в різдвяні свята прийнято прикрашати свій будинок досить незвичайним предметом - вінком? Це просто прикраса або атрибут Різдва, що несе в собі особливий сенс?
Розібратися в цих питаннях мали змогу учасники майстер-класу «Різдвяний вінок», який пройшов у бібліотеці в рамках програми «Вікенд в Гончарівці» в день святого Миколая.
Наші гості дізналися: хто з європейців придумав перший вінок зі свічками; що означають кольори вінка, стрічки та дзвіночки; чому одні вінки розташовують на столі, а інші вішають на двері; а також які красиві легенди у різних народів пов'язані з цим добрим символом Різдва.
 На перший погляд може здатися, що різдвяний вінок - це тільки західна традиція. Зовсім ні: у наших православних храмах до свята Різдва Христового ікона на аналої прикрашається красивою ялинковою композицією. А вдома різдвяний вінок можна повісити на стіну або покласти на стіл, встановивши в центр ікону Різдва Христового або високу свічку. Взагалі традиція прикрашати будинки, церкви, будівлі до Різдва йде ще з початку XVIII століття. Ялинки, хвойні гірлянди, восьмикінцеві зірки, скляні кулі - все це вже звичні нам атрибути зимових свят.
У деяких народів кругла форма зимового вінка спрадавна асоціювалася з формою колеса і багато тисячоліть тому, задовго до появи християнства, символізувала собою Сонце. А в дні зимового сонцестояння (кінець грудня) існувало свято відродження Сонця, коли день починав зростати, і світло здобувало перемогу над темрявою.
Тому не можна стверджувати, що різдвяний вінок - тільки християнська традиція. Всі земні культури нерозривно пов'язані між собою, і сучасні звичаї мають найглибші коріння, що пронизують історію на багато тисячоліть...
Раніше всі вінки створювали своїми руками з ялинових або ялицевих гілок, прикрашали яблуками, солодощами і червоними стрічками. Пізніше такий вінок стало досить просто купити в магазині, та й прикраси його змінилися - тепер продаються найрізноманітніші вінки: плетені з хворостин, вічнозелених рослин, повністю створені з яблук, шишок, тканини, паперу  або новорічних кульок  тощо.
Фантазія сучасних дизайнерів невичерпна! Вінки з яскравими вогниками прикрашають магазини, салони, офіси фірм. Тепер це досить модний різдвяний атрибут.
Сьогодні Різдво дещо трансформувалося з релігійного у красиве сімейне свято, правила проведення якого вже не такі суворі. До Нового Року і Різдва ми готуємося, ставимо ялинку, прикрашаємо наш будинок, адже це створює дивовижну атмосферу - очікування свята. І все-таки, ніщо не зрівняється з поробками, виготовленими власними руками у родинному колі! Створені з веселою фантазією, терпінням і майстерністю, вони приносять нам ту теплоту і радість, яку не купиш у магазині.
У ході практичної частини заходу діти і дорослі під керівництвом професійного флориста Калініченко Наталії В'ячеславівни створювали власний різдвяний вінок: вчилися працювати з клейовим пістолетом і декоративними матеріалами, запам'ятовували дизайнерські секрети, придумували композицію і комбінували кольори. Не залишилися байдужими до творчого процесу навіть журналісти «Херсонських фактів». Вінок вийшов дуже красивим, святковим, і разом з тим затишним і домашнім. Помилуватися ним можна в Інтернет-центрі бібліотеки, де також є можливість записатися на наступний флористичний майстер-клас.

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27282930